Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Alergia na vajcia – prejavy, príznaky a liečba

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

V dnešnej dobe môžete mať alergiu naozaj skoro na čokoľvek. Sme citliví na rôzne zložky potravín, ktoré sa neustále menia, a tak sa nám môže alergia objaviť aj v štyridsiatke. Naše telo je totiž na takéto zmeny veľmi citlivé. Niekedy sa dozvedáme o skutočne zaujímavých alergiách. A medzi tie menej známe patrí aj alergia na vajcia. Vyskytuje sa najmä u detí, ale náchylnejší sú aj starší ľudia. Aké sú príznaky tejto alergie a ako by ste ju mali liečiť? Dočítate sa v ďalších riadkoch.

Alergia na vajcia – prejavy, príznaky a liečba

Príznaky a prejavy

Príznaky alergickej reakcie na vajcia sa zvyčajne dostavia do niekoľkých minút až niekoľkých hodín od zjedenia vajíčok alebo potravín, ktoré vajíčka obsahujú. Príznaky sa pohybujú od menej vážnych, až po ťažké formy prejavov, akými sú zvracanie alebo žihľavka. Zriedka môžu vajcia zapríčiniť aj anafylaktický šok, čo je život ohrozujúca reakcia.

Alergia na vajcia sa môže objaviť v detstve a vo väčšine prípadov z nej deti vyrastú ešte pred dospelosťou. Avšak sú aj prípady, kedy alergia na vajcia pretrváva do dospelosti, a jej prejavy sa môžu dokonca zhoršiť.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Reakcia na vajcia sa, samozrejme, u každého líši. Zvyčajne k nej dochádza tesne po zjedení vajec
alebo potravín, ktoré vajcia obsahujú.

Príznaky alergie na vajcia môžu zahŕňať:

 • Zápal alebo žihľavku kože (najčastejší prejav alergie na vajcia)
 • Alergický zápal nosovej dutiny (alergická nádcha)
 • Zažívacie príznaky, ako sú kŕče, nevoľnosť a vracanie
 • Astmatické príznaky, ako kašeľ, tlak na hrudi alebo dýchavičnosť
 • Anafylaxia

Závažná alergická reakcia môže viesť práve k anafylaxii, život ohrozujúcemu stavu, ktorý si vyžaduje okamžité podanie epinefrínu (adrenalínu) a vyhľadanie lekárskej pomoci.

K príznakom anafylaxie patria:

...
 • Zúženie dýchacích ciest, vrátane opuchnutého hrdla, ktoré sťažuje dýchanie
 • Bolesť brucha a kŕče
 • Rýchly pulz
 • Šok z poklesu krvného tlaku, závraty alebo strata vedomia

Ak má dieťa alebo dospelý človek alergickú reakciu na vajcia, mal by sa o tomto stave poradiť so svojím lekárom, bez ohľadu na to, akou miernou formou alergie trpí. Závažnosť alergie sa môže meniť zakaždým, keď človek zje vajce. To znamená, že aj keď sa v minulosti jednalo o miernu formu alergickej reakcie, následná reakcia môže byť podstatne závažnejšia.

Ak lekár usúdi, že človek môže byť v nebezpečenstve v dôsledku závažnej reakcie, môže pacientovi predpísať núdzový adrenalín, ktorý v prípade potreby človek použije ešte pred návštevou pohotovosti. Adrenalín sa podáva za pomoci tzv. autoinjektora, čo je pomôcka, ktorá ho umožní ľahko a rýchlo podať.

Intolerancia alebo alergia?

Alergia na vaječné bielkoviny je relatívne častá. Musíte ale rozlišovať medzi dvoma javmi: buď je človek citlivý bez príznakov, čo potvrdí len laboratórny nález –  to je intolerancia na vaječnú bielkovinu.  Alebo má klinické prejavy, teda je alergický.

Často sú pozitívne laboratórne výsledky a kožné testy na vaječné bielkoviny u detí s atopickým ekzémom. Vynechaním vajec sa však ekzém zlepší len málokedy. U týchto detí je potom v dospelosti zvýšené riziko rozvoja inhalačných alergií, akými sú napríklad alergická nádcha či astma.

Čomu sa pri alergií na vajcia vyhýbať?

Základným problémom pri akejkoľvek precitlivelosti alebo alergií na vajcia je ich všadeprítomnosť v potravinách a hlavne ich skryté alergény. Je nutné zisťovať zloženie jedál, ktoré hodláte jesť. Vyhýbať sa musíte všetkým druhom vajec, a to kuracím, kačacím, husím aj prepeličím. Dôvod je jednoduchý – alergény v nich sú si veľmi podobné.

...

Veľmi často skloňované je spojenie vajcia a cholesterol. Ako to však naozaj s touto dvojičkou je?

Potraviny s vysokou koncentráciou vajec:

 • Typicky vaječné jedlá, ako sú omelety, volské oči a praženica
 • Koláče, napríklad pusinky
 • Majonéza, tatárska omáčka, holandská omáčka
 • Pravý vaječný koňak
 • Jedlá smažené v trojobale a cestíčku
 • Vaječné alternatívy mäsa

Potraviny s nízkou koncentráciou vajec:

 • Chlieb, rožky, piškóty, buchty a ďalšie bežné pečivo
 • Vaječné cestoviny
 • Placky, lievance a palacinky
 • Niektoré zmrzliny
 • Niektoré „napodobeniny“ mäsa
 • Niektoré športové doplnky výživy (proteínové tyčinky, nápoje…)
 • Niektoré sladkosti (hlavne čokoládové tyčinky)
 • Tatársky biftek

Vajcia sa môžu v potravinách skrývať za rôzne názvy. Preto ak máte alergiu na vajcia, určite by ste ich mali poznať a kontrolovať na obale potravín. Vajcia v potravine môžu byť zamaskované týmito názvami:

 • Ovoglobulín, ovalblumín a ďalšie zložky začínajúce na ovo- alebo ova-
 • Lyskonzým
 • Livetín
 • Vaječný lecitín
 • Vaječná melanž

Čím nahradiť vajíčka v kuchyni?

Alergia na vajcia – prejavy, príznaky a liečbaAj keď sa to môže zdať nereálne, vajíčka môžete naozaj nahradzovať v rôznych jedlách inými potravinami a urobia tú istú robotu bez toho, aby ste mali alergickú reakciu. V ktorých jedlách sa dajú vajíčka nahradiť inými potravinami, aby ste necítili veľkú zmenu?

Palacinky, placky, lievance – namiesto vajíčka do cesta vmiešajte lyžicu zemiakového alebo kukuričného škrobu alebo lyžicu mletého ľanového semienka.

Kysnuté cesto – vďaka prítomnosti droždia drží aj bez vajíčka, stačí ak pridáte viac tuku alebo tekutiny.

Tekuté cestá (bábovka, muffiny, bublaniny…) – na spojenie cesta stačí použiť kypriaci prášok (1 sáčok zastúpi až 2 vajíčka), pridať môžete aj škrob, sójovú múku alebo želatínu.

...

Obaľovanie rezňov – namiesto tradičného trojobalu použite špeciálny dvojobal – prvá vrstva je cestíčko vytvorené z 1 lyžice škrobu, 250 ml mlieka, štipky soli a polohrubej múky a druhá vrstva je tradičná strúhanka.

Koláče (medovníčky, perníčky, cookies…) – tukové cestá sa zaobídu bez vajíčok, v ostatných prípadoch do cesta pridáme kopcovú lyžičku škrobu rozmiešanú v 100 ml vody.

Karbonátky (mäsové aj zeleninové) – zaobídu sa úplne bez vajíčok.

Tvarohové náplne – vajíčko nahradíme vanilkovým pudingom.

Liečba alergie na vajcia

Najdôležitejšou a zároveň najbezpečnejšou metódou liečby alergie na vajcia je bezvaječná diéta = kompletné vylúčenie vajec a vaječných výrobkov. Existujú ale tiež protialergické lieky, ktoré vám odporučí a predpíše alergológ. Tieto lieky sa používajú najmä na utlmenie alergických reakcií v prípadoch, kedy sa nedá vystopovať a vylúčiť všetky neznášané potravinové alergény.

 • Antihistaminiká
 • Kortikosteroidy
 • Kromoglykáty
 • Adrenalín

Inak sa alergia na vajcia nedá úplne vyliečiť. V prípade, že sa objaví u detí, tie z toho vyrastú. Ak sa však vyskytuje u dospelých, je len malá pravdepodobnosť, že sa z nej niekedy úplne dokážu vyliečiť.

Ako prísne musíte diétu dodržiavať?

O tom, či môžete jesť aspoň tie potraviny, na ktorých je napísané „môže obsahovať stopy vajec“, sa poraďte s vaším lekárom. Dávka vaječných alergénov, ktorú môžete skonzumovať bez toho, aby sa objavila alergická reakcia, vyplynie z alergologických testov. Ľudia s veľmi slabou formou alergie na vajcia, znášajú v malom množstve napríklad bežné pečivo s obsahom vajec.

TIP: Zaujala vás téma o alergiách? Zistite viac o nabežnejšej alergii alergii na orechy a arašidy!

 

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

1 komentár

 1. Lea 4. novembra 2019

  na ekzem baby hned ako naskoci tak bezte ku koznej alebo skuste protopan – ten pomohol mne a ekzem sa nevracia

  Odpovedať

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *