Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Otázky a odpovede

Ako schudnúť po pôrode?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Vaše telo priviedlo na svet nový život. Jeden z najkrajších okamihov, ak nie z tých najdokonalejších. Radosť z dieťatka však zvyknú vystriedať obavy, stres i úzkosť. Okrem prírastku do rodiny sa totiž zmenil aj váš pohľad na svet, pribudla zodpovednosť a tiež nejaké tie kilá. Niektorým ženám sa podarí schudnúť prirodzene, iné sa musia spoľahnúť na návody ako schudnúť po pôrode. Poďme sa na túto problematiku pozrieť podrobnejšie.

Prečítajte si náš návod ako schudnúť po pôrode nielen z brucha a bokov.

Chudnutie po pôrode

Nesmiete sa poddať negatívnym myšlienkam, pretože môžu prerásť do popôrodných depresií. Tie strpčia život nielen vám, ale aj tomu malému zázraku, ktorý tak milujete. Obetovali by ste preň všetko, tým sme si istí, no musíte myslieť aj na svoje zdravie. Ako schudnúť po pôrode a nadobudnúť ploché bruško, štíhle boky a zároveň predísť zdravotným komplikáciám?

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ktorý typ mamičky ste?

Nebojte sa. Nechystáme sa zisťovať, aké skúsenosti máte s výchovou detí. No pokiaľ naberiete odvahu zmeniť svoju postavu k lepšiemu, musíte ako prvé zanalyzovať, medzi ktoré ženy patríte.

Máte dve možnosti:

  • a) trpeli ste nadváhou už pred otehotnením
  • b) nabrali ste prebytočné kilá počas tehotenstva

Možno sa pýtate samej seba, aký to má význam. Vedzte ale, že je medzi tým veľký rozdiel. Ak patríte k skupine A, tak budete potrebovať o to viac odhodlania a tvrdej práce. Mamičky zo skupiny B totiž spolu s vyvážením hormonálnej sústavy zvyknú po tehotenstve nadobudnúť pôvodnú hmotnosť ľahšie, niekedy úplne samovoľne.

...

Po pôrode sa totiž vo vašom tele vracia všetko do starých koľají. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že tieto zmeny prebiehajú rovnako, ale prakticky ich každá žena vníma individuálne. Podobne ako nemáme s nikým na svete totožný odtlačok prsta, tak je jedinečné aj každé tehotenstvo, každý pôrod a samozrejme každá mamička. Chudnutie po pôrode si preto musíte prispôsobiť.

Depresia po pôrode

Nie je nič zvláštne cítiť frustráciu po tom, čo vaše dieťatko privediete na svet. Či už sú to pocity nepotrebnosti alebo zúfalstva pri pohľade do zrkadla, ani jedno, ani druhé si nesmiete pripustiť. Pre svoje dieťa ste najdôležitejšou osobu v jeho živote a ono zasa pre vás. Nesmiete však pritom zabúdať na seba. Nebuďte na seba prísna. Milujete to malé bezbranné klbko šťastia, tak prečo nie seba samú?

Návod ako nepribrať v tehotenstve a ako by ste mali schudnúť po pôrode.

Priberanie v tehotenstve je prirodzené a po pôrode nemáte dôvod na depresiu.

Či už ste pod srdcom nosili syna alebo dcérku, bolo to krásnych deväť mesiacov. Áno, deväť mesiacov. Presne takú dobu sa vaše telo menilo spolu s telíčkom vo vašom brušku. Neočakávajte, že sa všetko vráti do normálu za mesiac. Takto to nefunguje. Navyše, pokiaľ ste ešte neabsolvovali šestonedelie, na chudnutie nemyslite.

...

Priberanie v tehotenstve

V priemere žena priberie počas tehotenstva 10 – 13 kilogramov, z čoho tuk tvorí 3 – 6 kg. Každé jedno kilo v tomto rozmedzí má svoje opodstatnenie. Neberte ich ako daň materstvu. Rovnako by ste však nemali veriť dlhodobo šíriacim sa klamom ako treba jesť za dvoch, pretože to môže viesť k prejedaniu.

Nadmerné priberanie v tehotenstve sa nemusí prejaviť počas neho. Výraznejšie sa však ukáže po pôrode na opadnutom brušku. Tieto neželané krivky ženám spôsobujú naozaj muky. Avšak, vyvíjajú na seba príliš veľký tlak, či už psychický alebo fyzický, je vždy vyčerpávajúce. Únavu navyše si ako čerstvá mamička dovoliť nemôžete. Pripomeňte si staré známe pomaly ďalej zájdeš a nechajte sa múdro navigovať na cestu spokojnosti so svojou postavou.

Ako schudnúť po pôrode – začiatok

Po šestonedelí by ste sa ako prvé mali skontaktovať s vaším ošetrujúcim lekárom, aby ste vylúčili možné riziká. Musíte si byť na 100% istá, že neohrozujete svoje zdravie. Hneď na to by ste mali svoj plán chudnutia prispôsobiť tomu, či kojíte alebo nie. Obidve možnosti majú svoje plusy a mínusy.

1. Kojíte

Pokiaľ kojíte, vaše telo využíva zásoby tuku na tvorbu mlieka, no zároveň zámerné chudnutie nepripadá v úvahu, keďže by ste mohli vážne ohroziť tvorbu mlieka a tým uškodiť bábätku. V tomto prípade by ste mali postupovať naozaj opatrne, pretože ženský organizmus pri kojení veľmi citlivo reaguje na akékoľvek stresujúce podnety a chudnutie ním určite je.

Preto nový životný štýl nesmiete hnať do extrémov. V tomto období sa vyvarujte akýmkoľvek diétám, pretože váš jedálniček musí pozostávať z vyváženej stravy. Sacharidy a tuky sú pre správnu tvorbu mlieka nevyhnutné, preto sa neobmedzujte nerozumnými diétami. Určite si však dajte záležať aj na tom, čo vkladáte do úst. Vyhnite sa hlavne bielemu cukru a umelým sladidlám (viac o náhradách cukru).

...

Počas tehotenstva, aj po ňom na vás vplývajú hormóny, no nevyhovárajte sa na ne zakaždým, keď máte chuť na sladké. Maškrtenie neprospieva vašej postave, tobôž nie zdraviu. Radšej fungovanie svojho organizmu podporte výdatnou porciou raňajok s čerstvým ovocím a vlákninou. Začnite používať nové zdravé recepty a večerné kočíkovanie pojmite ako príležitosť k nízko intenzívnemu tréningu a praktizujte dlhšie prechádzky, či rýchlejšiu chôdzu.

2. Nekojíte

Ak už nekojíte, tak je na čase naštartovať svoj metabolizmus a dopriať telu poriadnu dávku endorfínov. Začnite však úpravou stravy. To je základom každého chudnutia. Skvelá rada od mamičiek, ktoré vedia ako schudnúť po pôrode a majú skúsenosti s redukciou váhy, znie – nedojedajte jedlo po deťoch. Je to nenápadný zdroj prebytočného množstva kalórii.

Kojenie a chudnutie spolu súvisí, pozrite sa ako chudnúť po pôrode.

Chudnutie po pôrode odštartujte naplno až po ukončení kojenia.

Aj keď sa ako najefektívnejší spôsob na chudnutie po pôrode javí kombinácia aeróbnych cvičení s intenzívnymi silovými, pokiaľ ste sa neoddávali športu aj pred tehotenstvom, mali by ste začať pozvoľna. Po polroku od pôrodu sa môžete do zmeny svojho životného štýlu vrhnúť na 100%.

Ako v chudnutí pokračovať

Krásne ploche bruško nemusí byť iba snom. Stačí si 3 – 4 krá do týždňa do svojho nabitého rozvrhu medzi varením, praním, kupovaním plienok a utišovaním plaču nájsť priestor na 40 minútové aeróbne aktivity. Skvelou voľbou je beh, aerobik, orbitrek či obľúbená zumba.

Všetky aktivity by ste mali vykonávať pri optimálnej tepovej frekvencii. Brucho namáhať v posilňovni nemusíte, pretože ak chudnete, chudnete z tukových zásob nezávisle po celom tele, takže chrbát ničiace brušáky vás desiť nemusia. Bruško sa vám krásne vyformuje zdravým stravovaním a aktívnym životným štýlom.

Pár slov na záver

Vaše telo je telom matky (možno už niekoľkonásobnej) a preto potrebujete mať realistický cieľ. Potom už stačí len odhodlanie a správna motivácia. Chudnutie po pôrode sa odporúča až po ukončení kojenia, takže nejaké tabletky na chudnutie prichádzajú do úvahy až neskôr. Ak naopak ešte kojíte, tak sa určite nezabudnite zamerať na potraviny, ktoré posilnenia imunitu a tým pádom aj imunitu dieťatka.

Pri bábätku je ťažké urobiť si čas pre seba, no nie je to nemožné. Verte, že okolie ocení vašu snahu veľkým uznaním a vy sama sa budete cítiť nie len zdravšie, ale aj krajšie a zároveň plný pozitívnej energie. A to je naozaj dôležité, pretože nezabúdajte – šťastná mamička = šťastné dieťatko.

4.7/5 - (20 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1