Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Otázky a odpovede

Ako sa zbaviť prejedania?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Kto nezhrešil nech prvý hodí kameňom. Úvod sme poňali biblicky. Obžerstvo totiž nie je len jedným zo siedmich hlavných hriechov, ale jedným z najväčších priestupkov, čo sa zdravého životného štýlu týka. Tento vážny prehrešok voči nášmu telu však neostane nepotrestaný. A vy ste si toho dobre vedomí.

Prejedanie je vážnym problémom, ktorého sa treba čím skôr zbaviť.

Závislosť na jedle

Stratili ste kontrolu nad vlastnými pudmi a nedokážete odolať mámivému volaniu balíku chrumkavých solených chipsov či tabličkám obľúbenej čokolády. Závislosť na jedle však škodí rovnako ako každá iná. Na psychiku človeka má v jej vyššom štádiu nesmierny dopad aj bez toho, aby ste mali zopár promile v krvi či pozitívne testy na drogy.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Keďže ešte stále čítate tieto riadky, podvedome ste kajúcne priznali, že máte problém a my veríme, že ho dokážete raz a navždy vyriešiť. Tak vás teda vítame v spovednici zdravého životného štýlu, v ktorej si budete nasledujúcich pár minút spytovať svedomie a ľutovať všetky negatívne stravovacie návyky.

Príčiny prejedania a ich riešenia

Prejedanie sa má rôzne dôvody a preto musíte analyzovať tú svoju. Bez toho sa svojej závislosti nezbavíte. Práve naopak – iba sa zamotáte do nekonečného labyrintu priberania, výčitiek a depresií.

1. Fyzické príčiny prejedania

Celý deň svoje telo mučíte vlčím hladom a večer doženiete celú odporúčanú dennú dávku kalórií hneď dvojnásobne. Nezáleží na tom, či ste žena a práve skúšate novú diétu (pravdepodobne jednu z tých nezmyselných) alebo muž a vaše zamestnanie vyžaduje vysoké pracovné nasadenie, kvôli ktorému obetujete svoje zdravie.

...

Stiahnutý žalúdok musí zrazu spracovať nadmerné množstvo potravy a pokiaľ tá spočíva prevažne v sladkých pokrmoch, tak hladina cukru v krvi sa vlní ako more pri búrke. Vaša nálada klesne priamo úmerne s posledným hltom a vy si v tom momente dávate predsavzatie v nasledujúci deň nič nevložiť do úst. A ráno to začína celé odznova, pričom sa čudujete, že ručička váhy sa nehýbe smerom, akým by ste si želali.

Váš metabolizmus je šokovaný, metabolický vek nie je zhodný s vašim reálnym vekom a telo utrápené nepravidelným prísunom stravy aktivuje pohotovostný alarm. Teda odkladá čo najviac energie do zásob. Vy mu následne na to nadávate a neuvedomujete si, že ono sa vás iba snaží inštinktívne čo najdlhšie udržať nažive. Mali by ste takémuto dokonalému systému ďakovať, no vy ním pohŕdate. Neuvedomujete si základy zdravého stravovania.

Riešenie:

Nedržte drastické diéty. Okrem toho, že vedú k vážnym poruchám stravovania, tak škodíte vášmu zdraviu. Mať o 20 kg menej, ale pritom ležať v nemocnici na umelej výžive asi nie je najpríjemnejšia predstava. Vzdelávajte sa v oblasti zdravej výživy a riaďte sa radami odborníkov. V prípade, že vám okolnosti neumožňujú pravidelne sa stravovať, venujte patričnú pozornosť aspoň kvalitným raňajkám. Dôležitá je aj zdravá desiata do školy alebo práce. Uvidíte, že vaše telo rozložený prísun energie okamžite zaznamená a v noci vás nebude nútiť kutrať v špajzy.

Trápi vás závislosť na čokoláde a sladkostiach? Náš návod vám pomôže.

U žien môžu za závislosť na čokoláde a sladkom do istej miery aj hormóny.

...

Medzi fyzické dôvody zvýšeného apetítu patria u žien aj hormóny. Milé dámy, to predmenštruačný syndróm je raz do mesiaca ten malý diablik sediaci na vašom ľavom ramene, šepkajúci: “Daj si ešte.“ To však neospravedlňuje ten prázdny obal od čokolády či bonboniéry!

Riešenie:

Sebakontrolu treba v tieto dni jednoducho cvičiť o niečo viac, preto poslúchnite hada ako Eva a radšej si odhryznite z jablka.

2. Psychické príčiny prejedania

Medzi dôvody, ktoré spôsobujú oslabenie našej vôle čo sa maškŕt týka, patria aj tie duševné. Najmä tie zvyknú prerásť do extrémnych rozmerov. Poďme sa pozrieť, či sa v niektorých z kategórií nenájdete.

Nuda

Potrebujete sa nejako odreagovať, no neviete si nájsť činnosť, ktorá by vás zamestnala, respektíve nechcete. Prečo? Pretože pozeranie filmu s dobrým jedlom po ruke vám príde menej náročné ako čítanie knihy, pri ktorom sa urputne pokúšate nemyslieť na to, čo máte v chladničke. Hneď ako sa prichytíte pri tom, že nemáte čo robiť, podniknite nasledujúce kroky.

Riešenie:

Prezrite si zoznam aktivít, zhotovený hneď po dočítaní tohto článku, ktoré by ste mohli robiť. Mali by byť predovšetkým pohybového zamerania, kde sa zamestnáte natoľko, že vás nebude premáhať nutkanie neustále hrabať rukou vo vrecku s gumenými medvedíkmi. Počúvanie hudby, tancovanie, čítanie zaujímavej knihy, aerobic, prechádzka na čerstvom vzduchu alebo meditácia. Na výber máte nespočetne veľa možností.

...

TIP: Pred cvičením nezabudnite na výživné jedlo a inšpirujte sa našimi receptami.

Stres

Opačným prípadom vyššie spomenutého prebytku voľného času je jeho nedostatok. Bez ohľadu na rozdiely, na každého z nás pôsobia viaceré stresové faktory. Škola, zamestnanie, peniaze, vzťahy, obavy z budúcnosti. Zrazu sa vám v hlave vynorí to množstvo práce, ktoré musíte zvládnuť, všetky problémy, ktoré na vás číhajú. Namiesto toho, aby ste sa racionálne pustili do ich riešenia sa však zbabelo schovávate za čokoládovými keksíkmi. Možno si už ani nespomínate, kedy sa u vás prvé príznaky stresu premietli do prejedania. Hlavné je, že ste si to teraz uvedomili.

Riešenie:

Vypäté situácie znášame každý individuálne. Niekto pred problémami uteká, niekto im čelí. Niekto je hysterický, iný pred spanikárením preferuje zváženie možných riešení. Zachovajte si chladnú hlavu. Podrobné plánovanie a organizovanie času vám pomôže zamerať pozornosť na jednu vec a nemyslieť na všetko naraz. Ak môžete, nájdite si pár minút na oddych a premýšľanie. Zo zásuviek stola v kancelárii vyberte všetky kalorické bomby, pretože výčitky svedomia vám určite pri sústredí nepomôžu.

Pocit prázdna

Do tejto kategórie môžeme zaradiť naozaj veľké množstvo prejedania sa ovplyvňujúcich faktorov. Pocit prázdna nevyvoláva len strata blízkej osoby. Kiežby liekom na zlomené srdce bola práve čokoláda. Čo chýba práve vám? Láska? Sebavedomie? Uznanie? Ktorú z týchto dier sa snažíte v svojom vnútri naplniť?

Riešenie:

Nedokážeme vám spoľahlivo poradiť ako zahojiť rany z rozvodu, ako vylepšiť vzťahy s otcom, či ako sa prestať nenávidieť. Naisto však vieme, že šťastie nenájdete na dne zmrzlinového pohára. Hľadať musíte v sebe samých. Skúste zájsť za odborníkom, psychológom alebo si nájdete spriaznenú dušu, ktorej by ste sa mohli zdôveriť.

Ako s prejedaním úplne prestať

Ak sa prejedáte takmer každý deň, určite neskúšajte prestaň zo dňa na deň. Takto to nefunguje. Aj keby ste mali naozaj pevnú vôľu, tak vaše telo je zvyknuté na určitý kalorický príjem. Pokiaľ mu z neho zrazu odoberiete niekoľko stoviek kalórií, spustí záchranný alarm a aj napriek tomu, že budete jesť menej, organizmus bude ukladať tukové zásoby na horšie časy.

Naučte sa ako sa zbaviť závislosti na jedle a prestaňte sa konečne prejedať.

Základom je s prejedaním skoncovať postupne, nie zo dňa na deň.

V podstate sa svojim spôsobom môže jednať o nepríjemný jo-jo efekt. Preto s prejedaním prestávajte postupne. Bude to oveľa ľahšie pre vaše telo, ale aj myseľ.

  • Na začiatok si ustrážte pitný režim, pretože nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Avšak polhodinu pred jedlom a hodinu po jedle nepite. Zbytočne riedite žalúdočné kyseliny, ktoré musia stráviť potravu.
  • Zásadne jedávajte za stolom v jedálni/kuchyni, bez zbytočných rozptýlení. Pri televízore a notebooku sa mozog nedokáže plne sústrediť a pocit plnosti príde oveľa neskôr než o štandardnú polhodinu.
  • Pokúste sa vnímať chute. Berte každé jedlo dňa ako gurmánsku ochutnávku. Každé sústo starostlivo poprežúvajte.
  • Klamte mozog. Jedlo si naservírujte na menší tanier, tým pádom bude bežná dávka pôsobiť ako veľká porcia. Taktiež vyskúšajte používať menší, no ťažší príbor.

Zopár slov na záver

Hlavným princípom skoncovania s týmto zlozvykom je naozaj pevná vôľa. Ak sa snažíte schudnúť, zosumarizujte si dôvody prečo. Majte niečo, čo vám to bude pripomínať stále po ruke. Môže to byť motivačný citát, inšpirujúci obrázok, ktorý vaše nutkanie umlčí jednoduchým: „Nestojí to za to.“

Ak aj zhrešíte, nič si nevyčítajte. Odpustite si a skúste to znova. Veď najdôležitejšie je nikdy nestratiť túžbu polepšiť sa. A my vieme, že to dokážete.

4.6/5 - (28 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1