Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Kolostrum a jeho účinky na naše zdravie

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Oslabená imunita, alergie, osteoporóza, alebo ateroskleróza? To ste asi nepočuli o účinkoch superpotraviny, ktorú si dnes predstavíme.

Kolostrum totiž môžeme smelo označiť za prírodný liek, ktorý zlepšuje zdravotný stav a odstráňuje príznaky viacerých neduhov. Ale čo kolostrum vlastne je, ako sa líši od obyčajného mlieka a aké má účinky na zdravie človeka? Poďme pekne po poriadku.

Viete aké účinky má kolostrum na oslabenú imunitu?

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Kolostrum – prvé mlieko

Okrem názvu kolostrum je zaužívaný aj názov mledzivo. Oba termíny pomenúvajú tekutinu cicavcov (človeka i zvierat), ktorá sa tvorí v mliečnych žľazách a vylučuje pred pôrodom / pár dní po pôrode.

Najväčšiu a plnohodnotnú koncentráciu kolostra je možné získať pri 1. dojčení, pretože v priebehu dvoch dní dochádza k jeho premene na obyčajné mlieko.

Počas toho ako sa dieťa alebo mláďa nachádza v tele svojej matky, všetky živiny a zložky dôležité pre rast a imunitný systém získava z jej krvi. Po narodení sa tento prísun bohužiaľ zastaví a tu prichádza na rad kolostrum. Ide teda o prvú potravu pre dieťa alebo mláďa, ktorá je dôležitá pre jeho zdravie, imunitu a správny rast krátko po narodení.

...

Účinky kolostra spočívajú v zložení

Faktom je, že kolostrum obsahuje viac než 90 faktorov imunity, viac ako 85 rastových faktorov, probiotiká a mnoho ďalších dôležitých látok:

 • cytokíny
 • kazeín
 • lyzozým
 • komplex kyseliny lynolénovej a olejovej
 • imunoglobulíny (IgM, IgA, IgD, Ige)
 • laktoferín
 • leptín
 • rastové faktory
 • koenzým Q10
 • množstvo vitamínov A, C, E, B1, B2, B6, B12
 • vápnik, draslík, fosfor, železo, cín, kobalt
 • esenciálne aminokyseliny a peptidy
 • enzým laktoperoxidáza a mnohé ďalšie
 • Lactobacillus acidophilus

Hovädzie a kozie kolostrum

Ako je už z názvu zrejmé, ide o kolostrá živočíšneho pôvodu. Získavajú sa od samíc krátko po narodení mláďat. Následne sa kolostrum schladzuje a postupne sa šetrne spracováva do konečnej podoby.

Skúsenosti s kozím kolostrom sú v drvivej väčšine prípadov pozitívne. A ani sa netreba čudovať, veď účinky (rozpísané nižšie) predstavujú jasné argumenty, prečo ho vyskúšať aj u vás doma.

Kozie kolostrum je bohatšie na špecifické zložky imunitného systému. Zásadný rozdiel spočíva aj v imunoglobulíne typu IgG, ktorého obsah v živočíšnom kolostre je vyšší, než v ľudskom.

Naopak ľudské kolostrum  je bohaté hlavne na IgA. A čo sú to tie imunoglobulíny? Ide o protilátky bielkovinovej povahy, ktorých funkciou je rozpoznať a zbaviť sa cudzorodých patogénov v tele.

...

Prečo považujeme kozie kolostrum za prírodný liek?

Užívanie kolostra v dospelom období je prospešné hlavne pre podporu obranyschopnosti. Telo po období puberty prirodzene znižuje produkciu imunitných a rastových faktorov. Tie je možné za pomoci kolostra v tele doplniť. Ďalej je vhodné ako prevencia vzniku ochorení, či doplnková liečba už rozvinutých chorôb.

Účinky kozieho kolostra podľa skúseností ľudí.

1. Podporuje zdravie čriev

Črevá sú miestom, kde dochádza k absorpcií živín, vitamínov, ale aj nebezpečných toxínov do krvi. Práve preto je dôležite podporovať zdravie a funkciu našich čriev.

Vďaka probiotickej zložke je kolostrum vhodné pre tých, ktorých trápia zažívacie ťažkosti ako sú zápcha a hnačka. Odporúča sa tiež po antibiotickej liečbe pre obnovu mikroflóry a pri chronických ochoreniach ako napríklad Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, ktoré sú sprevádzané poklesom IgA.

Nesmieme zabudnúť ani na to, že kolostrum je zdrojom imunoglobulínov a podieľa sa na znížení množstva patogénov v čreve.

...

