Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Zaujímavosti

Metabolizmus – ako funguje ten Váš?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Koľkokrát ste už v živote počuli ako niekto hovorí, že má spomalený alebo práve naopak zrýchlený metabolizmus? Viete čo to ten metabolizmus vlastne je, ako funguje a čo všetko naň vplýva? Ako je možné svoj metabolizmus zrýchliť prirodzenou cestou? A čo sú metabolické typy? Možno práve tento článok vám poskytne všetky odpovede na vaše zvedavé otázky.

Ako funguje metabolizmus a ako ho zrýchliť či spomaliť?

Metabolizmus z pohľadu medicíny

Najprv sa pozrime na metabolizmus z biologickej perspektívy, podľa ktorej ide o termín, ktorý sa používa pre opis všetkých chemických reakcií potrebných pre správne fungovanie a život buniek a celého organizmu. Je neodmysliteľne spojený so stravovaním a spaľovaním energie. Vo svojej podstate môžeme povedať, že ide o proces, prostredníctvom ktorého Vaše telo premieňa všetko to, čo jete a pijete na energiu, teda kalórie.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Zistite svoj bazálny metabolizmus

Ako nám už na základnej škole vštepovala učiteľka prírodopisu do hlavy, je nutné vedieť, že energia je potrebná na chod všetkých skrytých procesov nášho organizmu, dokonca aj vtedy, keď spíme. Medzi tieto základne procesy a funkcie patrí dýchanie, krvný obeh, rast i činnosť buniek, regulácia úrovne hormónov a pod.

Množstvo kalórií, ktoré vaše telo využíva na správny chod spomínaných funkcií sa nazýva bazálny metabolizmus (BMR). Laicky povedané toto číslo predstavuje množstvo kalórií, ktoré potrebujete prijať na to, aby Váš organizmus fungoval správne aj vtedy, keď sa celý deň nepostavíte z gauča.

Taktiež je ale potrebné vedieť, že výsledok je vždy len orientačný a na toto číslo vplýva niekoľko ďalších faktorov. Ide najmä o pohlavie, výšku, váhu, vek, ale aj množstvo svalovej hmoty a celkovú stavbu tela a iné množstvo ďalších faktorov.

Optimálny metabolický príjem

Ale čo ak sa z toho gauča predsa len postavíte a idete napríklad do práce na bicykli a večer si zabehať? Všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonáte potrebujete pokryť nejakou energiou.

Pre pokrytie tohto energetického príjmu už hovoríme o optimálnom metabolickom príjme, ktorý by mal zohľadňovať všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonáme.

Mali by ste vedieť svoj optimálny metabolický príjem a spoznať svoj metabolizmus.

Nie je energia ako energia

Dôležité je si uvedomiť, že nie je energia ako energia! Je rozdiel v tom či prijímate energiu z presolených pukancov alebo varených zemiakov bez šupky. Je rozdiel v tom či prijímate energiu prevažne zo sacharidov alebo bielkovín.

...

Ak máte aspoň trochu radi svoje telo a záleží vám na tom, ako vyzeráte a ako sa cítite, mali by ste sa začať zamýšľať nad tým, že vaše telo funguje ako motor. Tu použijeme veľakrát omieľaný, no veľmi efektívny príklad fungovania ľudského tela a výživy.

Ak do motora svojho auta budete liať nekvalitný olej plný nekvalitných zložiek, môžete očakávať, že motor sa začne zadrhávať. A rovnako je to aj s vašim telom.

Ak sa budete kŕmiť nekvalitnou stravou alebo nesprávnym pomerom tukov, cukrov a bielkovín, vaše telo vám to dá skôr či neskôr patrične pocítiť. Ale ako vieme aký je správny pomer živín pre ten náš „motor“?

Pri tejto otázke sa pozastavíme nad pomerom bielkovín, sacharidov a tukov. Všeobecná odpoveď znie – zdravá a vyvážená strava. Každý jedinec však predstavuje úplne iný „model karosérie“, a práve preto každému vyhovuje úplne iný „olej“.

Príklad:

Zoberme si dvoch bratov, ktorí spolu od detstva vyrastajú v jednej domácnosti, a tak majú prístup k rovnakému zloženiu a typu potravy. Ako je možné, že starší Ivan vyzerá a cíti sa oveľa horšie ako mladší Maroš, keď obaja zväčša prijímajú rovnaké množstvo bielkovín, tukov a sacharidov?

...

Odpoveď je jednoduchá! Každý z nich spadá pod inú kategóriu metabolického typu. Znamená to, že každý človek sa radí do inej skupiny ľudí, ktorá spracováva živiny, teda makronutrienty, odlišne. Existujú 3 metabolické typy: bielkovinový, sacharidový a zmiešaný typ.

Aký metabolický typ som a čo to obnáša?

1. Bielkovinový metabolický typ

Často vás prepadá chuť na mastné a slané jedlá? Milujete mäso v akejkoľvek podobe a sliny vám tečú len pri pomyslení na lososa či tuniaka? Ste často hladný?

Stretáva sa váš metabolizmus najčastejšie s bielkovinami? Tak potom ste bielkovinový typ.

Ak ste odpovedali na všetky otázky kladne, vítame Vás v kategórii bielkovinového typu. Tento typ sa vyznačuje tzv. rýchlou oxidáciou, čo v podstate znamená, že Vaše telo rýchlejšie na energiu premieňa najmä bielkoviny a tuky.

Pre proteínový typ metabolizmu sa preto odporúča prijímať stravu založenú na menšom množstve sacharidov a väčšom pomere bielkovín a zdravých tukov. Zväčša do tejto kategórie spadajú muži, ale nie je to pravidlom.

Americký odborník na makronutrienty a výživu Dr. Joseph Mercola tvrdí, že najlepším pomerov nutrientov pre tento typ metabolizmu je strava v pomere 40% bielkovín, 30% sacharidov a 30% zdravých tukov. Medzi vhodné potraviny pre proteínový typ patrí napríklad divina, morčacie mäso, hydina, hovädzina, pstruh, losos, tuniak, jogurty, syry, kefír, smotana, vajcia, ovsené vločky, celozrnné cestoviny, ryža, karfiol, špenát, paradajky, ananás, banány, hrušky, ľanový olej a iné.

2. Sacharidový metabolický typ

Ak patríte naopak medzi ľudí, ktorí sa často „zabudnú“ najesť, majú menšiu chuť do jedla a veľakrát vynechajú hlavné jedlo, ale za to si radi otvoríte nejakú tú čokoládu a bonboniéru nemáte problém zjesť na posedenie, pravdepodobne ste sacharidovým typom.

Optimálnym pomerov makronutrientov pre vás je až 70% kalórií prijatých zo sacharidov, 20% z bielkovín a iba 10% z tukov.

Malo by ísť o jedlá z kuracích pŕs, morčacích pŕs, lososa, pstruha, tresky. Občas by ste si mali dopriať aj tvaroh, syr, jogurty a mlieko, no váš príjem by mal byť založený na potravinách ako celozrnný chlieb, ovsené vločky, ryža, pohánka, zemiaky, všetky druhy zeleniny a rozmanitých druhoch ovocia. Jednoducho superpotraviny, ktoré sme už v minulosti zhrnuli.

3. Zmiešaný metabolický typ

Nenašli ste sa ani v jednom z charakteristických čŕt v predchádzajúcich kategóriách? Ak máte priemerný apetít, nejako veľmi so stravou pri snahe o zhodenie váhy nemusíte experimentovať a stačí vám k tomu len kvalitná a vyvážená strava, patríte do zmiešaného metabolického typu.

Tento typ sa vyskytuje najčastejšie a vhodným rozložením makronutrientov je príjem tvorený z 50% sacharidov, 30% bielkovín a 20% tukov. Vhodné sú pre vás potraviny z oboch predchádzajúcich kategórií.

Niekoľko slov na záver

Medzi jednoduché metódy ako môžete zrýchliť svoj metabolizmus patrí najmä dostatok kvalitného spánku, pravidelné pitie zeleného čaju, dostatočný pitný režim, korenené jedlá, pravidelná, kvalitná strava a údajne aj veľa smiechu. 🙂 V neposlednom rade vám zdvíhanie činiek a nejaká tá kardio aktivita určite tiež prospejú.

4.8/5 - (23 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1