Kliknite a začnite písať.

Zaujímavosti

Poznáte rozdiel medzi sódou, minerálkou, perlivou vodou a tonikom?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Popularita sýtených nápojov rastie každým rokom. Predpokladá sa, že predaj šumivých minerálnych vôd do roku 2021 dosiahne 6 miliárd USD ročne. Existuje veľké množstvo druhov sýtených vôd, no len málokto dokáže vymenovať rozdiely medzi nimi. Pozrime sa spoločne, aký je teda rozdiel medzi týmito populárnymi vodami.

Minerálna voda, sóda, tonikum a rozdiely

Všetky sú typom perlivej vody

Jednoducho povedané, sóda, minerálka, perlivá voda a aj tonik patria medzi rôzne druhy vody, ktoré sú sýtené oxidom uhličitým. Líšia sa však v spôsoboch spracovania a pridaných zlúčeninách. Každá z nich obsahuje rôzne typy minerálov. To vedie k rôznym príchutiam a práve to je dôvod, prečo ľudia uprednostňujú jednu sýtenú vodu pred druhou.

„Club“ sóda

Club sóda je nasýtená voda, ktorá bola napustená určitým druhom minerálov. Sýti sa pridaním oxidu uhličitého alebo CO2. Minerály, ktoré sa zvyčajne pridávajú do sódy:

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

  • síran draselný
  • chlorid sodný
  • fosforečnan disodný
  • bikarbonát sodný

Množstvo pridaných minerálov do sódy záleží od samotného výrobcu alebo konkrétnej značky. Tieto minerály upravujú chuť sódy tak, že jej pridávajú mierne slanú chuť.

Sódová voda

Rovnako ako club sóda, tak aj sódová voda bola nasýtená oxidom uhličitým. Kvôli tejto podobnosti sa často s club sódou zamieňa, obzvlášť pri miešaní drinkov. Avšak sódová voda neobsahuje pridané minerály, čo spôsobuje menej slanú chuť a zároveň „pravú“ chuť vody.

Neprítomnosť minerálov taktiež umožňuje pridať do sódovej vody arómy, ako je napríklad citrusová, bez toho aby sa pozmenila chuť.

...

Sódová voda pochádza z Nemecka, kde bola prirodzene sa vyskytujúca sýtená voda fľašovaná a predávaná. Získala vysokú popularitu a preto ju európski prisťahovalci priviedli aj do Ameriky.

Minerálna voda

Narozdiel od sódy, minerálna voda je prirodzene sýtená oxidom uhličitým. Bublinky pochádzajú z prameňa alebo studne s prirodzene sa vyskytujúcou karbonáciou. Prameň obsahuje množstvo minerálov ako je sodík, horčík a vápnik. Množstvá sa však líšia podľa toho kde boli fľašované.

Podľa FDA musí minerálna voda obsahovať najmenej 250 častí na milión rozpustených látok (minerály a stopové prvky) zo zdroja, kde bola fľašovaná. Je zaujímavé, že minerálny obsah vody môže výrazne zmeniť chuť. To je dôvod, prečo rôzne značky šumivých minerálnych vôd majú zvyčajne svoju vlastnú, jedinečnú chuť.

Niektorí výrobcovia dodatočne vodu karbonujú pridaním oxidu uhličitého, čím sú ešte viac perlivé.

Tonik

Tonik má najviac unikátnu chuť zo všetkých štyroch nápojov. Táto voda bola kedysi používaná na prevenciu malárie v tropických oblastiach, kde bola choroba rozšírená.

...

Rovnako ako sóda, ide o sýtenú vodu, ktorá obsahuje minerály. Avšak líši sa tým, že obsahuje chinín, zlúčeninu izolovanú z kôry citrónových stromov. Práve to tonickej vode dodáva horkú chuť.

Dnes je chinín prítomný len v malých množstvách, aby tonická voda mala svoju horkú chuť. Taktiež sa často sladí buď kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy alebo cukrom na zlepšenie chuti. Často sa používa pri miešaní koktailov, najmä pri tých, ktoré obsahujú gin alebo vodku.

Sóda, minerálka aj tonik nie sú veľmi nutrične výživné. Tonik je jediný nápoj, ktorý obsahuje kalórie, z ktorých všetky pochádzajú z cukru. Aj keď tieto vody obsahujú niektoré živiny, ich podiel je veľmi malý. Minerály obsahujú prevažne kvôli chuti, nie kvôli zdraviu.

Ktorá voda je najzdravšia?

Všetky z týchto vôd majú podobné nutričné hodnoty. Ktorýkoľvek z týchto troch nápojov je dobrý na uhasenie smädu a udržanie hydratácie. Pravidelný pitný režim je dôležitý.

Ak sa snažíte uspokojiť každodennú potrebu vody iba pomocou obyčajnej vody, potom sú vhodnou alternatívou na udržiavanie hydratácie buď sóda alebo šumivá minerálna voda. Navyše tieto nápoje môžu pomôcť pri žalúdočnej nevoľnosti.

...

Na druhej strane, tonická voda obsahuje vysoké množstvo cukru a kalórií. Nie je to zdravá voľba, preto by ste sa jej mali vyhnúť alebo ju obmedziť.

Vyberte si podľa chuti

  • Club sóda, sódová voda, perlivá a tonická voda sú odlišné typy nealkoholických nápojov.
  • Club sóda je umelo naplnená uhlíkom a minerálmi – podobne sódová voda je umelo sýtenám, ale neobsahuje žiadne pridané minerály.
  • Šumivá minerálna voda je na druhej strane prirodzene sýtená  z prameňa alebo studne.
  • Tonik je tiež sýtený oxidom uhličitým, ale obsahuje chinín a pridaný cukor, čo znamená, že obsahuje kalórie.

Takže ak sa rozhodnete piť sódu alebo minerálku, je to určite dobrá voľba a bude to mať aj dobrý vplyv na vaše zdravie. Čo si už vyberiete je jednoducho na tom, čo máte radi.

5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *