Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Cvičenie

Chudnutie pomocou mobilných aplikácií

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

V dnešnej dobe nám pri chudnutí a správnom stravovaní môžu pomôcť dve hlavné kategórie mobilných aplikácií dostupné pre mobilné telefóny alebo tablety. Jedna kategória sú aplikácie na cvičenie a druhá na stráženie množstva prijatých kalórií a zloženie prijatej stravy s rozdelením na bielkoviny, tuky a cukry.

Mobilné aplikácie na cvičenie

Tieto aplikácie sú digitálnou pomôckou, ktoré slúžia na pomoc pri chudnutí pomocou určovania série cvikov prispôsobené vašim vstupným údajom. Po nainštalovaní si zvolíte pohlavie, vek, váhu, výšku a typ postavy. Následne si zvolíte váš cieľ v podobe výslednej váhy alebo typu postavy. Aplikácia vám navrhne sériu cvikov, ktoré musíte dodržiavať čo do dĺžky a intenzity.

Pre presnejšie návrhy cvikov majú aj možnosť vkladania jedálnička resp. množstvo prijatých kalórií. Hlavne na začiatku vášho chudnutia dokážu nahradiť osobného fitness trénera. Ale tak ako vždy pri chudnutí, aj tu je potrebná pevná vôľa aby ste dodržiavali stanovené cviky a strážili si množstvo prijatých kalórií. Aplikácia na vás totiž nikdy nezvýši hlas, nedokáže vás vyburcovať k výkonu a nebude vám nič vyčítať ak vaše kilá a postava budú aj po mesiaci na rovnakej úrovni.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Mobilné aplikácie na určovanie množstva prijatých kalórií

Druhá kategória mobilných aplikácií na chudnutie sleduje vaše množstvo prijatých kalórií. Prvým krokom po nainštalovaní je podobne ako pri aplikáciách na cvičenie zadanie údajov o vás (pohlavie, váha, výška, vek, typ postavy, pravidelné aktivity, typ zamestnania).

Na základe vstupných údajov sa vypočíta váš bazálny metabolizmus, čo v skratke znamená koľko energie spáli vaše telo v pokoji pre vlastné fungovanie základných životných funkcií. K tejto hodnote sa pripočítajú vaše denné aktivity, z ktorých každá predstavuje určitý výdaj energie (behanie, kardio cvičenie, silové cvičenie, bicyklovanie).

TIP: Chcete vedieť čo je bazálny metabolizmus a ako sa počíta?

...

Ako to teda funguje?

Aplikácia má vstupné údaje o vašom tele a vie koľko energie spálite bazálnym metabolizmom. Na základe toho vám aplikácia určí denný príjem energie, ktorý v prípade že chcete chudnúť, musí byť nižší ako výdaj energie. No a teraz prichádza asi tá najťažšia fáza celého chudnutia, a tou je zapisovanie všetkého čo vaše telo prijalo. Všetky jedlá, kávy, keksíky, čokoládky (aj tie, ktoré nikto nevidel že ste zjedli), ovocie, všetky nápoje aj vodu.

Na začiatku vám to bude chvíľu trvať, ale zistíte že aplikácie sú výborne pripravené a mnohé jedlá sú už predpripravené a potraviny s energetickými hodnotami zadané. Stačí ich len vyhľadať a zadať množstvo. Skutočné množstvo! Neoplatí sa oklamať aplikáciu, tej je úplne jedno že sa vám nedarí chudnúť.

Aplikácia Kalorické tabuľky

„Kalorické tabuľky“ je u nás asi najpoužívanejšou aplikáciou a je dostupná pre IOS aj Android zariadenia. V databáze je takmer 200 tisíc jedál a surovín takže je ťažké nájsť jedlo, ktoré neviete zapísať. Existuje veľa alternatív ako napríklad Fatsecret, MyFitnessPal, ale týmto aplikáciám chýba jazyková lokalizácia a skenovanie čiarových kódov lokálnych potravín by asi tiež nefungovalo.

Aplikácia „Kalorické tabuľky“ obsahuje dve hlavné časti – prehľad a jedálniček.

Na karte Prehľad vidieť váš aktuálny denný príjem energie a podiel bielkovín, tukov a cukrov. Pri každej hodnote vidno aj odporúčaný denný príjem takže viete, koľko energie ešte môžete prijať, prípadne si plánovať ďalšie jedlá aby ste dodržali doporučené výživové hodnoty.

...

Na druhej karte jedálniček si zapisujete jednotlivé jedlá a porcie. Nie je to nič zložité, chvíľu trvá kým sa naučíte bez váženia akú váhu má jedna paprika, jedno koliesko šunky, koľko gramov je vaše štandardné množstvo varených zemiakov a pod. Po čase sa vám ale najčastejšie jedlá budú opakovať a aplikácia si ich pamätá.

V aplikácii máte možnosť zadať aj aktivity ako cvičenie, chôdza, beh a mnoho ďalších. Pre menej športovo aktívnych je možné zadať aj bežné činnosti ako žehlenie, upratovanie, kosenie trávy a podobne.

Jedinou nevýhodou tejto aplikácie je často vyskakujúca reklama, čím sa vaše zadávanie jedál o trochu predĺži. Je tu ale možnosť zakúpenia Premium verzie bez reklám za cenu 18€ na rok, čo je adekvátna cena za kvalitnú aplikáciu, ktorá vám jednoduchým spôsobom ukáže rozdiel medzi príjmom a výdajom energie.

Zázrak sa nekoná

Chudnutie nepozná skratky ani podvádzanie. S aplikáciou nedokážete schudnúť len tým, že ju nainštalujete. Výrazne vám ale pomôžu pri dodržiavaní základného vzorca chudnutia.

Výdaj energie > Príjem energie = Chudnutie

...
5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *