Kliknite a začnite písať.

Zdravá výživa

Kĺbová výživa – kolagén, glukosamín, chondroitín, MSM

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Zdravé a funkčné kĺby by chcel určite nejeden z nás aspoň do 70-tky. Ak patríte medzi tých menej šťastných, iste nám dáte za pravdu, že opotrebované a bolestivé kĺby nie sú ničím príjemným. Nezúfajte. Prinášame vám pár rád, ako zdravie bolestivých kĺbov vylepšiť. Môže vám pomôcť kĺbová výživa? Poďme sa spoločne pozrieť.

kĺbová výživa

Zdravie kĺbov nepodceňujte

Spolu so srdcom možno kĺby považovať za časti nášho tela, ktoré sú namáhané dennodenne. Ich neustála práca, bez ktorej by nebolo možné vykonávať hoci aj ten najmenší a najjednoduchší pohyb, sa po čase nezaobíde bez následkov. Opotrebovanie kĺbov možno považovať za fyziologické.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

To, či pocítite prvé príznaky ochorenia kĺbov v 30-tke alebo 50-tke závisí od viacerích faktorov. Zdravie kĺbov je vo veľkej miere ovplyvnené našim životným štýlom i genetikou.

Spozornieť by ste mali hlavne vtedy, ak patríte k aktívnym športovcom alebo sa venujete viacerým športom. Práve počas nich sú kĺby zaťažované a ich opotrebovanie sa dostaví omnoho rýchlejšie, než obvykle. O to viac, ak počas vykonávania jednotlivých pohybov nepoužívate správnu techniku a zabúdate na dostatočnú regeneráciu.

TIP: Chcete zdravé kĺby? Pozrite sa, ako by mala vyzerať vaša strava.

...

 Najčastejšie príznaky opotrebovania kĺbov:

  • bolesť kĺbov pri pohybe a neskôr aj v pokoji
  • zhoršená pohyblivosť
  • stuhnutie kĺbov
  • deformity kĺbov
  • ťažkosti pri pohybe a športe

Môže mi kĺbová výživa pomôcť?

Áno, samozrejme. Kĺbová výživa totiž napomáha obnovovať väzivá, kĺbové spojenia a chrupavku. Dlhodobou konzumáciou môžete docieliť lepšiu pohyblivosť a tiež je vhodná v prevencii úrazov. Ale ako to dokáže? Účinky kĺbovej výživy na naše kĺby vyplývajú zo zastúpenia účinných látok v nej.

Kolagén

Kolagén je bielkovina, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou kĺbových spojení. Je zložkou chrupavky a jeho úlohou je dodávať chrupke pružnosť. Tvorba kolagénu v našom tele je prirodzená, no so zvyšujúcim vekom sa postupne znižuje.

A preto je viac než vhodné dopĺňať kolagén vo forme doplnkovej výživy. V kĺboch sa nachádza kolagén typu II a preto hľadajte na etikete výrobkov takéto označenie.

Glukosamín

Nájdete ho v každej kĺbovej výžive a väčšinou je uvedený na prvom mieste. Môže byť označený tiež ako glukózamín sulfát. Ide opäť o zložku chrupavky, ktorá v nej vytvára glukózaminoglykány a väčšie reťazce – proteoglykány. Jeho základnou úlohou je udržiavanie vody v kĺbovom priestore, napomáha tiež regenerácii, obnove štruktúr kĺbu a pôsobí protizápalovo. Zlepšuje aj jeho pohyblivosť a má schopnosť zastaviť patologické procesy v oblasti kĺbov.

Chondroitín

Chondroitín tiež uvádzaný ako chondroitín sulfát je ďalšou zložkou kĺbovej výživy, ktorá je najúčinnejšia v kombinácii najmä s predchádzajúcim glukosamínom. Viaže vodu, zvyšuje produkciu zložiek chrupavky a dodáva jej pružnosť.

...

MSM – metylsulfonylmetán

MSM je látka s obsahom síry dôležitá pre tvorbu kolagénu. Nedostatok tejto látky, najmä biosíry, môže viesť k zníženej schopnosti regenerácie a obnovy poškodeného tkaniva. Vyzdvihnúť treba aj protizápalové a analgetické účinky, čo oceníte najmä pri poranení kĺbov a iných patologických ochoreniach kĺbnych štruktúr. Reguluje totiž transport tekutiny pri opuchoch.

Kĺbová výživa – kolagén, glukosamín, chondroitín, MSM

Dôležitý je správny výber kĺbovej výživy

Dnešný trh je presýtený produktmi, ktoré vám sľubujú regeneráciu a pomoc, ak vás trápia bolestivé a opotrebované kĺby. Veriť všetkému, čo sa reklamuje v televízii alebo čo vidíme vystavené v lekárni je ťažké. Ani sa vám nečudujeme, že máte pochybnosti o ich účinnosti a ste z ponuky zmetení. Ale nemusíte byť! Stačí, ak sa pri kúpe kĺbovej výživy budete riadiť nasledujúcimi radami:

  • Cena nerozhoduje verte nám, že aj lacnejšou kĺbovou výživou so správnym zložením docielite rovnaké účinky. Nemusíte preto hneď siahnuť po predraženom produkte, aký ste videli v televízii.
  • Pozorne si prečítajte etiketu so zložením – kvalitná a účinná kĺbová výživa by mala obsahovať nasledujúce zložky: kolagén, glukosamín, chondroitín, MSM (metylsulfonylmetán), rybí olej, vitamín C…
  • Nechajte si poradiť nebojte sa opýtať pracovníka lekárne, ktoré z výživových doplnkov sú tie najobľúbenejšie a najpredávanejšie. Prečítajte si tiež recenzie na internete alebo sa opýtajte svojich známych. S kúpou sa nemusíte ponáhľať.
  • Vyberte si správnu formu užívaniakĺbová výživa sa predáva v tabletkovej, práškovej alebo tekutej forme. Rozdiel je len vo forme užívania. Vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Kĺbová výživa užívanie a dávkovanie

Nemáte ešte žiadne problémy a príznaky opotrebovania kĺbov? Nevadí. Kĺbová výživa je vhodná na užívanie aj z preventívneho hľadiska. A ak sa už objavili prvotné zmeny na kĺboch, určite po nej neváhajte siahnuť. V neskorších fázach však už môže byť neskoro. Snažte sa tomu predísť pravidelnou a včasnou konzumáciou produktov kĺbovej výživy.

Dávkovanie a množstvá sú samozrejme závislé od druhu produktu. Riaďte sa preto odporúčaním výrobcu. Určite sa nesnažte navýšiť denné množstvo konzumovanej kĺbovej výživy vyššími dávkami. Zvyčajne sa preventívne odporúčajú nižšie dávky, ako keď opotrebovanými kĺbmi už trpíte.

...

Pri užívaní kĺbovej výživy sa vyžaduje naozaj veľká trpezlivosť. Nie sú totiž lieky podobné tabletkám na bolesť hlavy, ktorých účinok pocítite už do niekoľkých minút. Výsledky môžete očakávať až v priebehu niekoľkých mesiacoch pravidelného užívania. A práve pravidelnosť zdôrazňujeme. Pokiaľ počas užívania s konzumáciou kĺbovej výživy prestanete, ocitnete sa na začiatku.

Správna kĺbová výživa vám pomôže

Ako vidíte, kĺbová výživa nie je len marketingovým ťahom firiem, ktoré sa chcú priživiť na našich zdravotných problémoch. Je totiž založená na skutočnom obsahu látok, prispievajúcich k obnove kĺbových štruktúr. Otázkou však ostáva, ako veľmi dokáže pomôcť a najmä za aký čas možno očakávať jej skutočný účinok.

Na druhej strane, investovať do svojho zdravia sa oplatí. Pre zdravé kĺby to platí dvojnásobne. Preto suplementáciu vo forme produktov kĺbovej výživy odporúčame. Okrem nej však zaraďte do jedálnička potraviny, ktoré podporujú zdravie kĺbov, zredukujte svoju hmotnosť a doprajte si dostatok správneho pohybu. Kombináciou týchto krokov môžete docieliť dlhodobo funkčné kĺby a aktívny životný štýl aj vo vyššom veku.

5/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *