Kliknite a začnite písať.

Lyzozým, potravinárske označenie E1105, je prírodný enzým živočíšneho pôvodu, pričom sa získava predovšetkým z vajec. V rámci EÚ je lyzozým povolený pre obmedzený okruh potravín a v obmedzenom množstve. Podľa dostupných údajov však môžeme prehlásiť, že nízky príjem lyzozýmu nepredstavuje pre človeka žiadne riziko.

  • Škodlivosť: bezpečné
  • Živočíšny pôvod: áno
  • Alergén: nie je

Popis a účinky E1105, Lyzozým

Lyzozým je prírodný antimikrobiálny enzým, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudských slzách, slinách, slizniciach. Nachádza sa vo vaječných bielkoch, živočíšnych tkanivách. Rozpúšťa bunkové steny baktérií. Ďalej sa E1105 získava pomocou génovej technológie z baktérií tam, kde sa produkuje lyzozým, zvyčajne v očných kanálikoch.

V potravinách sa vďaka antimikrobiálnym účinkom využíva ako konzervant. Používa sa pri výrobe syrov, nájdeme ho vo víne či džúsoch a taktiež slúži ako konzervant sushi, cestovín, krabov, mäsa a tofu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Na základe dostupných údajov môžeme tvrdiť, že nízky príjem lyzozýmu nepredstavuje riziko pre príjemcu potravy. Lyzozým však môže ojedinele vyvolať u niektorých jedincov alergické reakcie vzhľadom k jeho výrobe z vajec. V USA nie je E1105 v potravinárstve povolené. V SR (a teda štátoch EÚ) je použitie povolené.