Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Alergia na alkohol – takéto sú príznaky

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Bolesť hlavy, či brucha, nevoľnosť, závraty alebo neskutočné sucho v ústach po prebudení nemusia byť vždy výsledkom nemierneho popíjania alkoholických drinkov v obľúbenom bare. Aj keď sa tieto následky veľmi často spájajú práve s nadmerným pitím alkoholu, za spomenutými komplikáciami môže stáť vážnejšia príčina a zdravotné ťažkosti môžu mať oveľa dramatickejšiu podobu i priebeh.

Alergia na alkohol - takéto sú príznaky

Intolerancia vs. alergia na alkohol

Podľa alergológov začína mať na Slovensku podobné problémy čoraz viac ľudí. Nie všetci samozrejme trpia alergiou na alkohol. Časť z nich má intoleranciu na alkohol, za ktorou zvyčajne stojí nedostatok enzýmu aldehyddehydrogenázy (ALDH2). Naše telo tento enzým používa na spracovanie alkoholu v pečeni a na jeho odbúranie. Chemickou reakciou sa alkohol mení na kyselinu octovú a keď je u niektorých ľudí produkcia enzýmu ALDH2 znížená alebo oslabená, zdravotné problémy sú na svete.

Alkohol nie je pre každého

Pri nedostatočnej produkcii enzýmu môže ísť o genetickú chybu, ale aj o predispozíciu spojenú s etnickým pôvodom. Nie je žiadnym tajomstvom, že napríklad Indiánov pri kolonizácii neobývaných území Severnej Ameriky neporazil strelný prach, ale ohnivá voda. Teda alkohol. Nuž a primárnym dôvodom nebola závislosť na alkohole, ale práve nedostatok enzýmu ALDH2. Indiáni tak oproti európskym kolonizátorom zvyknutým na poriadne dávky „ohnivej vody“ znášali koncentrovaný alkohol oveľa, oveľa horšie.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Intolerancia život komplikuje, alergia na alkohol ho môže zobrať   

Za ťažkosťami s alkoholom treba vidieť tiež histamínovú intoleranciu nuž a napokon aj alergiu na niektorú z látok v alkoholickom nápoji. Najčastejším vinníkom je oxid siričitý alebo niektoré druhy obilia, ako je pšenica, raž, kukurica a jačmeň. Kým intolerancia na alkohol sa môže prejaviť neznášanlivosťou tráviaceho systému, nevoľnosťou a bolesťami brucha, či hlavy, alergia na alkohol je podstatne vážnejšia. Dôvod je prozaický.

Alergia na alkohol - takéto sú príznaky

Intolerancia na alkohol síce dokáže narobiť poriadne starosti, no na rozdiel od alergie nejde o imunitnú odpoveď organizmu a teda v konečnom dôsledku o život ohrozujúci stav. Kdežto pri alergii na alkohol už malé dávky alkoholu dokážu spustiť neprimeranú reakciu imunitného systému, ktorá môže byť v extrémnych prípadoch až život ohrozujúca.

...

Výnimkou nie je dokonca ani anafylaktický šok, ktorý môže bez včasného lekárskeho zákroku skončiť smrťou. Okrem už spomenutých príznakov intolerancie sa môžete stretnúť s rôznymi inými ťažkosťami. Prečítajte si teda, pri ktorých ďalších príznakoch by ste mali rozhodne spozornieť.

Problémy s dýchaním

Problémy so zvýšenou hladinou histamínu po vypití alkoholu môžu spôsobiť aj ťažkosti s dýchaním alebo upchatým nosom. Histamín sa nachádza v mnohých alkoholických nápojoch, najmä v červenom víne a okrem astmy a dýchacích problémov môže spôsobovať bolesti hlavy, črevné problémy, nádchu i návaly tepla.

Alergia na alkohol - takéto sú príznaky

Ak si pri histamínovej intolerancii okrem vína doprajete ešte aj jedlo obsahujúce veľké množstvo histamínu (údeniny, ryby, korenie), je viac ako isté, že ste si zarobili na poriadny problém. Neznášanlivosť histamínu môže vtedy viesť k zápalom, ale aj k búšeniu srdca a sprievodnými príznakmi môžu byť svrbiace oči, kýchanie, či nepríjemné škrabanie v hrdle.

TIP: Chcete sa dozvedieť viac o histamínovej intolerancii? Okrem príznakov a ďalších dôležitých faktov sme sa v ňom pozreli na stravu, diétu a na povolené, či zakázané potraviny.

...

Žihľavka

Vyrážky a neprehliadnuteľné červené alebo ružové svrbiace fľaky, ako po popŕhlení žihľavou sú po požití alkoholu neklamným príznakom intolerancie na alkohol. Pokožka je citlivá, výsev sa objavuje kdekoľvek na tele, aj na tvári a fľaky môžu prerásť do väčších plôch. Našťastie pri intolerancii na alkohol ide o krátkodobé, akútne formy žihľavky, ktoré po vylúčení alebo obmedzení konzumácie alkoholu zvyčajne za krátky čas vymiznú.

Začervenanie kože

Výrazné začervenanie kože a tváre (bez vyrážok) je asi tým najčastejším príznakom neznášanlivosti alkoholu. Začervenanie pokožky a tváre môžu mať na svedomí rozšírené krvné kapiláry, ale aj uvoľnený histamín. Obidva dôvody začervenania sú bežné pri konzumácii koncentrovanejšieho alkoholu, no červená tvár môže byť tiež dôsledkom požitia piva a vína, najmä červeného. Začervenanie tváre ide často ruka v ruke so zvýšeným tepom srdca.

Kedy sa oplatí vyhnúť alebo znížiť konzumáciu alkoholu

Alkohol nemusí byť len priamym spúšťačom, môže zhoršovať priebeh niektorých ochorení. Ak vás trápia vysoké hodnoty tlaku, pomôže vám predovšetkým jeho pravidelná kontrola a užívanie liekov podľa odporúčania kardiológa alebo internistu. K úprave vysokého tlaku čiastočne prispeje tiež zlepšenie životosprávy. Poďme však späť k alkoholu.

Alergia na alkohol - takéto sú príznaky

Hovorí sa, že jeden pohár kvalitného vína denne ani jedno malé pivo nedokáže ublížiť. S tým sa dá vcelku súhlasiť, no netreba zabúdať na to, že toto odporúčanie treba naozaj striktne dodržiavať. Väčšie množstvo alkoholu totiž zvyšuje váš krvný tlak a komplikuje liečbu. Konzumácii alkoholu by ste sa mali vyhnúť tiež pri problémoch so srdcom.  Alkohol spôsobuje zrýchlenie tepu a ak už aj tak trpíte tachykardiou, môže ísť o vážny problém.

...

Stanovenie diagnózy prislúcha iba lekárovi

Stanovenie diagnózy nikdy neberte do svojich vlastných rúk. Pri zdravotných problémoch súvisiacich s konzumáciou alkoholu vyhľadajte svojho všeobecného lekára, ktorý vás odošle k špecialistovi. Na mysli tým samozrejme nemáme zdravotné ťažkosti vyplývajúce z večerného frekventovaného obracania pohárikov. Alergológ vám urobí najskôr kožné a potom aj krvné testy, na základe ktorých zistí špecifické alergické protilátky a rozhodne o prípadnej liečbe.

Alergia na alkohol - takéto sú príznaky

Pomôcť môže abstinencia

Najjednoduchšou prevenciou a liečbou zároveň je abstinencia. Tá samozrejme nie je nevyhnutná ak viete, ktorý alergén, resp. ktorý alkohol vám nerobí dobre. Najčastejšie môžu alergickú reakciu spustiť červené vína, potom nasleduje whisky, pivo a koncentrovaný alkohol s prídavnými aromatickými alebo chuťovými látkami, ktoré sú síce pre daný nápoj typické, no vám spôsobia ťažkosti. Poradie však nemožno zovšeobecňovať a u vás sa môžu objaviť komplikácie pri úplne inom alkohole.

TIP: Vedeli ste, že konzumácia alkoholu má vplyv na našu telesnú hmotnosť? Piť alebo nepiť alkohol počas chudnutia? Nielen na túto otázku nájdete odpoveď v článku alkohol pri chudnutí a cvičení.

5/5 - (2 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *