Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Otázky a odpovede

Ako sa zbaviť herpesu za jeden deň aj pomocou stravy?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Poznáte to mnohí – nenápadné pálenie a svrbenie pery sa postupne zmení na drobný opuch a neskôr na nepríjemné pľuzgieriky. Tie v ďalšom štádiu môžu prasknúť, vysušiť sa a vytvoriť chrastu. Neliečený herpes zmizne obvykle do jedného až dvoch týždňov. Za ten čas však dokáže naozaj potrápiť a neraz úplne v nevhodnej chvíli.  Pozrime sa teda na možné príčiny vzniku ochorenia i na to, ako sa zbaviť herpesu pomocou stravy.  

Ako sa zbaviť herpesu za jeden deň aj pomocou stravy?

Všetko má na svedomí vírus herpes simplex

Za viacerými nepríjemnosťami spojenými s herpesom stojí vírus herpes simplex. S týmto herpetickým vírusom sa nanešťastie drvivá väčšina z nás stretne a nakazí ešte v rannom detstve. Situácií kedy môže prísť k nákaze je mnoho. Bozky a dotyky od blízkych, vírusom infikovaných osôb, pitie z rovnakého pohára, či používanie spoločných príborov sú iba niektorými z nich.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Po takomto kontakte s infikovaným predmetom alebo osobou preniká vírus do nášho tela kožou alebo sliznicami. S istotou, že ak sa už raz nakazíme herpetickým vírusom, tak sa ho nikdy nezbavíme. Prvá infekcia sa zvyčajne prejaví ako zápal v ústnej dutine. Infekcia nemá komplikovaný priebeh, čo sa však už nedá povedať o ďalších ostatných ochoreniach, ktoré sú sprevádzané bolestivými, mokvajúcimi pľuzgiermi a niekedy zväčšenými lymfatickými uzlinami.

Po prekonanej infekcii a po zahojení sa vírus môže nadlho odmlčať a čakať až do chvíle, kým ho nejaké podnety, ktoré si o chvíľu spomenieme neaktivujú. Kým u niekoho sa vírus herpesu nemusí prejaviť vôbec alebo roky, u iného je problémom, ktorý sa pripomína v pravidelných intervaloch. Nuž a kedy herpes dáva o sebe najčastejšie vedieť? To sa dozviete už v nasledujúcich riadkoch.

Oslabená imunita je častou príčinou vzniku herpesu, nie však jedinou

Herpetické vírusy má pod kontrolou imunitný systém, ktorý bráni ich rozmnožovaniu. Nedokáže ich však úplne zlikvidovať, preto je otázkou času kedy herpes v dôsledku oslabenej imunity, záťažových situácií a emočného stresu vypukne znovu. Pľuzgieriky na perách alebo na inej časti tváre môžu byť tiež dôsledkom dlhodobej nadmernej fyzickej a športovej záťaže, horúčky, či v prípade žien menštruácie. Vznik herpesu bol často pozorovaný v súvislosti s chladom alebo naopak nadmernými dávkami silného slnečného žiarenia.

...

Prevencia môže byť efektívna, no nebude 100% zárukou

Účinnou prevenciou pred herpesom sa ukázalo byť posilňovanie imunitného systému.  Svojmu telu by ste preto okrem iných cenných látok mali dopriať dostatočný prísun minerálov i vitamínov zo skupiny B, vitamín C a vitamín D. Rozhodujúcu úlohu pri prevencii pred vírusom herpesu zohrá vyhýbanie sa stresu a dostatočný relax. Mimochodom, téme stresu sme venovali pozornosť v jednom z našich minulých príspevkov. Ak je teda psychická záťaž vašim každodenným spoločníkom, prečítajte si, čo je dobré na nervozitu, stres a úzkosť.

Ako sa zbaviť herpesu za jeden deň aj pomocou stravy?

Pri prevencii herpesu nemôžu ostať bokom ani ďalšie odporúčania. Tu sú niektoré z nich:

 • nedotýkajte sa pľuzgierikov a umývajte si ruky,
 • používajte čistý príbor,
 • pite iba zo svojho pohára,
 • utierajte sa do svojho uteráka,
 • ak má váš rodinný príslušník herpes v akútnom štádiu, nebozkávajte sa,
 • obmedzte pobyt na ostrom slnku.

TIP: Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie organizmu. Viete, ktoré potraviny obsahujú vitamíny B?

Ako sa zbaviť herpesu potravinami

Bez vyváženej stravy s dostatkom minerálov, vitamínov a aminokyselín by to pri prevencii, ale ani pri liečbe herpesu nešlo. Spomedzi aminokyselín je vhodné spomenúť predovšetkým lyzín a arginín. Ide o esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo vyrobiť nevie a preto mu ich musíme dodávať v strave. Lyzín patrí medzi proteínogénne aminokyseliny. Uplatní sa pri detoxikácii organizmu, ovplyvňuje zdravie kostí i svalov, pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a pomáha pri zlepšení obranyschopnosti tela. Má tiež aj antivirotické účinky, ktoré dokážu spomaliť množenie vírusu.

...

Princíp liečby a prevencie herpesu spočíva vo vyváženom pomere. Presnejšie povedané, pri prevencii i liečbe herpesu by mali prevládať potraviny s lyzínom. Tu sú niektoré z nich:

 • Mäso – výborným zdrojom lyzínu je chudé červené mäso. Bravčové, teľacie, hovädzie i jahňacie. Hydinové, najmä kuracie mäso obsahuje lyzínu o niečo menej.
 • Mliečne produkty – druhým zaujímavým zdrojom lyzínu sú mliečne výrobky. Najviac ho je v syroch, napríklad v parmezáne, či eidame. Pomerne slušnú porciu lyzínu si doprajete tiež v masle, bielom jogurte a napokon aj v samotnom mlieku.
 • Ryby a morské plody – v mäse tuniaka makrely alebo lososa sa nachádza oveľa viac lyzínu ako v hovädzom, či kuracom mäse. Lyzín nájdete však aj v lacnejších rybách, ako sú napríklad sardinky.

Jedálniček pri herpese by mal obsahovať aj ryby.

 • Sója a strukoviny – sójové bôby a výrobky z nich obsahujú toľko lyzínu ako červené mäso. Ak teda patríte k vegetariánom, máte výborný alternatívny zdroj lyzínu.
 • Vajcia – medzi živočíšne produkty bohaté na lyzín patria tiež vajcia. Najviac lyzínu obsahuje vaječný bielok.
 • Zelenina – zelenina je síce najbohatším zdrojom lyzínu, no jej konzumácia je pre naše zdravie všeobecne prospešná a preto má nezastupiteľné miesto na jedálničku.

Ak hľadáte odpoveď na otázku ako sa zbaviť herpesu za jeden deň, bez povšimnutia nenechajte konzumáciu potravín obsahujúcich arginín. Tie však pri výskyte herpesu dočasne obmedzte. Ide najmä o čokoládu, oriešky a výrobky z bielej múky.

Pomôžu vám aj ďalšie potraviny

Pri problémoch s herpesom sa môžete pokúsiť zastaviť vírusové ochorenie kvalitným medom, ktorým v priebehu dňa viackrát potriete postihnuté miesto. Osvedčil sa tiež cesnak, ktorý môžete konzumovať alebo ním potierať drobné ranky. Výborným zdrojom vitamínov skupiny B sú pivovarské kvasnice alebo droždie. Droždie môžete podobne ako cesnak konzumovať a tiež prikladať na postihnuté miesto.

Ako sa zbaviť herpesu farmaceutickými prípravkami

Pri liečbe herpesu prostredníctvom farmaceutických prípravkov máte niekoľko možností. Na výber máte voľne predajné antivirotické masti alebo gély s účinnou látkou acyklovir alebo  pencyklovir, ktoré sú mimoriadne účinné nielen pri prvých príznakoch herpesu.

...

Výbornou alternatívou sú aj pružné a veľmi ľahké náplasti, ktoré obsahujú hydrokoloidnú vrstvu obohatenú výťažkom z čajovníka. Čajovník je už po stáročia cenený pre svoje prirodzené antiseptické vlastnosti. Výťažok z neho poskytne ochranu tkanivám pier proti šíreniu nákazy, uľaví od bolesti a zamedzí tvorbe chrást. Pri mokvajúcom herpese sa oplatí vyskúšať aj náplasti, ktoré okrem spomenutého výťažku čajovníka obsahujú oxid zinočnatý. Oxid zinočnatý prispieva k vysúšaniu pľuzgierikov.

4.6/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *