Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Rakytník rešetliakový – pestovanie, užívanie a účinky na zdravie

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Rakytník rešetliakový sa v súčasnosti teší obrovskej popularite. Nenechajte sa však pomýliť. Rakytník nepúta pozornosť iba dnes. Drevo z rakytníka bolo v minulosti používané na výrobu fajok, či biliardových gulí a jeho výnimočné účinky na zdravie dobre poznali už naši starí rodičia.

Rakytník rešetliakový - pestovanie, užívanie a účinky na zdravie

Rakytník využíva moderná i alternatívna medicína  

Rakytník rešetliakový už odpradávna pomáhal ľuďom zlepšovať trávenie, či liečiť bežné ochorenia, ako sú chrípka alebo angína. Na rakytník samozrejme nezanevrela ani moderná medicína a výťažky z neho sú dôležitou zložkou viacerých liekov. Rakytník v podobe sirupu, šťavy, oleja, čaju alebo masti sa bežne využíva aj v rámci alternatívnej medicíny.

Jeho využitie je skutočne pestré a predpisuje sa na liečbu mnohých diagnóz, no uplatnenie nájde aj pri prevencii civilizačných ochorení. Vysoký cholesterol i vysoký krvný tlak, trápia čoraz vyššie percento populácie a preto širokospektrálne pozitívne účinky rakytníka rešetliakového na tieto, ale aj ďalšie ochorenia prídu vhod. Platí to o to viac, keď ide o dostatočne preskúmane a preukázané účinky. K pozitívnym účinkom tejto pozoruhodnej dreviny sa však dostaneme trochu neskôr, najprv si ju poďme predstaviť.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

TIP: Pri chrípke nemusíte hneď utekať do lekárne. Pomôže vám 13 rád, ktoré účinne pomáhajú pri chrípke a nachladnutí.

Zoznámte sa: Toto je rakytník rešetliakový

Hippophae rhamnoides, alebo po slovensky rakytník rešetliakový, patrí ku kozmopolitným drevinám, ktoré sú pestované vo viacerých častiach sveta. Je bežne vysádzaný do vidieckych záhrad ako okrasná i liečivá drevina, no pomerne často sa s ním môžete stretnúť aj v mestskej výsadbe. Zriedkavejšie, ale predsa len ho môžete vidieť popri diaľniciach. Rakytník sa totiž môže využívať ako pionierska drevina na vytváranie porastov na neúrodných stanovištiach.

Rakytník rešetliakový pochádza z Ruska, kde je domácimi obyvateľmi nazývaný citrónovník severu. Prirodzený areál výskytu rakytníka sa rozšíril a dnes zahŕňa oblasti západnej i južnej Európy, Škandinávie, ďalej územia Álp, Apenín, Karpát a pokračuje cez Malú Áziu, na Kaukaz, do pohorí Strednej Ázie i južnej Sibíri, no a končí až niekde na severe Číny.

...

Rakytník rešetliakový reprezentuje opadavé, dvojdomé dreviny patriace do čeľade Elaeagnaceae – hlošinovité. V našich podmienkach dorastá do výšky 2 až 6 metrov, pričom vytvára nepravidelný, rozložitý ker alebo skôr malý strom. Rakytník si nepomýlite so žiadnou inou drevinou, pretože na tŕnistých vetvičkách vyrastajú úzke, z oboch strán modro-zelené alebo až do striebrista ladené listy.

Rakytník kvitne spravidla od marca do apríla nenápadnými kvetmi, z ktorých sa následne vytvárajú oválne oranžové plody. Plody dozrievajú v septembri a októbri. Po dozretí obsahujú až 10-x viac vitamínu C ako pomaranče, no nabité sú množstvom ďalších vitamínov, fytosterolov, antioxidantov a minerálov. Za všetky môžeme spomenúť železo, kremík a mangán.

Pestovanie rakytníka rešetliakového

Rakytník rešetliakový patrí k skromným drevinám, ktoré nie sú vôbec náročné na pestovanie. Preferuje síce južnejšie orientované slnečné stanovištia, ale dariť sa mu bude aj v čiastočnom polotieni. Ideálne podmienky nájde vo výživnejších, dobre priepustných, mierne vlhkých, hlinito-piesočnatých pôdach s neutrálnou až zásaditou pôdnou reakciou. Rakytník sa však uspokojí aj s menej výživnými záhradnými pôdami a po dobrom zakorenení dokáže výborne tolerovať sucho. Pri dlhotrvajúcich letných horúčavách bez zrážok mu predsa len môžete dopriať občasnú zálievku.

V našich klimatických podmienkach nie sú pri pestovaní dreviny žiadne problémy s chorobami, škodcami a ani s mrazuvzdornosťou. Rakytník dokáže odolávať mrazom až do – 34 °C a preto sa dá pestovať aj v najsevernejších regiónoch Slovenska. Zabudnúť netreba ani na fakt, že ide o dvojdomú drevinu a preto sú na opeľovanie potrebné samčie i samičie rastliny. Z tohto dôvodu rakytník vysádzajte blízko vedľa seba.

Účinky rakytníka na zdravie

Benefitom rakytníka pri prechladnutiach, virózach a angínach sme sa už okrajovo venovali. No to nie je ani zďaleka všetko. Rakytník rešetliakový vám ponúkne neoceniteľné služby pri celkovom zvyšovaní odolnosti imunitného systému.

...

Rakytník rešetliakový - pestovanie, užívanie a účinky na zdravie

Užitočný je aj pre našu neraz ťažko skúšanú pečeň, ktorú zásobuje vitamínmi a prospešnými látkami. Uplatní sa pri liečbe hemoroidov, zlepší činnosť pankreasu a čoraz viac sa hovorí o jeho protinádorových účinkoch. Výpočet benefitov samozrejme nie je úplný a preto vám ďalšie pozitíva užívania rakytníka ponúkneme v prehľadných bodoch:

 • Pomáha pri menopauze. Eliminuje návaly tepla, bolesti hlavy.
 • Zjemňuje pokožku, bráni vypadávaniu vlasov.
 • Pomáha pri reumatizme.
 • Dokáže telo zbaviť nežiadúcich látok, uplatní sa pri detoxikácii organizmu.
 • Je prevenciou kardiovaskulárnych ochorení.
 • Znižuje psychické napätie, bojuje so stresom.
 • Zlepšuje koncentráciu i pamäť.
 • Uvoľňuje hlieny, uľahčuje vykašlievanie.
 • Má antiseptické účinky.
 • Chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

TIP: Poznáte účinný domáci liek na posilnenie imunity?

Užívanie rakytníka rešetliakového

Drevina má nielen širokospektrálne účinky na naše zdravie, ale je aj univerzálna čo sa týka využitia. Ako sme to už naznačili vyššie v článku, zužitkovať sa v podstate dá celá rastlina a k dispozícii môžeme mať čerstvé alebo sušené plody, rakytníkový olej, sirup, čaj alebo hoci aj masť.

Čo sa týka užívania rakytníka, tak v princípe nie sú striktné obmedzenia, no to samozrejme ešte neznamená, že skonzumujete na posedenie ½ kg plodov alebo budete piť denne litre čaju alebo šťavy. Nezabúdajte na to, že už jeden plod rakytníka vám poskytne odporúčanú dennú dávku vitamínu C. Nepreháňajte to teda a všetko konzumujte s mierou. Pri dodržaní tohto odporúčania môžete konzumovať rakytník aj dlhodobejšie.

...

Rakytníkový olej má antibiotické účinky, zvyšuje imunitu, obnovuje poškodené tkanivo. Uplatní sa samozrejme aj pri chrípke, nádche a zápale hltana. Osvedčil sa pri liečbe hemoroidov, popálenín a rôznych kožných chorôb. Olej teda môžete mať vždy poruke a používať ho prakticky denne. Pri vnútornom užívaní si doprajte maximálne jednu čajovú lyžičku oleja denne.

Rakytník rešetliakový - pestovanie, užívanie a účinky na zdravie

Účinky čaju sú o poznanie slabšie ako konzumácia čerstvých, mrazených alebo sušených plodov rakytníka. Listy rakytníka napriek tomu ešte stále obsahujú dostatok antioxidantov a ďalších pre telo prospešných látok. Ak si pár krát v týždni doprajte šálku čaju, určite nič nepokazíte, môžete iba získať. Pevnejšie zdravie, vitalita a celková pohoda duše i tela budú toho najlepším dôkazom.

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *