Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Účinky škorice na organizmus a pokožku

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Škorica je silné korenie, ktoré sa celé tisícročia používa ako liek aj prísada do jedla. Podľa vedcov je jedným z najlepších antioxidantov na svete. Unikátnu vôňu, farbu a chuť má škorica vďaka kôre škoricovníka, z ktorého pochádza. Táto kôra obsahuje niekoľko špeciálnych zlúčenín, ktoré sú zodpovedné za mnoho liečivých účinkov škorice. Aké účinky škorice sú najznámejšie?

Účinky škorice na pokožku a na organizmus.

Výživové hodnoty škorice

Jedna polievková lyžica mletej škorice obsahuje 19 kalórií, 0 gramu tuku, cukru a bielkovín, 4 gramy vlákniny, 68 % mangánu, 8 % vápnika, 4 železa a 3 % vitamínu K. Už polovica čajovej lyžičky škorice môže mať pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi, zažívanie či imunitu. Silnejšie dávky sú veľmi prospešné pre srdce, cukrovku, rakovinu a neurodegeneratívne ochorenia.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Škorica obsahuje látky so silnými liečivými účinkami

Škorica je aromatickou kôrou škoricovníka a je využívaná najmä ako korenie. Ako korenie býva využívaná už od pradávna. Prvé zmienky pochádzajú zo starého Egypta. Vtedy bola veľmi vzácnym korením a odovzdávala sa napríklad ako dar kráľom. V dnešnej dobe je škorica lacnou surovinou, dostupnou v každom obchode a využívanou v celej rade receptov.

Existujú základné 2 druhy škorice:

  • Cejlónska škorica – inak známa pod pojmom „pravá“ škorica.
  • Čínska (Cassia) škorica – oveľa rozšírenejší druho škorice, ktorý je nám bežne dostupný.

Škorica sa vyrába orezávaním stoniek škoricovníka. Zo stonky sa potom vyberie (extrahuje) vnútorná kôra a odstránia sa z nej zvyšky drevených častí. Potom sa kôra nechá vyschnúť, čím dôjde k jej zrolovaniu do typického tvaru tyčinky. Tyčinky sa potom drtia na prášok, ktorý sa používa ako koreniaca prísada.

Škorica obsahuje látku cinnamaldehyd, ktorá jej dodáva jej charakteristickú vôňu a chuť (zdroj). Práve táto látka je zodpovedná za väčšinu liečivých účinkov škorice na naše zdravie.

...

Škorica má protizápalové účinky

Aké sú ďalšie známy účinky škorice na organizmus? Škorica pomáha znížiť riziko srdcových ochorení, rakoviny, degenerácie mozgu a ďalších chorôb. Vedci identifikovali viac ako 7 druhov flavonoidov obsiahnutých v škorici, ktoré sú účinné proti nebezpečným zápalom v celom tele. Vzhľadom na to, že škorica znižuje opuch a zápal, môže byť prospešná pri regulácii bolesti. Škorica pomáha pri bolestiach svalov, závažných alergických reakciách, PMS a podobne.

Škorica a cukrovka

Škorica, ako je známe, má aj antidiabetické účinky. To znamená, že pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a môže tiež zlepšiť citlivosť na hormón inzulín, ktorý je životne dôležitým hormónom pre udržanie správnej hladiny cukru v krvi.

Cukrovka vzniká, keď dôjde k inzulínovej rezistencii a zlej kontrole glykémie alebo dochádza k neschopnosti tela riadiť, koľko cukru vstupuje do krvného obehu.

Škorica hrá dôležitú úlohu pri zablokovaní určitých enzýmov, zvaných alanín, ktoré umožňujú cukru, aby bol absorbovaný z krvi. Z tohto dôvodu sa znižuje množstvo glukózy, ktorá vstupuje po zjedení sladkého jedla do krvného riečišťa, čo je dôležité hlavne pre cukrovkárov.

...

Mnoho štúdií ukázalo, že ľudia s diabetom typu 2 môžu pri pravidelnej konzumácii škoricového extraktu dosiahnuť pozitívne výsledky. Ďalším prínosom pre diabetikov je aj skutočnosť, že škorica pomáha bojovať proti srdcovým chorobám a znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi, ktorým sú cukrovkári ohrození viac než ktokoľvek iný.

Škorica a zdravie

Účinky škorice na mozog

Výskum tiež ukazuje, že medzi ďalšie výhody ochranných antioxidačných vlastností škorice je to, že môžu pomôcť chrániť mozog pred vývojom neurologických porúch, ako je Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba. Jedným z dôvodov, prečo škorica chráni kognitívne funkcie a zdravie mozgu je, že aktivuje neuro-ochranné proteíny, ktoré chránia mozgové bunky pred mutáciou.

Tým sa znižujú negatívne účinky oxidačného stresu. Vzhľadom k tomu, že škorica obsahuje toľko antioxidantov a protizápalových látok, ktoré znižujú účinky starnutia na tele a mozgu, je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti sa bude zaručene používať ako prirodzená terapeutická liečba alebo prevencia chorôb súvisiacich s neurodegeneratívnym vekom.

Škoricu by sme mohli využiť aj v liečbe AIDS

HIV je vírus, ktorý krok po kroku oslabuje imunitný systém človeka až do doby, kedy prepukne ochorenie AIDS. Škorica druhu Cassia je považovaná za jednu z látok, ktorá by mohla byť využitá v boji proti vírusu HIV-1 (zdroj 1, zdroj 2).

...

Tento vírus je práve tým rozšírenejším z dvoch typov vírusov HIV a nachádzame ho najmä v Európe. Laboratórne štúdie uskutočňované na bunkách infikovaných HIV dokazujú, že zo 69 skúmaných rastlín má najväčší potenciálny prínos v liečbe AIDS práve škorica.

Aj tu ale platí, že aby sme mohli škoricu v liečbe AIDS využívať, je nevyhynutné vykonať klinické štúdie na ľuďoch a potvrdiť tieto účinky škorice.

Chráni zuby a udržuje svieži dych

Štúdie preukázali, že extrakty zo škorice dokážu chrániť pred baktériami žijúcimi v ústnej mikroflóre, ktoré by mohli spôsobiť zápach z úst, zubný kaz, alebo ústne infekcie.

Silica zo škorice je podľa testov silnejšia, než iné rastlinné extrakty a môže byť používaná ako súčasť prírodnej antibakteriálnej ústnej vody.

Podobne ako mätu piepornú, môžete škoricu použiť ako prírodné ochucovadlo žuvačky. Škorica sa kvôli svojim liečivým účinkom v ústnej dutine používa aj ako zubný prášok, ktorý lieči bolesti zubov, ústne mikroflóru a vredy v ústach.

Med a škorica je liek, ktorý zaberie pri chudnutí, posilnení imunity i chorobe.

Účinky škorice na pleť

Škorica má priaznivé účinky na pleť. Škorica má antibiotické a antimikrobiálne účinky, ktoré chránia pokožku pred podráždením, vyrážkami, alergickými reakciami a infekciami.

Používanie škoricovej silice priamo na kožu môže pomôcť pri znižovaní zápalu, opuchu, bolesti a začervenaní. Perfektnú masku pre zdravú pleť si môžete vyrobiť zo škorice a medu. Táto maska je skvelá na akné, rosaceu a známky kožné alergie.

Škorica ako náhrada cukru

Vzhľadom k prirodzene sladkej chuti škorice, je možné vďaka tomuto koreniu znížiť množstvo cukru, ktorý na sladenie bežne používate, čím sa znižuje glykemické zaťaženie vášho jedla.

Jednou z výhod sladenia škoricou namiesto cukru je, že neobsahuje žiadny cukor ani žiadne kalórie. Skúste použiť škoricu do kávy, čaju, na pečivo, do jogurtu, na ovocie alebo ovsené vločky. Keď nahradíte cukor škoricou, môže to pomôcť aj vašej váhe.

TIP: Viete ako nahradiť cukor? Škorica je len jedna z mnohých možností.

Najznámejšie účinky škorice

  • Je to silný antioxidant.
  • Podporuje aktivitu mozgu.
  • Je to prírodné antibiotikum.
  • Stráži hladinu cukru v krvi.
  • Je zdrojom vlákniny, vápnika a ďalších minerálov.
  • Znižuje hladinu cholesterolu.
  • Predchádza chorobám srdca a ateroskleróze.
  • Prispieva k riedeniu krvi a tak bráni vzniku zrazenín.
  • Lieči infekciu močového mechúra a močových ciest.
  • Pomáha od prechladnutia.
  • Pomáha liečiť niektoré druhy rakoviny.
  • Je to afrodiziakum.

Čo si z tohto článku odniesť?

Škorica patrí medzi najzdravšie a chuťovo najlepšie korenie na našej planéte. Mnohé účinky škorice ju právom radia aj medzi superpotraviny.

Pôsobí protizápalovo, je bohatým zdrojom antioxidantov a dokáže znižovať krvný tlak, cholesterol i inzulínovú rezistenciu. Pôsobí tak preventívne proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Sú skúmané aj liečebné účinky škorice na rakovinu, AIDS a ďalšie ochorenia.

Najlepším druhom škorice je tá pravá Cejlónska. Škorica druhu Cassia je menej kvalitná a obsahuje vo vyšších koncentráciách kumaríny, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Preto by ste mali jesť menej škorice Cassia a naopak viac škorice cejlónskej.

5/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *