Kliknite a začnite písať.

Žlto-oranžové farbivo, vyrábané synteticky. E110 môžeme nájsť pod anglickými názvami Sunset Yellow, FCF Orange Yellow S alebo FD & C Yellow 6. Patrí do skupiny tzv. azo farbív. Často sa používa v kombinácii s farbivom E123 (Amaranth) pre vytvorenie hnedej farby.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Popis a účinky E110, Žlť SY

Pre svoju jasne oranžovú farbu je prídavná látka E110 hojne využívaná v nealkoholických nápojoch, v mnohých sladkostiach, v pekárenských výrobkoch, v marhuľovom džeme, marcipáne, zmrzline, horčici, žuvačkách, instantných polievkach a ďalších. Tiež sa používa vo fermaceutickom priemysle, v kozmetike a na dočasné farbenie vlasov.

Žlť SY je synteticky vyrábaná látka. O výrobnom procese E110 nie je veľa informácií, skôr sa ako surovina na výrobu využíval uhoľný decht. Žlť SY je chemicky odvodená od látky Sudan I, čo je preukázaný karcinogén a môže sa v E110 objaviť ako nečistota. Môže vyvolať alergické a astmatické reakcie, žihľavku, opuchy kože, vyrážky či dráždiť žalúdok a vyvolať vracanie alebo hnačka. Nové výskumy ukazujú, že E110 je zodpovedné za zvýšenie detskej hyperaktivity a môže tiež vyvolávať neznášanlivosť aspirínu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Použitie látky bolo zakázané v Nórsku a Fínsku, plánuje sa jej zákaz vo Veľkej Británii a organizácie FDA podala návrh na zakázanie v EÚ. V USA je jej použitie povolené. Prijateľný denný príjem je stanovený na 4 mg / kg telesnej hmotnosti denne.V súčasnosti nemožno ísť nad rámec EÚ legislatívy – pretože je toto éčko na tzv. „pozitívnom“ liste aditív v rozmedzí daných limitov a typov potravín pre EÚ, tak musí byť E110 povolené vo všetkých členských štátoch EÚ.