Kliknite a začnite písať.

Zaujímavosti Zdravá výživa

Čistá voda ako liek? Prinášame 7 dôvodov, prečo ju nepodceňovať

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Telo človeka obsahuje približne 60 % vody, čo už samo o sebe značí, že čistá voda by mala byť aj neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy. Práve teraz, pred príchodom leta, je potrebné to zas a znova pripomenúť.

Dostatok čistej vody je životne dôležitý a má zásadný vplyv na naše zdravie.

Chcete schudnúť a stravovať sa zdravšie. Zostavíte si nový jedálny i tréningový plán, kúpite si na behanie parádne pánske, resp. dámske športové oblečenie, permanentku do fitka a zúfate, prečo sa ešte stále necítite lepšie. Nezabúdate však na najdôležitejšou zložku výživy?

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Čistá voda z vodovoda

Otrepaná rýmovačka, ktorú snáď poznáte už od škôlky. Práve čistá voda z vodovodov našich domácnosti je však „drinkom“, ktorý by mal predstavovať hlavnú zložku pitného režimu pri chudnutí.

Vylúčte nielen z vášho jedálnička, ale aj z jedálnička vašich detí, sladené nápoje s vysokým obsahom farbív a sladidiel. Máme predsa šťastie, že nám na Slovensku z kohútikov tečie pitná voda. Využite to! Nasledujúce dôvody vás v tom ešte viac utvrdia.

1. Voda pomáha maximalizovať fyzickú výkonnosťVoda s citrónom pôsobí detoxikačne a odporúča sa viac ako kalorické nápoje.

Pokiaľ sme dehydrovaný, tak sa to prejaví aj na našom fyzickom výkone. Zvlášť počas horúcich letných dní (potenie) a pri intenzívnejšom cvičení. Vedeli ste, že už pri strate 2 % obsahu telesnej vody nastupuje mierna dehydratácia?

...

Dehydratácia vedie k ťažšiemu kontrolovaniu telesnej teploty, k zníženiu motivácie, únave a ospalosti. Vykonávať fyzickú aktivitu je zložitejšie aj z hľadiska psychiky.

Samotné svaly obsahujú až 80 % vody, takže športovci by mali pristupovať k dostatočnému pitnému režimu ešte zodpovednejšie.

2. Hydratácia má vplyv na energiu a činnosť mozgu

Mozog je silno ovplyvňovaný stavom hydratácie. Štúdie jasne ukazujú, že aj mierna dehydratácia (1 – 3% telesnej hmotnosti) môže ovplyvniť veľa aspektov mozgu.

Nastať môže nielen znížená koncentrácia pri vykonávaní práce, ale vyskytuje sa aj zvýšená frekvencia bolesti hlavy či príznaky zhoršenej pamäti.

3. Čistá voda pomáha od bolesti hlavy

Dehydratácia môže môže u niektorých ľudí vyvolať bolesti hlavy a migrény. Niekoľko štúdií jasne ukázalo, že voda môže zmierniť bolesti hlavy. Avšak, samozrejme závisí to aj od typu bolesti hlavy.

...

Veľa z nás však automaticky rieši obyčajnú bolesť hlavy tabletkou. Pokiaľ patríte medzi nich aj vy, tak sa nabudúce najskôr zamyslite nad tým, či ste mali počas uplynulých hodín dostatočný prísun vody.

4. Uľavenie od zápchy

Zápcha je častým problémom, ktorý sa vyznačuje nepravidelným vyprázdňovaním a bolesťami pri stolici. Zvýšený príjem tekutín sa často odporúča ako súčasť liečebného procesu.

Nízka konzumácia vody sa javí ako rizikový faktor pre vznik zápchy u každého človeka. Najmä sýtené a minerálne vody preukazujú obzvlášť sľubné výsledky pri úľave od zápchy.

Sýtená minerálka zaženie nielen smäd ale aj príznaky dehydratácie.

...

5. Obličkové kamene a ich liečba

Močové kamene sú bolestivé zhluky minerálneho kryštálu, ktorý sa tvorí v močovom ústrojenstve. Najbežnejšou formou sú obličkové kamene.

Vyšší príjem tekutín zvyšuje aj objem moču prechádzajúcim obličkami. Tie riedia koncentráciu minerálnych látok, takže je menej pravdepodobné, že nastane kryštalizovanie a vytváranie zhlukov. Čistá voda tak pomáha predísť aj počiatočnej tvorbe kameňov.

6. Voda pomáha pri opici 🙂

Nejedného z nás po akcii s priateľmi dobehla opica. Alkohol je totižto diuretikum, takže pri pití stratíte viac vody, než telu dodáte. To vedie k dehydratácii.

Aj keď samotná dehydratácia nie je hlavnou príčinou opice, tak môže spôsobiť príznaky, ako je smäd, únava, bolesti hlavy a sucho v ústach. Dobrý spôsobom, ako nemať opicu, je vypiť pohár vody medzi nápojmi a potom si dať pohár vody aj pred spaním.

7. Voda a chudnutie

Pitie vody vám pomôže schudnúť. Schválne zvýrazňujeme slovíčko pomôže, keďže vďaka samotnej vode sa vám to nepodarí. Z hlavy preto vypusťte drastické redukčné diéty.

Voda však pomáha zvýšiť pocit sýtosti a tiež zvýšiť rýchlosť metabolizmu. V dvoch štúdiách sa preukázalo, že vypitie pol litra vody vedie k zvýšeniu metabolizmu o 24 – 30 % po dobu až 1,5 hodiny.

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1