Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Zaujímavosti

Enzýmová terapia / Enzymoterapia – ako táto liečba funguje?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Enzýmy sú v tele veľmi dôležité a zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolizme živých organizmov. V našom tele ich je niekoľko tisíc druhov a každý z nich pôsobí len na určitú látku. Telo ich proste používa prakticky pri všetkých chemických procesoch. V poslednom období sa do popredia dostáva tzv. enzýmová terapia, ktorá má rozsiahle pozitívne účinky. Poďme si o nej, ale aj o samotných enzýmoch, povedať viac.

Enzýmová terapia / Enzymoterapia

Skôr než začneme, pár slov o enzýmoch

Enzýmy v našom tele zabezpečujú, aby imunita fungovala správne a zabraňujú vysokej chorobnosti. Podieľajú sa na všetkých procesoch látkovej výmeny, na odstraňovaní starých buniek a na ich náhrade novými, či na obrane proti mikróbom. Ich nedostatok výrazne oslabuje imunitný systém.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Enzýmy sú produktované telom, ale sú tiež dopĺňané v strave. Na dosiahnutie optimálneho zdravia sú dôležité obe formy, avšak pri nedostatočnom prísune enzýmov nastupuje podávanie vyšších dávok enzýmov – enzymoterapia.

Poznáte Serrapeptase 250.000iu a Serrapeptase 80.000iu? Pozrite sa, prečo by ste mali!

Enzýmová terapia a jej účinky

Samostatné enzýmy nemajú liečivé účinky, ale sú pre správne fungovanie tela nevyhnutné. Podávanie vyšších dávok enzýmov v rámci systémovej enzýmovej terapie má za následok, že enzýmy v podobe tabletiek v špeciálnom obale sa rozpustia a vstrebú až v prostredí tenkého čreva a pôsobia tak v celom organizme. Enzymoterapia má veľmi široké využitie.

...
Enzymoterapia, alebo inak tiež enzýmová terapia, sa využíva:
 • pri poruchách trávenia
 • pri zápalových ochoreniach
 • pomáha znášať rádioterapiu a chemoterapiu
 • pri úrazoch a pooperačných stavoch
 • pri podpore imunitného systému
 • v boji proti vírusom
 • pri reumatických ochoreniach
 • pri cievnych ochoreniach

Enzýmová terapia pri zápalových ochoreniach

Ak vás trápia rôzne zápalové ochorenia, zbystrite pozornosť! Enzymoterapia sa uplatňuje pri všetkých zápalových ochoreniach v krčnej, nosnej a ušnej oblasti. Efektívna je dokonca aj pri gynekologických a urologických zápaloch.

Enzýmy znižujú zápalové reakcie podobne ako protizápalové lieky Ibalgin, avšak bez negatívneho účinku na obličky a pečeň. Podieľajú sa intenzívnejšie na vytváraní nového zdravého tkaniva, čo vedie k skorému odozneniu zápalu.

Prínos enzýmovej terapie spočíva okrem liečebného účinku aj v tom, že zamedzí prechodu ochorenia z akútneho do chronického štádia.

Enzýmová terapia pri poruchách trávenia

Ako vyriešiť problémy s trávením rýchlo a účinne.

V súčasnosti až polovica populácie nad 40 rokov trpí poruchami trávenia a to v dôsledku nedostatku tráviacich enzýmov. Telo potom produkuje nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny v snahe pomôcť tráveniu a tak vás trápi pálenie záhy, plyny alebo nadúvanie.

...

Enzýmová terapia sa používa ako podporná liečba pri poruchách trávenia. Tráviace enzýmy pomáhajú rozkladať veľké molekuly potravy (bielkoviny, tuky a sacharidy) na malé jednotky (mastné kyseliny, glukózu, či aminokyseliny), ktoré organizmus dokáže vstrebať bez problémov. Jednoduchšie povedané pomáhajú rozkladať časti jedla tak, aby boli jeho výživové prvky vstrebateľné.

Enzymoterapia pri podpore imunitného systému

Enzýmy úzko súvisia aj s kvalitou imunitného systému. Enzýmová terapia spočíva v podpore imunitného systému a všetkých procesov, ktoré organizmus udržujú v dobrom zdravotnom stave. Enzýmy sa podieľajú na regulácii imunitného systmu viacerými spôsobmi.

Udržujú ho v zdravej rovnováhe a podľa potreby zvyšujú alebo utlmujú obranyschopnosť organizmu. Príliš silná imunitná reakcia môže poškodzovať zdravé tkanivá a viesť tak autoimunitným ochoreniam. Autoimunitné ochorenia vznikajú práve v dôsledku, že imunitný systém nedokáže rozlíšiť vlastné a cudzie antigény, takže napáda vlastné bunky, čo vedie k ich poškodeniu.

