Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Alergia na orechy a arašidy – príznaky, prejavy a liečba

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Problém, ktorým trpí až 1 % celosvetovej populácie a v našich končinách tiež nie je ničím výnimočným. Alergia na orechy a arašidy je bežná a to najmä u detí. Príznaky môžu byť rôzne. Od vyhádzania sa, cez bolesti brucha, no môže to zájsť až k anafylaktickému šoku, ktorý ohrozuje život. Je však možné túto alergiu liečiť alebo aspoň zmierniť? Aké ú prejavy, príznaky a následná liečba?

Alergia na orechy a arašidy

Príznaky a prejavy alergie na orechy a arašidy

Alergická reakcia sa orechy a arašidy môže nastať nie len po zjedení, ale aj po kontakte alebo vdýchnutí alergénu. Prejavy sa objavujú počas niekoľkých minút až dvoch hodín, ak sa prejavia neskôr, v priebehu 4 – 6 hodín, hovorí sa o tzv. oneskorenej reakcii.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Alergia na orechy a arašidy má najčastejšie tieto prejavy

 • Kožné prejavy – svrbenie kože, ekzém, opuchy.
 • Tráviace ústrojenstvo – opuch pier, jazyka, zvracanie, bolesti brucha, hnačka.
 • Dýchacie ústrojenstvo – alergická nádcha, dráždivý kašeľ, astmatické ťažkosti.

Závažnejšie formy alergie môžu dospieť až k tzv. anafylaktického šoku. Ide o závažnú reakciu celého tela na daný alergén. Život ohrozujúci stav sa prejaví až pri zrýchlení tepu, začervenaním kože celého tela a znížením tlaku krvi. Ak tieto príznaky nebudú liečené, môže dôjsť k bezvedomiu a v najhoršom prípade aj k úmrtiu. Alergia na orechy sa nesmie podceniť.

Prvou pomocou pri príznakoch alergickej reakcie je podanie kortikoidov, u silných reakcií potom steroidných hormónov – adrenalínu. Pri vážnych reakciách by mal mať pacient pri sebe aj kartičku alergika a balíček, ktorý obsahuje lieky prvej pomoci, teda práve kortikoidy a adrenalín.

Alergia na orechy – liečba

Alergia na orechy sa vyliečiť nedá. Jediné čo môžete urobiť je, že sa budete vyhýbať orechom a budete kontrolovať zložky potravín. Vyhýbať orechom ako takým sa dá veľmi jednoducho, no oveľa ťažšie sa vyhýba orechom a arašidom obsiahnutým v rôznych potravinách ako sú čokoláda, koláče, sladkosti, pečivo a ďalšie.

...

Zakázané potraviny, pri ktorých si musíte dávať pozor:

 • sušienky,
 • koláče,
 • pečivo,
 • zmrzlina,
 • raňajkové cereálie,
 • cereálne tyčinky,
 • pomazánky,
 • vegetariánske jedlá,
 • šalátové dresingy a mnoho ďalších.

Ak ste si jedlo vy sami nepripravovali, tak vždy „hostiteľa“ alebo v reštaurácií opýtajte, či jedlo neobsahuje orechy alebo neboli použité potraviny, ktoré orechy obsahujú. Pri alergií na orechy treba byť veľmi opatrný, hlavne ak je vaša alergia silnejšia než býva zvykom.

Pozor aj na niektoré druhy stolových olejov a kozmetických prípravkov. Napríklad mandľový olej sa môže nachádzať v niektorých krémoch a preto aj pri kontakte s pokožkou môže vyvolať alergickú reakciu. Alergici by si teda mali pozorne vyberať aj kozmetiku.

Skrížené reakcie alergie na orechy

Alergény rôznych druhov orechov sú veľmi podobné a preto len 50 % ľudí trpiacich na alergie reaguje len na jeden druh. Preto ak je preukázané, že máte alergiu na jeden zo stromových orechov, odporúča sa vynechať aj všetky ostatné. Preukázaná je krížená alergia na orechy medzi vlašskými orechmi a arašidmi, kešu orechmi a pistáciami, makadamiovými a lieskovými orieškami atď.

Existuje aj spojenie medzi alergiou na peľ a na orechy. Veľmi často sa vyskytuje alergia na lieskové oriešky spolu s alergiou na peľ brezy – odborne sa hovorí orálne-alergický syndróm.

Alergia na arašidy

Alergia na arašidy - prejavy, príznaky a liečba.

...

Alergia na arašidy je veľmi podobná ako alergia na orechy. Príznakmi sú kožné reakcie, opuchy, vyrážky, zúženie dýchacích ciest, nádcha a v najhoršom prípade taktiež anafylaktický šok.

Čo vlastne alergiu na arašidy spôsobuje? Príčinou je to, že váš imunitný systém mylne vyhodnotí arašidové proteíny za škodlivé látky. Po priamom či nepriamom kontakte s arašidmi váš organizmus do krvi vypustí molekuly, ktoré potom spôsobujú príznaky alergie. Nie je ale presne známe, prečo sa v tele niektorých ľudí alergia na arašidy vyvinie.

Existujú takzvané rizikové faktory, kedy vzniká alergia na arašidy

 • Vek – najčastejšie sa, tak ako alergia na mlieko, vyskytuje alergia na arašidy v rannom veku dieťaťa. Čím je dieťa staršie, tým je menšia pravdepodobnosť výskytu alergie.
 • Predchádzajúca alergia na arašidy – aj keď ale dieťa z alergie na arašidy vyrástlo, napriek tomu sa arašidová alergia môže v neskoršom veku vrátiť.
 • Atopický ekzém – ľudí, ktorí trpia na atopický ekzém, veľmi často trápia aj alergie na rôzne potraviny, vrátane alergie na arašidy.
 • Iné potravinové alergie – výskyt alergií vo vašom tele zvyšuje riziko na to, aby sa objavovali ďalšie druhy alergií na potraviny.

Zdravé orechy

TIP: Orechy sú veľmi zdravé a pokladáme ich za superpotraviny s vysokým obsahom živín.

Alergia na arašidy alebo potravinová intolerancia?

Nie všetky reakcie po zjedení arašidov sú jasným znakom toho, že ste na ne alergickí. Niekedy to je veľmi ťažké rozlíšiť, no máme tu pár rád ako zistiť, či to je alergia na arašidy alebo intolerancia:

...
 • Ak máte potravinovú intoleranciu, väčšinou sa prejaví v podobe žalúdočných ťažkostí. Imunitný systém nehrá žiadnu rolu ako pri alergií na arašidy, ale skôr spôsob, akým telo arašidy trávi.
 • Ak by ste mali alergiu na arašidy, vaše telo vám to dá najavo už po zjedení maličkého množstva a prejaviť sa to môže ťažkou alergickou reakciou.
 • Na zistenie toho, či máte alergiu alebo intoleranciu podstúpte odborné lekárske vyšetrenie.

Alergiu na orechy či arašidy nepodceňujte

Venujte pozornosť etiketám v obchodoch a sledujte zloženie jedla v reštauráciách. Taktiež nezabudnite informovať rodinu a priateľov o tom, že máte alergiu na orechy. Ak je alergické vaše dieťa, uistite sa, že ľudia, ktorí sa oň starajú, sú o tejto alergií informovaní (škola, škôlka, príbuzní…). Zároveň je dôležité dávať pozor na to, že veľa ľudí s alergiou na orechy môže zle reagovať aj na strukoviny ako je sója, fazuľa, hrášok, pretože práve tieto potraviny obsahujú podobné alergény ako orechy či arašidy.

5/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *