Kliknite a začnite písať.

Detoxikácia

Detoxikácia organizmu na jeseň + návod

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Teplota na vonkajšom teplomeri klesá čoraz nižšie. Hmlisté rána vám po prebudení na dobrej nálade nepridávajú a nevylepšia ju ani krásne sfarbené listy stromov. Mrazivý vietor skúša nabúrať váš imunitný systém a stres z povinností zasa ten nervový.

Pokiaľ ste sa ocitli na pokraji vyčerpania či už fyzického, alebo psychického, určite by ste mali pouvažovať o jesennej detoxikácii organizmu. Tá vám pomôže zbaviť sa nie len škodlivých látok, ale aj negatívnych myšlienok.

Detoxikácia organizmu na jeseň je zaručeným spôsobom ako sa zbaviť škodlivých látok v tele.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Čo detoxikácia organizmu vlastne je?

Detoxikácia je očista tela zvnútra. Zbavovanie tela škodlivých, jedovatých látok, ktoré negatívne vplývajú na fyzické i duševné zdravie. Nikdy ste ju nepodstúpili? Chyba.

Myslite na to, ako by ste sa cítili, keby ste sa roky nesprchovali. Teraz vám asi prebehlo hlavou, že je hlúpe porovnávať vnútorné orgány s pokožkou. A máte pravdu, pretože ich znečistenie si nedokážeme ani len predstaviť. O to nebezpečnejšie však je.

Toxíny v tele človeka

Nie príliš obľúbené slovo. Evokuje v nás nebezpečenstvo, vyvoláva odpor. Aj napriek tomu sa im však vedome oddávame. Akoby nestačilo, že sme im vystavení v čoraz väčšom množstve už z okolitého prostredia.

...

Toxíny sú jedovaté látky bakteriálneho charakteru. Ľudský organizmus oberajú o energiu, búrajú imunitný systém a keďže vytvárajú priaznivé podmienky pre vznik chorôb, spôsobujú celý rad zdravotných ťažkostí.

Ak chcete vedieť kde všade sa toxíny vyskytujú, na mieste by bola skôr otázka kde nie sú? Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa pred škodlivými látkami neschováme len tak ľahko. Nájdu si nás všade. Nie sú len v potravinách. Nachádzajú sa v ovzduší, vo vode, v pôde a tým pádom nás obklopujú zo všetkých strán. O chemikáliách, čistiacich prostriedkoch, alkohole, znečistenom prostredí či dokonca liekoch ani nehovoriac.

Toxíny môžeme teda rozdeliť na:

 1. Vonkajšie – od jedovatých kovov, rádioaktívnych a chemických látok, automobilových spodín, pesticídov, insekticídov, cez prídavné látky v potravinárstve, očkovacie vakcíny po mikroorganizmy či dokonca kozmetické prípravky.
 2. Vnútorné – metabolity, mikrobiálne toxíny, karcinogény, psychotoxíny – stres, negatívne emócie.

Avšak, aký vzduch dýchame a čo všetko vstrebe naša pokožka nedokážeme dostatočne ovplyvniť. Načo teda vedome ničiť svoje telo jedmi navyše? Radšej sa ich poďme zbaviť.

Detoxikácia tela

Detoxikácia ľudského organizmu na jeseň môže pomôcť odstrániť toxíny z tela von.

...

Utrite si kropaje potu z čela, nehrozí žiaden dlhý a prísny pôst. Aspoň nie v detoxikácii na jeseň. Hladovanie nie je zdravé, a my chceme vášmu organizmu pomôcť, nie ho šokovať. Samozrejme detoxikácia tela sa bez zmeny jedálnička nezaobíde. Našťastie pre nás, jeseň je skvelým obdobím pre očistu vďaka úrode a čerstvým plodom, ktoré nám dáva.

Ako začať?

Ak detoxikácia organizmu skúšate prvý krát, určite nie zo dňa na deň. Telo musíte na zbavovanie sa škodlivín pripraviť, inak očistná kúra nebude mať svoj účinok. Ako prvé musíte začať so zdravým životným štýlom. Vraštíte obočie? Potom pochybujeme, že svojmu zdraviu chcete skutočne pomôcť.

Detoxikácia ≠ diéta

Veľa ľudí si mýli očistu s diétou. Ak patríte medzi nich, nezazlievame vám to. Môžu za to chybné informácie. Nezmysly sa bohužiaľ šíria rýchlejšie ako pravda, najmä ak nám vnucujú nezmyselné spôsoby, ktoré však vnímame ako ľahší variant. Sme bombardovaní neskutočným množstvo produktov sľubujúcich zničenie toxínov v našom organizme, pričom ich samé obsahujú. Uvedomte si, že občas musíte ísť ťažšou cestou, aby ste došli do cieľa.

Samozrejme, že sa vám po detoxikácii podarí zhodiť nejaké tie kilogramy. Avšak, mali by ste to brať len ako pozitívny vedľajší účinok toho, že vaše telo sa zbavilo všetkých jedov. A na rade je ďalší nepríjemný fakt – počas 40 rokov života si ich v tele nazhromaždíme cez 10 kg!

Pomôžte svojim orgánom

Nechceme vás sklamať, ale pravdou je, že raz a navždy sa toxínov nezbavíte. Nižšie opísanými rituálmi však proti ich premnoženiu môžete naozaj efektívne bojovať a tak pomôcť vašim orgánom, ktoré stoja v prvej obrannej línii proti škodlivým splodinám.

...

V ľudskom tele spĺňajú funkciu prirodzenej očisty pľúca, pečeň, lymfatická sústava, obličky, črevá a v neposlednom rade koža. Pokiaľ niektoré z nich v ich ťažkej misii začnú zlyhávať, okamžite sa to prejaví na našom zdravotnom stave. Ako im teda v boji proti zákerným nepriateľom kryť chrbát?

Jesenná detoxikácia

Detoxikácia tela sa ako liečebná metóda objavila už v dávnych storočiach. Hoci pôst v mnohých kultúrach vnímame ako náboženský akt, v oblasti prevencie chorôb zohráva významnú úlohu.

Detoxikácia tela na jeseň má priaznivý vplyv na vaše obličky i črevá.

Predtým, než sa pustíte do očistnej kúry trvajúcej 3 dni a spočívajúcej v konzumácii len tekutej stravy – voda, bylinné čaje, zeleninové a ovocné šťavy, musíte svoj organizmus na túto časť dostatočne pripraviť. Naplánujte si tieto tri dni minimálne týždeň dopredu, aby vám v ceste za zdravším Ja nestála rodinná oslava či sviatky.

V týchto siedmich dňoch začnete detoxikáciu na jeseň správnym výberom potravín, ktoré sú v prirodzenom stave. To znamená obmedzenie a neskôr úplné vylúčenie rafinovanej, chemicky upravovanej či konzervovanej stravy. Neznečisťujete tak svoje vnútorné orgány (najmä črevá a pečeň) toxínmi navyše a doprajete telu priestor na prirodzenú očistu.

Rozdiel vo vašom trávení, fyzickom ale aj psychickom stave, spozorujete už behom prvých dní prípravného týždňa. Pokiaľ ste stravu takýmto spôsobom nikdy neobmedzili, tak 3 dni pôstu môžete vynechať a skúsiť svoju pevnú vôľu neskôr alebo až na jar. Ak túžite vášmu telu pomôcť čo najskôr, poradíme vám ako na to.

Návod ako začať s jesennou detoxikáciou

Predstavujeme vám podrobný sezónny taktický plán na prípravný týždeň.

Čo by ste nemali:

 • vyhnite sa priemyselne spracovaným, vyprážaným, soleným a tučným jedlám, sladeným nápojom či ochuteným minerálkam
 • za nevhodné sa považuje aj konzumácia červeného mäsa, vnútorností, mlieka a tiež vajíčok
 • deň po dni sa zriekajte pečiva, poprípade ho nahraďte celozrnným
 • prísne zakázaný je alkohol, cigarety aj kofeín

Čo by ste mali:

 • piť veľa čistej vody, bylinných čajov
 • zvýšiť dávky potravín v prirodzenom stave
 • doobeda konzumovať veľa čerstvého ovocia, po obede zeleniny
 • dopriať si chudé mäso alebo ryby z voľného lovu
 • pochutnávať si na rôznych semiačkach či rôznych druhoch orechov

Ďalšie tipy a rady k detoxikácii

Každé ráno začnite vypitím dvoch pohárov čistej vody s čerstvo odšťaveným citrónom. Ten je záchranným kolesom pri prekyslení organizmu. Dostatok tekutín udržuje v kondícii naše obličky. Vypite denne krčah zeleného alebo iného bylinkového čaju.

Pri detoxikácii dodržujte pitný režim.

Pite veľa čaju. Pitný režim je totiž pri detoxikácii nesmierne dôležitý.

K raňajkám si doprajte poriadnu dávku vlákniny. Okrem ovsených vločiek vám potrebné živiny dodajú aj jablká, ktorých je práve na jeseň dostatok. Tak naštartujete nie len celý váš metabolizmus ale najmä správnu funkciu čriev, v ktorých sa na rozpustnú vlákninu naviažu všetky odpadové látky.

Koži pomôžete s odstraňovaním toxínov pobytom v saune, častejšou hygienou či intenzívnymi pohybovými aktivitami, ktoré vám rozprúdia krv v žilách a tak povzbudia krvný obeh. Nemusíte podnikať len aeróbne aktivity. Joga či prechádzka v prírode sú rovnako nevyhnutné pre pokoj mysle ako kvalitný spánok. Spávajte minimálne 7-8 hodín denne.

3-dňový pôst

Pokiaľ ste si trúfli dôjsť až k najprísnejšej fáze detoxikácie, mali by ste prijímať výhradne iba tekutiny. Voda, rôzne bylinné čaje, čerstvé odšťavené ovocné či zeleninové nápoje zaujmú miesto vo vašom jedálničku.

Odporúčame neprekračovať limit 3 dni, no v prípade, že kúru chcete absolvovať po dlhšiu dobu, poraďte sa s odborníkom. Po detoxikácii prechádzajte na pevnú stravu pozvoľna. Začnite sezónnou zeleninou ako sú zemiaky, strukoviny, brokolica či kel.

Na záver

Pevná vôľa. To je to čo vám prajeme, pretože na detoxikáciu organizmu ju skutočne potrebujete. Najmä pokiaľ sa vám bude snažiť podraziť kolená bolesť hlavy, ktorá je v období očisty veľmi častá. Za prijatie tejto výzvy sa vám však poďakuje nie len váš imunitný systém, ale aj vaša myseľ. O svoje telo by sme sa mali predsa poctivo starať. Veď je to jediné miesto, v ktorom musíme žiť.

TIP: Ďalšie rady a tipy nájdete v kategórii článkov – detoxikácia.

4.8/5 - (10 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

2 komentáre

 1. Branislav 22. februára 2016

  Okrem detoxikácie podľa ročných období existujú aj iné druhy detoxikácie, či už celkovej, podľa ajurvédy, tradičnej čínskej medicíny atď., alebo zameranej na očistu určitého orgánu/systému. Každý si môže vybrať pre seba tú najvhodnejšiu detoxikáciu. To, čo funguje u jedného, totiž nemusí fungovať u druhého.

 2. Baša 28. februára 2016

  môj návod = ísť do lekárne, kúpiť si výživový doplnok tree3chlorellu, užívať ju tri mesiace … dokonalá a účinná detoxikácia