Keďže podávanie enzýmov dokáže regulovať imunitný systém človeka, enzymoterapia nachádza uplatnenie aj v boji proti vírusovým infekciám, kedy je telo závislé na kvalite a efektívnom zareagovaní imunitného systému voči hroziacemu nebezpečenstvu.

Enzýmová terapia a úrazy

...

Enzýmová terapia pomáha pri úrazoch a po operácii

Určite to poznajú mnohí športovci, ktorým sa úrazy nevyhýbajú. Potrebujú rýchle a účinné hojenie svojho zranenia. Enzymoterapia pri úrazoch urýchľuje proces hojenia rany, rýchlejšie mizne opuch aj hematóm.

Zmierňuje sa bolestivosť a rýchlejšie sa obnoví pohyblivosť, potvrdzujú to mnohí lekári aj športovci, ktorí túto terapiu enzýmami vyskúšali. Prísun enzýmov sa odporúča aj po operáciách, kedy sa skracuje a urýchľuje hojenie a zaceľovanie rany, znižuje sa riziko trombózy a v neposlednom rade zmierňuje sa bolestivosť.

Enzymoterapia a rakovina

V posledných rokoch vzrástol počet onkologických pacientov a určite aj vy máte vo svojom okolí ľudí trpiacich na toto závažné ochorenie. Podávanie enzýmov urýchľuje vylučovanie a brzdí tvorbu rastového faktoru TGF-beta. To vedie k uvoľňovaniu látok ako sú TNF, interferóny aj interleukíny, ktoré sú účinné v likvidácii rakovinových buniek.

Enzýmy majú schopnosť odhaľovať nádorové bunky, ktoré unikajú pred likvidáciou maskovaním. Samozrejme enzymoterapia nenahrádza ožarovanie, chemoterapiu alebo operáciu. Je vhodná ako doplnková liečba a dokáže znižovať výskyt vedľajších účinkov v dôsledku ožarovania.

Podľa štúdií prispieva k podstatne menšiemu rozvoju metastáz. Štatisticky bol zaznamenaný významne dlhší čas prežitia onkologických pacientov. Enzýmová terapia sa tak stáva cennou doplnkovou liečbou akéhokoľvek nádorového ochorenia.

Enzýmová terapia pri liečbe antibiotikami

Enzymoterapiu vyskúšajte aj vtedy, keď užívate dlhodobo a opakovane antibiotiká. Bolo preukázané, že pri súčasnom podávaní antibiotík a enzýmov dochádza k vyššej koncentrácii antibiotík priamo v mieste zápalu o 8 – 40 %. Vďaka tomu sa môžu dávky antibiotík znížiť.

Široké využitie enzýmovej terapie

Enzymoterapia je jednou z najuniverzálnejších aj najúčinnejších terapií pre široké spektrum zdravotných problémov a okrem nami už spomínaných pomáha pri detoxikácii, na podporu regenerácie organizmu, či na zlepšenie vstrebávania živín.

Podporuje plodnosť a zlepšuje problematickú menštruáciu, buď pri nadmernom krvácaní so zrazeninami alebo nedostatočnom krvácaní. Využíva sa na prečistenie krvi a na zníženie krvnej zrážanlivosti. Ak však užívate lieky na riedenie krvi, tak enzýmovú terapiu konzultujte samozrejme s vaším lekárom, aby nedošlo k prílišnému nariedeniu krvi.

Enzýmová terapia sa užíva nalačno, aby enzýmy neboli zúžitkované trávením, ale aby sa rýchlo vstrebali v tenkom čreve.

Je enzymoterapia naozaj účinná?

Je nespochybniteľné, že enzýmová terapia má veľmi široké využitie a stala sa uznávanou liečebnou metódou. V určitých súvislostiach sa pokladá za jedinečnú. Musíme však zdôrazniť, že sa jedná o podpornú a doplnkovú liečbu, nenahrádza tak liečbu, ktorú stanovil váš lekár.

Enzymoterapiu prekonzultujte s lekárom, hlavne pri závažných ochoreniach. Nie je však viazaná na lekársky predpis, takže na podporu imunity, či liečbu po úrazoch alebo na regeneráciu organizmu ju vrelo odporúčame!

Poznáte Serrapeptase 250.000iu a Serrapeptase 80.000iu? Pozrite sa, prečo by ste mali!

4.8/5 - (12 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

1 komentár

 1. Lucka 16. decembra 2017

  Mala som zapal mocovych ciest a enzymy mi naozaj pomohli. Vyskusala som wobenzym, lebo som o nom vela pocula a odvtedy ho v nasej rodine vyuzivame aj pri inych zdravotnych problemoch. zatial nas nesklamal

  Odpovedať

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *