Kliknite a začnite písať.

Chudnutie

Chudnutie zo stresu je nebezpečné

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Či už chceme alebo nie, stres je súčasťou našich životov. Stresovým faktorom sme exponovaný denne a vyhnúť sa im je takmer nemožne. Stresových situácii je bohužiaľ v našom živote viac, než kedykoľvek doteraz. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí zo stresu chudnú, mali by ste spozornieť. Chudnutie zo stresu je totiž nebezpečnejšie, než si myslíte.

Chudnutie zo stresu

Stres je prirodzená reakcia tela

Áno, presne tak. Stres (stresová reakcia tela) je pre nás v určitej miere prirodzená. Už v dávnej minulosti mal stres významnú úlohu pri prežití ľudstva.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Podnet, napríklad nebezpečenstvo, viedol k vzniku stresovej reakcie a k vylúčeniu stresových hormónov, čím vyvolal obranu alebo útek pred hrozbou – zaistil prežitie.

Podobne je tomu aj dnes. Počas stresu, či už krátkodobého alebo dlhodobého sa vyplavujú do krvi vo vyššom množstve stresové hormóny. Tie vedú k sledu rôznych reakcii a udržujú náš mozog, ale aj telo v pozore. Podľa intenzity stresu môžme hovoriť o dobrom alebo zlom strese.

Dobrý stres väčšinou netrvá dlho a akonáhle pominie, hladina hormónov sa vráti na svoje pôvodné hodnoty. Chronický stres však môže viesť k dlhodobo zvýšenej hladine hormónov a k závažnejším stavom, ako napríklad k oslabeniu imunity, srdcovým ochoreniam…

...

Na stresové situácie reagujeme rôzne. Ako na ne reagujete vy?

Hoci sa možno tvárite nad vecou, stres robí s vašim telom divy. Nemusíte byť vôbec osoba, ktorá prehnane stresuje a reaguje na každý čo ten minimálny stresový stimul. Stres sa týka každého z nás.

Sú len 2 skupiny ľudí. Buď vaša váha počas dlhodobého stresu rapídne klesá alebo naopak postupne stúpa. Ani jeden z týchto javov nie je pre zdravie prospešný. Do akej skupiny patríte vy?

Pokiaľ zo stresu priberáte, dôvodom je, že nahromadený stres a vnútorné napätie zaháňate zvýšenou konzumáciou jedla. A nie hocijakého. Pravdepodobne obaľujete nervy sladkými kalorickými bombami ako sú keksy, čokolády a koláče. Hlad je počas stresu prirodzený a preto by ste si mali dať väčší pozor na nezdravé prejedanie. A ak je to možné, vyhnúť sa mu úplne.

Na druhej strane sú tí, ktorí vnímajú chudnutie zo stresu. Častokrát sú považovaní za šťastlivcov a mnohí im závidia. Avšak, nie je im čo závidieť. Väčšinou nemajú počas stresu chuť do jedla a nejedia vôbec. To vedie k úbytku na váhe, chradnutiu a rôznym zdravotným problémom.

Ako vyriešiť problémy s trávením rýchlo a účinne.

...

Prečo je chudnutie zo stresu nebezpečné?

Počas chronického stresu nastávajú hormonálne zmeny, v rámci čoho dochádza k strate svalových buniek. Môže za to pokles produkcie hormónu testosterónu, dôležitého pre budovanie svalovej hmoty.  Čo z toho vyplýva? Pokiaľ počas stresu schudnete, nedochádza k skutočnému chudnutiu z tukového tkaniva. Vo väčšej miere strácate na úkor tukov svalovú hmotu.

Počas stresu teda “chudnete”, ale hlavne svaly. Čím menej svalových buniek, tým je spaľovanie kalórii nižšie. To ide ruka v ruke so znížením funkcie metabolizmu a teda k jeho spomaleniu.

TIP: Ako zrýchliť metabolizmus rýchlo a jednoducho?

Počas stresu človek prichádza o zásoby živín a hodnotných látok. Hlavným dôvodom je, že stráca chuť jesť. A teda chudnutie zo stresu možno označiť za chradnutie, postupne vedúce k oslabeniu celého organizmu. Najčastejšie sa to prejavuje vyššou náchylnosťou na infekcie, slabosťou, závratmi až kolapsom. U dojčiacich žien sa môže zastaviť laktácia alebo dokonca absentovať menštruácia. Ak by sme chceli ísť do detailov, žena môže mať problémy s ďalším otehotnením.

Ako zabrániť nebezpečnému chudnutiu?

  • Bojujte so stresom – dôležitá je psychika. Vedzte, že stres sa dá zminimalizovať a zvládať lepšie. Tento krok je ten najdôležitejší, ktorý pre seba a svoje zdravie môžete urobiť. Možností máte veľa. Pokiaľ máte stresujúce zamestnanie, nájdite si fyzickú aktivitu a snažte sa počas nej vypnúť. Skvelý je napríklad beh alebo bicyklovanie. Taktiež nezabúdajte na dostatočný odpočinok, kvalitný spánok a dávku dobrej nálady.
  • Doprajte si kvalitnú stravu – ak vám jesť nechutí, premôžte sa. Chudnutie zo stresu je totiž najčastejšie podmienené nepravidelným jedením počas dňa. Pre správne fungovanie tela je veľmi dôležitý pravidelný prísun energie. Tej je počas stresu zvýšená spotreba. Zaraďte do jedálnička bielkoviny, zdravé tuky a dostatočné množstvo sacharidov. Jedzte v pravidelných troj až štvorhodinových intervaloch.
  • Zaraďte do jedálnička tieto ANTI-stresové potraviny – mnoho štúdii sa snažilo priniesť zoznam potravín, ktorých konzumácia preukázala zníženie stresu. Sú to najmä vlašské orechy, horká čokoláda, figy, cesnak, citrusové plody, zelená káva alebo liečivé rastliny.
  • Nezabúdajte na doplnky výživy – ako prevenciu alebo liečbu nedostatku jednotlivých živín a minerálov odporúčame zaradiť do jedálnička výživové doplnky.

Pripravte si tento elixír – zbaví vás stresu

Na záver vám ešte prinášame jeden malý zázrak s upokojujúcimi a relaxačnými účinkami. Čo budete naň potrebovať?

...
  • 2 čajové lyžičky šťavy z čerstvého citróna
  • 2 čajové lyžičky práškového zázvoru
  • 1 čajovú lyžičku medu

Príprava je jednoduchá a nezaberie viac než tri minútky. Všetky ingrediencie zmiešajte a zmes ponechajte v chladničke. Z tohto množstva si pripravíte 3 dávky elixíru, ktoré vám vystačia na jeden deň. Konzumujte ráno, na obed a večer. Odporúčame dlhodobú konzumáciu. Pokiaľ je toto zloženie príliš ostré pre váš jazýček, môžete si ho zriediť v pohári čistej vody.

Chudnutie zo stresu nepodceňujte!

Ako vidíte, stres má na naše telo omnoho závažnejšie účinky, než len psychickú nepohodu. Chudnutie zo stresu je síce menej časté, než priberanie, ale existuje. Aj keď ste si relatívne istí, že stres je hlavnou príčinou vášho úbytku hmotnosti, je dôležité naplánovať si návštevu sú obvodného lekára, aby ste prebrali vaše zmeny hmotnosti a vylúčili vážnejšie príčiny.

4.6/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *