Kliknite a začnite písať.

Otázky a odpovede

Ako dlho kojiť dieťa?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Táto dilema trápi mnoho matiek a asi ani jedna z nich nenájde presnú odpoveď. Hneď ako príde žena z pôrodnice, dostáva mnoho (ne)užitočných rád nie len ohľadom starostlivosti o dieťa, ale aj dojčení či rady ohľadom stravy. Ak žena nestratí mlieko prirodzene, snaží sa prísť na to, kedy je ideálne s materským mliekom prestať a prejsť u dieťaťa na prirodzenú stravu. Podľa odborníkov je potrebné, aby matka dieťa kojila minimálne 6 mesiacov, aby mu to dopomohlo k správnemu vývoju a zdravému životu v budúcnosti. Ako dlho kojiť dieťa a kedy je ideálne prestať?

Kedy prestať kojiť alebo dokedy kojiť?

Čo hovoria odborníci?

Ak to chceme zobrať z výživového a imunologického významu materského mlieka, tak pediatri tvrdia, že potreba ho prijímať zaniká niekedy po druhom roku batoľaťa. Naopak, laktační špecialisti pripomínajú psychologický význam dojčenia a jeho ukončovanie príliš neschvaľujú. Ako dlho kojiť dieťa však nevedia poriadne ani oni.

Laktační poradcovia väčšinou mamičkám odporúčajú, aby sa nikam neponáhľali. Ak má z kojenia dobrý pocit matka a aj dieťa, tak nemá zmysel dojčenie ukončovať. Záleží len na ženách, či im dojčenie stále vyhovuje, je im to príjemné, či majú z dojčenia staršieho dieťaťa radosť a vyhovuje im to hlavne z psychického hľadiska.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

A psychológovia? Tí už nemajú taký jednoznačný a presný názor na to ako dlho kojiť dieťa. Podľa nich už takéto dlhodobé kojenie nie je príliš zdravé. Ak by mal niekto argument ohľadom väzby matky a dieťaťa, tak tá už by dávno mala byť vybudovaná a nemala by byť udržiavaná práve dojčením, ale inými aktivitami. Veľakrát ide skôr o závislosť matky, kedy by nechcela odstrihnúť tú pomyselnú pupočnú šnúru.

Výhody a nevýhody kojenia

Tak ako všetko, tak aj dojčenie má svoje výhody a nevýhody. Veľa závisí od pohľadu matky, vývinu dieťaťa, ale hlavne od jeho veku. Čo je ale zaujímavé, kojenie má pozitívny vplyv na dieťa, no matke to môže spôsobovať problémy a nepríjemnosti.

...
 • Základné látky pre vývin dieťaťa – materské mlieko obsahuje všetky látky potrebné na správny fyzický rozvoj dieťaťa v zodpovedajúcich proporciách.
 • Posilnená imunita – vďaka zloženiu materského mlieka a protilátkam, ktoré sa v ňom nachádzajú sa posilňuje imunita proti špecifickým baktériám, vírusom a hubám.
 • Prevencia alergií a ochorení – dojčenie pred pripraví dieťa do dospelosti a napomáha predchádzať ochoreniam ako sú obezita či vysoký krvný tlak.
 • Psychologické výhody – fyzický kontakt matky a dieťaťa upevňuje puto a je uľahčená komunikácia medzi matkou a dieťaťom.
 • Ekonomická úspora – vďaka dojčeniu rodina výrazne ušetrí, keďže to nepredstavuje žiadne ďalšie výdavky.
 • Maternicové sťahy – stimulácia bradavky pri saní dieťaťa podporuje sťahy maternice, a tak sa rýchlejšie vráti do pôvodného stavu.

Kojenie má teda množstvo výhod, ktoré by si každá z mamičiek mala uvedomiť a určite sa kojeniu nevyhýbať alebo ho príliš skoro ukončovať. No prináša to so sebou aj isté nevýhody, a to hlavne pre samotnú dojčiacu matku:

 • Bolesť – dojčenie dokáže byť bolestivý proces, najmä v začiatku, než si na to prsia zvyknú. Aj keď vo väčšinou bolesť zmizne po prvých dňoch až týždňoch, môžu pretrvávať v niektorých prípadoch aj mesiace.
 • Závislosť dieťaťa na matke a naopak – matku môže zastúpiť iný člen rodiny len nachvíľu a takisto ani matka sa nemá chuť od dieťaťa vzďaľovať, preto môže byť dojčenie veľmi obmedzujúce.
 • Zmeny nálad – keďže tvorbu mlieka podnecujú hormóny, tak je veľmi pravdepodobné, že u dojčiacej matky dochádza k častým zmenám nálad.
 • Upravená strava a žiadny alkohol – je množstvo obmedzení, ktoré by mala matka počas obdobia dojčenia dodržiavať, a preto čím dlhšie dojčí, tým dlhšie bude mať vo svojom jedálničku obmedzenia.
 • Nechuť k sexu a neplodnosť – aj keď dojčenie nie je žiadna antikoncepcia, vďaka už spomínaným hormónom spôsobujúcim laktáciu je ťažšie otehotnieť a hlavne pre ženy, ktoré dojčia dva a viac rokov.
 • Ťažké odstavenie – čím dlhšie je dieťa kojené, tým ťažšie sa potom zaraďujú iné jedlá do jeho jedálnička a horšie ich môže telo prijímať.

Ak si neviete poradiť s myšlienkou či už je načase prestať kojiť alebo chcete prestať kojiť príliš skoro, mali by ste si zvážiť pre a proti. Každému samozrejme vyhovuje niečo iné a aj dĺžka kojenia sa u každej matky, dokonca aj pri každom dieťati, môže líšiť a je to veľmi individuálne. Poraďte sa s vašim lekárom.

Kedy prestať kojiť?

Kojenie poskytuje nie len najlepšiu výživu, ale aj celý komplex faktorov, ktoré dieťa „vybavia“ do samostatného života. Materské mlieko obsahuje látky bojujúcimi s detskými chorobami, aj látky, ktoré pomáhajú bojovať s chorobami v dospelom veku.

V optimálnej dĺžke kojenia sa nezhoduje takmer nikto. Lekári, odborníci, vedci či laktační poradcovia, každý má na to iný názor, a aj každá mamička. Najprirodzenejšie pre obe strany – matku a dieťa – je dojčiť do tej doby, kým to matke vyhovuje. U veľkej časti mamičiek je to vtedy, keď dieťa začne chodiť a samo sa nakŕmiť, čiže okolo prvých narodenín.

Prečítajte si tiež: Diéta po pôrode – takto by mala vyzerať pestrá a vyvážená strava.

...
5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *