Kliknite a začnite písať.

Jedná sa o chemickú zlúčeninu, ktorá spadá do kategórie azofarbív. Amarant má červenú až červeno-modrú farbu. Dávnejšie jedno z najrozšírenejších farbív kozmetiky a jedál. Často je farbivo E123 chybne zamieňané za rastlinu Amaranth, ktorá je tiež červeno-modrá. Názov bol vytvorený z obilia typu amarant, rastliny, je typická svojím červeným zafarbením a semenami bohatými na bielkoviny.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Poznámka: Nejedná sa o rastlinu amarant, ktorá sa používa v bezlepkovej diéte, ale o syntetické azofarbivo.

Popis a účinky E123, Amarant

Amaranth, FD & C Red No. 2, E123, B.I. Potravinárska červená 9, Acid Red 27, Azorubín S, alebo č.I. 16185 je tmavo červené až fialové farbivo používané ako potravinárske farbivo E123 a na farbenie dekoratívnej kozmetiky. Amarant sa vyrába synteticky z kamennouhoľného dechtu. Pri vyšších koncentráciách existujú podozrenia, že je látka karcinogénna. Ďalej môže spôsobiť poruchu plodnosti a vyvolať horúčky.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

E123 tiež môže zhoršovať symptómy astmy a je spájané s hyperaktivitou u detí. Bola zistená súvislosť s tvorbou nádorov pri podávaní farbiva u potkanov. U človeka karcinogénne účinky neboli preukázané. V USA nie je povolené. V EÚ je farbivo povolené len pre veľmi úzky okruh potravín. Iba na farbenie aromatizovaných vínnych nápojov, vybraných liehovín a ďalej na farbenie ikier a gamét s výnimkou pravého kaviáru. Napriek tomu potravinárska inšpekcia odhalila použitie E123 aj v potravinách, v ktorých je zakázané. Ďalej Amarant nájdeme v psích krmivách, rúžoch a v inej kozmetike.