Kliknite a začnite písať.

Červeň Allura AC je súhrnný názov pre celý rad červených farbív. Dodáva pokrmom nielen farbu, ale aj ovocnú chuť. Často býva E129 používané namiesto amarantu (E123). V rámci EÚ je E129 povolené len pre vybrané kategórie potravín v obmedzenom množstve.

  • Škodlivosť: nebezpečné
  • Živočíšny pôvod: nie
  • Alergén: áno

Prípustná denná dávka je 0 – 7 mg na 1 kg telesnej váhy. Maximálna úroveň v nápojoch 70 mg / l, v jedle 290 mg / l.

Popis a účinky E129, Červeň Allura AC

Farbivo Allura Red AC bolo pôvodne uvedené v Spojených štátoch ako náhrada za použitie amarantu ako potravinárskeho farbiva. Má vzhľad tmavo červeného prášku. Bežná forma výskytu E129 je sodná soľ. Výroba prebieha synteticky z uhoľného dechtu a ropy. Pre výrobu sa využíva zlúčenina p-credine, u ktorej bola dokázaná karcinogenita na zvieratách.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pri zvýšených dávkach má farbivo E129 negatívny vplyv na schopnosť reprodukcie. Môže spôsobovať hyperaktivitu u detí alebo alergické reakcie. E129 v porovnaní s inými azofarbivami sa sebou prináša menej zdravotných rizík. Neexistuje žiadny dôkaz podporujúci tvrdenie, že toto potravinárske farbivo spôsobuje precitlivenosť na potraviny, alebo že vyovolává ADHD a to najmä u detí. Hoci je možné, že farbivá môžu pôsobiť ako spúšťač zdravotných problémov, dôkazy sú nepostačujúce.