2. Kolostrum posilňuje imunitu

Obsahuje takmer 100-krát viac imunoglobulínov ako obyčajné mlieko a tiež veľké množstvo faktorov, ktoré zabezpečujú správne fungovanie imunity.

Tieto faktory učia bunky rozlišovať telu vlastné bunky od cudzích, zlepšujú aktivitu buniek ktoré ničia cudzie bunky, tiež zlepšujú funkciu pamäťových imunitných buniek a vplývajú na mnoho ďalších obdobných procesov.

Kolosturm je prospešné pre ľudí so zníženou imunitou, autoimunitným ochorením a je veľmi vhodné pre ľudí so syndrómom získanej imunodeficiencie (AIDS).

3. Kozie kolostrum účinné aj v boji proti chrípke

Lekári odporúčajú intenzívnejšie užívať najmä v chrípkovom období. Pokiaľ máte starých rodičov, tak im ho určite odporučte. Pre starších ľudí, ktorí sú na prechladnutie a chrípku náchylnejší a ťažšie ju znášajú, predstavuje dobrý spôsob ako sa ochrániť.

4. Je nápomocné v liečbe autizmu

Aj keď zatiaľ nie je známa žiadna jednoznačná príčina a tiež ani liečba autizmu, u ľudí, ktorí požívali kolostrum sa pozorovalo zlepšenie. Ide totiž o multifaktoriálne ochorenie, ktorého jedným z faktorov vzniku môže byť aj porucha imunity. A práve v v tejto oblasti môže byť kolostrum nápomocné.

5. Protirakovinové účinky

V poslednej dobe sa do popredia dostáva spojenie kolostra a rakoviny. Podľa viacerých výskumov má údajne schopnosť selektívne usmrtiť rakovinové bunky a znížiť rakovinovú aktivitu najmä vďaka obsahu laktoferínu. Široké spektrum rastových faktorov bráni rastu nádorového ochorenia.

6. Pozitívny vplyv na chudnutie a šport

Kolostrum nie je v oblasti športu ničím nezmámim. Možno ste už počuli o olympijských víťazoch, ktorí verejne priznali užívanie kolostra. Je totiž zdrojom rastových faktorov, ktoré sú prospešné pre zväčšenie svalovej hmoty, dodáva im silu, skracuje čas na zotavenie a zvyšuje vytrvalosť.  

Chudnutie zasa súvisí s leptínom. Leptín sa produkuje bežne v tele, napríklad v tukovom tkanive, ale je aj súčasťou kolostra. Táto zložka vysiela mozgu signál o našej sýtosti a hlade. Pokiaľ budete mať hladinu leptínu stabilnú, aj vaše chudnutie budete mať pod kontrolou.

7. Kolostrum a protistarnúce účinky

Ak pozorujete na sebe prvé známky starnutia, tak nezúfajte. Kozie kolostrum obsahuje aj antioxidanty, ktoré vychytávajú voľné radikály, metabolity a minimalizujú oxidačný stres. Tým sa proces starnutia výrazne spomaľuje. Pri dlhodobom používaní sa koža stáva mladšou a dochádza k vymiznutiu stareckých škvŕn.

Ďalšie použitie

Kolostrum sa odporúča aj pri rôznych bakteriálnych, kvasinkových a mykotických infekciách. Je vhodné pre tých, ktorí sa liečia na artritídu, osteoporózu a určite by ste mali vyskúšať jeho účinky, ak vám bol zistený Helicobacter Pylori alebo žalúdočné vredy. Rovnako ho môžete užívať pokiaľ sa cítite zdravo a nemáte žiadne problémy. Preventívne užívanie kolostra je bezpečné.

Benefity, ktoré kozie kolostrum prináša:
 • posilňuje imunitu
 • zlepšuje trávenie
 • antivírusová aktivita
 • protizápalová aktivita
 • rôzne formy (tablety, kapsule, tekuté), ľahké užívanie
 • vhodné pre deti aj dospelých
 • dobre tolerované ľuďmi s laktózovou intoleranciou
 • bez významných nežiadúcich účinkov
Nevýhody:
 • vyššia cena
 • možná alergia

Dobrá voľba na podporu imunity

Pokiaľ cítite, že vaša imunita nie je to, čo bývala alebo trpíte niektorým z vyššie uvedených ochorení, tak by ste mali siahnuť po doplnku kolostrum. Tak ako to je aj pri ostatných výživových doplnkoch, niet nad vlastnú skúsenosť.

Odporúčame vám ho vyskúšať a presvedčiť sa na vlastnej koži najmä v prípade, že ste príliš náchylní na rôzne ochorenia. Na záver ešte pripomíname, že ide len o doplnok a nie náhradu normálnej stravy.

4.1/5 - (9 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1