Kliknite a začnite písať.

Chudnutie

Čo jesť alebo nejesť, keď chcete schudnúť

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Dnešný spôsob stravovania vedie často (nielen) k obezite a nadváhe. Čo by ste však mali jesť alebo naopak nemali jesť, keď chcete schudnúť? Najjednoduchšia odpoveď znie – nejedzte to, čo ste jedli, keď ste pribrali. Dobre, žarty bokom. Máme pre tu vás nachystané plnohodnotné rady a tipy, poďme sa teda na ne pozrieť.

Čo mám jesť keď chcem schudnúť?

Začnite sa vzdelávať

Musíte pochopiť jeden dôležitý fakt – čím viackrát ste sa o to pokúšali, tým väčší problém pravdepodobne máte. Možno sa obrátite na výživových špecialistov, ktorí vám pomôžu dostať sa z tejto situácie. Avšak nikto to neurobí za vás. Ani jedálniček na mieru vám neprinesie štíhlu líniu, ak sa najprv nenaučíte čo vlastne zdravá strava znamená. Potrebujete sa naučiť dodržiavať aspoň základné odporúčania, aby ste jedli lepšie ako doteraz.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Treba si uvedomiť, že staré dobré „rady“ vašich kamarátok, susediek a ostatných žien z diskusií nemusia byť vždy správne. Najčastejším mýtom o chudnutí sme venovali tento samostatný článok. Rovnako aj tipy podpísané renomovanými „svetovými odborníkmi“ v televíznych spotoch alebo v bulvárnych magazínoch, kde väčšinou propagujú nekvalitné tabletky na chudnutie – vhodné akurát tak ako cukrík na cmúľanie.

Kým sa osobne neporozprávate s výživovým špecialistom, tak sú vám všetky zaručené rady ako schudnúť na nič. Prečo? Pretože sme každý úplne iný a jedinečný! Iný organizmus, iný spôsob života, iný metabolizmus a takto by sme mohli pokračovať donekonečna.

Čo by ženy nemali jesť pri chudnutí

Prestaňte piť „café latté“ a obdobné nápoje. Na raňajky určite nejedzte cereálie s mliekom a rovnako zlou voľbou sú aj tzv. corn-flakes s jogurtom. Áno vieme, je to jednoduché na prípravu a okamžite hotové však? Cereálna instantná kaša alebo sušienky? Opäť nesprávne. Chápeme, že nemusíte rozmýšľať nad tým ČO budete jesť, ČO budete variť a ČO máte nakúpiť. Pri dnešnej ponuke v supermarketoch sa ani nečudujeme, no najbližšie keď tam budete nenaleťte zľavám a lákadlám.

...

Milé dámy, netrápte sa tým, že v niektoré dni nemôžete jesť 5-krát. Často je oveľa lepšie mať správne jedlo 2 – 3x ako päťkrát za deň si dať sušienky, kávu alebo len zeleninu. Pochopte aj to, že celozrnné pečivo rozhodne celozrnné nie je – v drvivej väčšine prípadov ide len o marketingový ťah. Podobne je to aj so „zdravým tmavým“ pečivom, ktoré môže byť dokonca menej zdravé ako svetlé.

Čo by ste mali jesť po tréningu, cvičení alebo diéte?

Pri výbere pečiva buďte obozretný.

Vyhnite sa aj konzumácii pečiva a margarínu. Nejedná sa o správne riešenie, hoci opäť nemusíte uvažovať nad tým, čo kúpite na večeru, raňajky či desiatu. Bezlepková diéta a strava je vo svete veľmi obľúbená a určite stojí za to si o nej naštudovať viac. Pomerne dôležité je nestresovať sa ani tým, že neviete, akých 5 jedál na deň si dáte. Kľudne si sadnite, pozrite sa na niektoré diéty a vyberte podľa vás najvhodnejšie potraviny. V žiadnom prípade ale nehladujte!

Čo by pri chudnutí nemali jesť muži

Páni prestaňte sa k výžive správať ako pred 200 rokmi. Nepite pivo každý jeden deň a nejedzte tak často údeniny. Nejedzte ani párky plné múky v rožku a už konečne prestaňte cynicky tvrdiť, že na niečo predsa umrieť musíte. Od svojich polovičiek nežiadajte, aby vám navarili poriadne mäso s knedľou. Áno, raz za čas nezaškodí si poriadne dopriať, ale pre vašu váhu, zdravie i peňaženku je lepšie jedálniček upraviť.

Pre prvý krát sa nič vášmu telu nestane. Ale ak je to najprv mastný syr s hranolkami, potom spomínaný párok v rožku, neskôr guláš s chlebom a nakoniec aj nejaký ten múčnik, tak rátajte s tým, že nadmerný príjem energie sa niekde prejaví. Aby sme boli konkrétny – na vašom „pivnom brušku“, ktorý nevzniká len tak z piva ako sa hovorí.

...

Čo by nemali jesť úplne všetci

A teraz pár rád pre každého, kto to myslí so zdravou výživou vážne. Nikdy ale skutočne NIKDY už nejedzte hranolky, čipsy a iné slané dobroty. Ničí vám to zdravie, aj keď vás to za jedinú noc nezabije. Už nikdy si nekúpte ani sladené mliečne produkty ako napríklad jahodové jogurtové nápoje. Zbohom dajte aj všetkým džúsom, ktoré vás len balamutia tým, koľko kilogramov ovocia v sebe majú (verte, v skutočnosti je to len malý zlomok). Obsahujú neskutočné množstvo nezdravého bieleho cukru a rôznych umelých sladidiel.

Ešte sme neskončili. Nesnažte sa ani pripraviť domáci hamburger alebo konzumovať bufetové langoše. Jedine, že ste sa úplne opustili a naozaj vám je všetko ohľadom svojho zdravia jedno. Oblúkom treba obísť každú pizzeriu, pretože aj pravá talianska pizza má na míle ďaleko od zdravého jedla. Talianska kuchyňa sa všeobecne nepokladá za príliš zdravú, veď si len stačí všimnúť na dovolenke talianske ženy. Bez urážky.

Medzi zakázané potraviny pri chudnutí patrí hamburger, hranolky a všetok fast food.

Prestaňte navštevovať fast foody, jesť hranolčeky a hamburgery.

Jedine človek, ktorý úplne ignoruje svoje zdravie, vám bude tvrdiť, že fast foody nie sú až tak zlé. Môžete mu veriť, veď netrpí chorobami ani nadváhou (zatiaľ). Ale povedal vám, že má 20 rokov a hranolčeky s hamburgerom sú hlavným jedlom celého jeho dňa? Až čas ukáže, ako to v skutočnosti je. Vy to však prosím neskúšajte. Neprepadnite závislosti a pohodlnosti.

...

Ešte stále nekončíme…

Naša ďalšia rada pre vás znie – to čo vidíte v televíznej reklame, za žiadnu cenu nejedzte. Na mysli tým máme aj známe čierne sladené nápoje spoza atlantického oceána. S tým zakazovaním sme sa celkom rozbehli. Ak to budete dodržiavať a vyhýbať sa vyššie vymenovaným nezdravým jedlám a potravinám, tak to ešte nemusí znamenať, že sa z vás stanú ľudia žijúci len vďaka láske. Nemusíte prežívať ani na zelenine, semiačkach alebo na „energii z vesmíru“.

Účelom tohto článku nie je vám jedlo znechutiť, skôr upozorniť na to, že okolo nás je veľa nezdravých potravín. Ale keďže všetko má aj svoju druhú stránku, tak samozrejme existujú aj tie zdravé a pre chudnutie vhodné potraviny, ktorými je vhodné vyplniť väčšinu denných chodov.

Nevstupujte x-krát do rovnakej rieky

Diéta, jedenie, diéta, jedenie. Koho to má baviť? Možno to poznáte. Nedodržali ste sľuby voči sebe samému a tak si to hneď kompenzujete obžerstvom. A potom nasleduje hromada výčitiek, prichádza stres a opäť všetko dookola. Jednoducho začarovaný kruh.

Musíte si už konečne uvedomiť, že nie ste žiadna celebrita a nikto na tomto svete nie je a ani nikdy nebol dokonalý. Začnite sa mať radi a uvedomte si v čom ste dobrý. Až potom sa pokúste urobiť aj niečo so svojou nadváhou.

Nepodarilo sa vám to? V poriadku a nevadí, no namiesto odstavca vyššie s tým neprestávajte a nemeňte redukčné diéty každý druhý týždeň. Odpovede na svoje problémy nehľadajte v bulvárnych tlačených a internetových magazínoch, kde natrafíte väčšinou len komerčné plátky. Týmto štýlom získate len rozhodený metabolizmus a opätovný jojo efekt.

5/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1