Kliknite a začnite písať.

Otázky a odpovede Zaujímavosti

Ako jesť avokádo a hlavne prečo?

Zdieľať

Povedzme si pravdu. Z exotického ovocia máme strach. Neznámy tvar, chuť, vôňa a nevedomosť ako ho pripraviť. Odrádza nás to aj od kúpy avokáda, ktoré nepatrí medzi tradičné plodiny. Zbavíme vás zábran z neznámeho a ukážeme ako jesť avokádo pravidelne.

Ako jesť avokádo

Zrelé či nezrelé avokádo?

Keď kupujeme banány, presne vieme ako vypadajú nezrelé, alebo naopak prezreté plody. Avšak pri kúpe avokáda môže mať neskúsený konzument problém. Jediný spôsob ako sa presvedčiť o jeho zrelosti je hmat.

Ak je plod na dotyk príjemne mäkký, je zrelý a pripravený ihneď na konzumáciu. Jeho chuť by mala byť maslová. Pozor si však dajte na príliš mäkké, kašovité plody. Tie sú pravdepodobne prezreté a v kuchyni nepoužiteľné.

A čo tvrdé avokádo? Najskôr bude mať horkú chuť nevhodnú na použitie do jedál, no časom dozrie. Stačí ho zabaliť do sáčku a nechať odpočívať pri izbovej teplote. Takéto avokádo môžete konzumovať približne za 3 – 4 dni.

Ako jesť avokádo a ako avokádo očistiť?

Pýtate sa ako jesť avokádo? Očistenie avokáda je jednoduché a určite vám nezaberie viac ako minútu. Stačí ho pozdĺžne obrezať dookola okolo kôstky. Následne pootočiť jednotlivé polovice oproti sebe a oddeliť ich od seba. Kôstku odstráňte. Z avokáda sa konzumuje dužina, ktorú získate jednoduchým vydlabaním lyžicou.

Avokádo môžete jesť na milión spôsobov

Avokádo je zdravá superpotravina, s ktorou si dokážete pripraviť zdravší variant jedál. Aby sa zachoval čo najväčší podiel živín, odporúčame vynechať tepelnú úpravu. Milujete ovocno-zeleninové smoothie s jogurtom? Nahraďte jogurt avokádom a získajte ešte väčšiu vitamínovú bombu. Tých, ktorí radi zdravo maškrtia potešia aj dezerty, puding a zákusky z avokáda.

A hoci je avokádo ovocie, jeho príprava na slano je tiež veľmi častá. Keďže má jemnú, maslovú chuť, skvelým spôsobom dokáže nahradiť maslo. Je vhodnou ingredienciou do pomazánok, dressingov, šalátov a tiež omáčok.

Avokádo a zdravie

Zdraviu prospešné účinky avokáda vyplývajú z jeho zloženia. Avokádo obsahuje vysoké množstvo rastlinného tuku (nenasýtené mastné kyseliny), minerálnych látok (železo, vápnik, draslík, fosfor), antioxidantov a vitamínov (najmä skupiny B a tiež A, C, E). A prečo ho teda konzumovať?

 • podporuje funkciu imunitného systému
 • má protektívny účinok na bunky pred rakovinovým bujnením
 • podporuje hojenie a vplýva antisepticky
 • má detoxikačný účinok
 • znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • podporuje funkciu pečene
 • normalizuje hladinu cukru v krvi
 • zlepšuje spánok, odbúrava stres
 • má hydratačný účinok na pokožku
 • zlepšuje rast vlasov

Ako jesť avokádo? Hocijako a hocikedy! 🙂

Avokádo je skutočne zdravá a chutná potravina dostupná na našom trhu. A k tomu všetkému aj nenáročná na prípravu. Nielen jeho chuť, ale i zdravotné benefity stoja sa vyskúšanie. Presvedčili sme vás, že má mať miesto vo vašej kuchyni? Tak už neváhajte. Šup- šup do obchodu a pripravte si zdravý chutný recept s avokádom ešte dnes!

4.6/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *