Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Kokosový olej a jeho účinky na naše zdravie

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Určite poznáte kopu všeliekov od starých mám. Kokosový olej pravdepodobne nepatrí medzi jeden z nich a tak ostáva v našich očiach nepovšimnutý. Naopak, niektorí nad týmto výmyslom len neveriacky krútia hlavami. Bohužiaľ, kokosový olej sa nestal súčasťou kuchyne predchádzajúcich generácií. V dnešnej dobe však jeho blahodarné účinky spoznáva čoraz väčší počet ľudí a my si prajeme, aby ste po prečítaní tohto článku medzi tých šťastných patrili aj vy.

Kokosový olej má priaznivé účinky na zdravie, na chudnutie i na vlasy.

BIO kokosový olej a jeho zloženie

100 % panenský kokosový olej. Áno, presne tak. Darmo budete na obale hľadať konzervanty vypísané v zátvorkách. Bio kokosový olej, lisovaný z čerstvej kokosovej dužiny za studena, neobsahuje žiadne škodlivé látky, práve naopak. Je bohatý na vitamíny a minerály ako vápnik, horčík a fosfor. Vďaka najnižšej energetickej hodnote spomedzi tukov, vysokému obsahu nasýtených mastných kyselín, či absencii cholesterolu je prehlásený za najzdravší panenský olej.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Všestranné použitie

Jeho kvalitu dosvedčuje aj všestranné využitie v potravinárstve, medicíne, farmácii a dokonca v priemysle. Avšak špeciálne na ľudské telo má tento exotický zázrak niekoľko desiatok pozitívnych účinkov, ktoré sú potvrdené odborníkmi po celom svete. Tak sa z vysokých paliem prímorských oblastí dostáva na pulty predajní a následne do našich domácností nie len skvelá pochúťka, ale aj účinný liek zároveň. Nižšie prikladáme niekoľko dôvodov na to, aby si svoje čestné miesto našiel aj v tej vašej.

TOP 11 účinkov kokosového oleja

1. Príval energie

Dve lyžice kokosové oleja denne dobijú váš organizmus už o 5% energie. Nie však tej, ktorej nadbytok sa ukáže na vašich bokoch. Tento druh rastlinného oleja je tvorený z väčšej miery triglyceridmi so stredným reťazcom. Ich spracovávanie prebieha iným spôsobom ako trávenie iných nasýtených tukov obsiahnutých napríklad v mliečnych výrobkoch.

Nejdeme pokračovať v lekcii chémie a radšej laicky zhrnieme, čo to pre nás znamená. Namiesto toho, aby sa triglyceridy usadzovali v tele ako tukové zásoby, putujú priamo do pečene, kde sa premieňajú na energiu, ktorá vám je k dispozícii až 24 hodín.

...

2. Kokosový olej na chudnutie

Olej z kokosu pomáha pri chudnutí a spomalenom metabolizme.

Keďže kokosový olej priaznivo pôsobí na zrýchlenie metabolizmu, je verným pomocníkom pri redukcii hmotnosti. Zlepšuje trávenie a podporuje správnu funkciu čriev. Možno aj preto boli najefektívnejšie výsledky z hľadiska úbytku tuku preukázané najmä v brušnej oblasti.

Ďalším faktorom môže byť aj vplyv kokosového oleja na hormonálnu hladinu či psychiku. Odbúrava totižto stres a úzkosť, čo sú dve z hlavných príčin priberania v oblasti pásu. Pokiaľ teda potrebujete zregulovať hmotnosť, doprajte si 1-2 lyžice denne.

3. Zníženie pocitu hladu

A hneď po chudnutí môžeme nadviazať aj na túto tému. Určite vás poteší, že kokosový olej vám pomôže efektívne zahnať myšlienky na maškrtenie. Sám o sebe má príjemnú sladkú chuť, no to nie je všetko. Vyššie spomínané 1-2 lyžice denne sú účinnou zbraňou proti prejdeniu vďaka tomu, že pomáhajú navodiť pocit nasýtenia rýchlejšie.

Dokonca sú potvrdené aj výborné výsledky pri liečbe žalúdočných vredov. Vyššiu dávku však neodporúčame, keďže kokosový olej aj napriek svojim výnimočným vlastnostiam, stále ostáva rastlinným tukom.

4. Vstrebávanie živín

S trávením úzko súvisí aj vstrebávanie živín do krvi, ktoré je vďaka konzumácii kokosového oleja oveľa účinnejšie. Jedná sa najmä o vitamíny rozpustné v tukoch (A,D,E a K). Pokiaľ vám čistý kokosový olej nechutí, nezúfajte. Z tejto univerzálnej tekutiny dokážete vytvoriť neuveriteľne lahodné jedlá.

Či už túžite po sladkom štarte do dňa v podobe raňajok alebo po doplnení energie po namáhavom dni, určite nájdete nespočetné množstvo receptov na zeleninové šaláty, pečené lahôdky, smoothies či dezerty. Aj my vám pravidelne prinášame zdravé recepty z našej kuchyne.

5. Zníženie rizika srdcových chorôbPanenský bio kokosový olej bojuje aj proti infekcii a má účinky na zdravie.

Je to paradox, že tuk vás chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami, keďže práve ten ich spôsobuje. Vyvedieme vás z omylu a prehlásime, že nie všetky nasýtené tuky sú zdraviu škodlivé. Kokosový olej zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi tým, že zvyšuje dobrý a naopak reguluje ten zlý.

...

Efektívne pomáha krvi dopraviť cholesterol do správnej formy a tým udržuje zdravý krvný tlak. Pokiaľ máte problémy so zlou zrážanlivosťou krvi a antioxidačnými aktivitami, nad kúpou neváhajte, pretože tento nenápadný doplnok stravy má silné liečebné účinky.

6. Boj proti infekcii

Kyselina laurová tvorí polovicu z celkového obsahu mastných kyselín, ktoré obsahuje kokosový olej. Môžeme tvrdiť, že práve ona ho robí takým výnimočným. Okrem iného je to preto, lebo je antimikrobiotická, zabíja vírusy, chráni pred baktériami, prvokmi, zbavuje plesní rozpúšťaním ich bunkových stien.

Nemusíte však ovládať biológiu, aby ste dokázali oceniť zdravotné výhody vnútorného užívania kokosového oleja. Je to jednoduchý nástroj zvyšovania obranyschopnosti organizmu a posilnenia imunity.

7. Štítna žľata a cukor v krvi

Triglyceridom sa môžeme poďakovať opäť. Svoje zásluhy totiž majú pri vplyve na ľudské hormóny, ktoré sú zodpovedné za funkciu štítnej žľazy. Kokosový olej preukáže službu aj ľuďom, ktorý majú problémy s vysokou hladinou cukru v krvi, pretože pomáha telu efektívnejšie využívať inzulín.

8. Bystrejšia myseľ

Ako sme už spomínali, proces trávenia kokosového oleja prebieha pomocou triglyceridov so stredným reťazcom putujúcimi do pečene. Tam sa syntetizujú na ketolátky. Tieto chemické zlúčeniny dokážu pozitívne ovplyvniť mozgovú aktivitu, či dokonca výrazne pomôcť v liečbe epilepsie a Alzheimerovej choroby.

Vysoká koncentrácia týchto látok preukázala zníženie počtu epileptických záchvatov u detských pacientov. Ako alternatívny zdroj energie pre mozgové bunky, ktorých schopnosti sú oslabené, ketolátky, a teda kokosový olej, predstavujú malý zázrak pri liečbe najrozšírenejšej formy demencie či straty pamäte.

9. Zdravá pokožka

Týmto bodom sa dostávame k vonkajšiemu použitiu kokosového oleja. Jeho účinok na rôzne kozmetické problémy je neuveriteľný. Môžeme vzdávať hold vitamínu E, ktorý podnecuje hydratáciu pokožky, lieči ju a dokonca omladzuje! Príznaky starnutia a vyhladené vrásky však nie je to jediné čo môžete očakávať po jeho pravidelnom užívaní.

Skvelé výsledky preukazuje aj v testoch proti neestetickým striam či obávanej celulitíde. Okrem toho je kokosový olej telovým aj opaľovacím krémom. Poskytuje tak hydratáciu ale aj prirodzenú ochranu pokožky pred nebezpečným UV žiarením. Nehovoriac o tom, že vás zbaví naozaj nepríjemných kožných chorôb, mikrobiálnych a plesňových infekcií, či akné.

TIP: Návod ako sa zbaviť celulitídy a ako jej účinne predchádzať.

10. Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej skvelo pôsobí na vlasy a rozštiepené končeky vlasov.

Žiarivé, zdravé a husté vlasy. Také môžete prostredníctvom kokosového oleja mať. Okrem ochrany kože pred slnečnými lúčmi a dehydratáciou pomáha totiž rovnako aj vlasom. Výživný zábal alebo relaxačná masáž pokožky hlavy zaručí skvelú ochranu, či už sa chystáte k moru alebo do chlórovanej vody bazénov.

Rozštiepené, lámavé a vysušené vlasy z dôvodu fénovania či žehlenia, budú po pravidelnom používaní minulosťou a s trpezlivosťou sa dokážete nadobro zbaviť aj problematických lupín.

Ako na to?

Kokosový olej naneste na vlasy a pokožku hlavy pred umytím. Zbavíte sa suchých i rozštiepených končekov vlasov a dodáte vlasom lesk i výživu. Ak nanesiete olej až po umytý hlavy, tak vyživíte rozštiepené končeky a uľahčíte si rozčesávanie.

11. Kokosový olej na zuby

Možno vám to príde zvláštne a šialené, no čistenie zubov prostredníctvom kokosového oleja naozaj funguje. Kokosový olej a ďalšie prírodné látky sa na zuby používali už od dávneho staroveku. Aj dnes sa z času na čas odporúča namiesto chemickej zubnej pasty natrieť kokosový olej na zuby.

Zubné pasty (najmä tie bieliace) sú dnes zložené z veľkého počtu agresívnych látok, ktoré môžu pri častom používaní poškodiť zubnú sklovinu. Po umytí zubov si dajte na prst kokosový olej a skúste 1 – 2 minúty trieť zuby olejom. Uvidíte, že vaše zuby budú po niekoľkých týždňoch belšie – čisto prírodnou formou. BIO kokosový olej taktiež upokojuje podráždené ďasná a bráni tvorbe nepríjemných aftov v ústach.

Pár slov na záver

Aj vám sa zdá, že zoznam pozitívnych účinkov kokosového oleja nemá konca? Tento všestranný prírodný poklad si právom zaslúži prívlastok „najzdravší rastlinný olej na svete“.

Jeho nezameniteľná vôňa, terapeutický účinok a tuhá forma, ktorú si udržuje v teplote do 25 stupňov Celzia, sú len ďalšie plusy k nespočetnému množstvu zdravotných a kozmetických prínosov pre ľudské telo. Pevne dúfame, že čaro kokosového oleja okúsite na vlastnej koži a samozrejme aj na jazyku, a tak sa, aj prostredníctvom tohto článku, stane neoddeliteľnou súčasťou vašej výživy.

4.7/5 - (15 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1