Kliknite a začnite písať.

Zaujímavosti Zdravá výživa

Ako zlepšiť trávenie rýchlo a jednoducho

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Zlé fungovanie metabolizmu a zhoršené trávenie dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Cítie sa mizerne, nič sa vám nechce a nedajbože priberáte kilečká navyše. Dnešný článok preto budeme venovať tomu, ako zlepšiť trávenie pomocou jednoduchých trikov.

Ako zrýchliť a zlepšiť trávenie, ktoré nie je úplne ideálne.

Príznaky, že trávenie nefunguje na 100 %Aký vek má váš metabolizmus? Určí vám to metabolický verk a merania.

  • máte hnačkou
  • máte problém s vyprázdňovaním (zápchu)
  • pociťujete silné pálenie záhy
  • nepríjemny pocit nafúknutého bruška
  • bolesť brucha
  • silný zápach z úst aj napriek dostatočnej zubnej hygiene
  • priberáte kilá navyše

 

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ako teda zlepšiť trávenie a zbaviť sa nepríjemností?

1. Dostatočný pitný režim

Pre správne fungovanie tráviaceho traktu je dôležitá zdravá strava a odporúčaný pitný režim. Dostatok tekutín zabezpečí, že vaša stolica bude mať správnu konzistenciu, bude mäkšia a schopná ľahšie prejsť črevami.

Hydratácia nemusí znamenať len príjem tekutín vo forme čistej vody. Prijímajte ju aj pitím rôznych čajov a jedením potravín s vysokým podielom vody. Medzi tie naj patrí šalátová uhorka, paradajky, vodný melón a citrusové plody.

...

2. Jedzte pomaly a doprajte si kľud

Nejedzte hltavo a snažte sa potravu poriadne rozžuť v ústach. Práve v nich totiž dochádza k prvému procesu. Je ním mechanické spracovanie potravy na menšie kúsky a prvé stretnutie s tráviacimi enzýmami. Potrava dostatočne zmiešaná so slinami je v žalúdku omnoho ľahšie stráviteľná.

Jedlo si treba vychutnávať a nechať si naň dostatok času. Proces jedenia by nemal byť spojený so stresom, ale naopak s dobrými pocitmi. Inšpiráciu môžete hľadať napríklad u Francúzov. Tí si dobré jedlo dokážu vychutnávať aj niekoľko hodín!

3. Zdravé stravovanie = dobré trávenie

Príliš slané, sladké, tučné a spracované jedlá dávajú vášmu žalúdku naozaj zabrať. Najmä ak ich jete často a vo veľkom množstve. Pre zlepšenie trávenia vám odporúčame znížiť množstvo týchto jedál v jedálničku.

Odľahčite svoje trávenie, zaraďte do jedálnička zdravé superpotraviny a kombinácie, ktoré váš organizmus príliš nezaťažujú. Jedzte radšej častejšie a menšie množstvá. Pokiaľ sa budete snažiť stravovať v približne rovnakom časovom intervale, váš žalúdok to ocení.

TIP: Zdravé stravovanie pre každého – náš sprievodca pre začiatočníkov.

...

4. Vláknina naša každodenná – doplňte ju!

Možno máte skúsenosť, že počas vašej novej diéty ste mali problém s vyprázdňovaním. Pravdepodobne za to mohol nedostatok vlákniny.

Diéty sú totiž založené na obmedzovaní rôznych druhov potravín a práve preto by ste sa mali najskôr uistiť, či toto obmedzenie nevedie k zníženiu denného prijímu vlákniny. Odporúčané množstvo vlákniny je 20 – 30 mg / deň.

Vláknina je dôležitou súčasťou strukovín, ryže, nájdete ju tiež v sušenom ovocí, celozrnnom pečive, či ovsených vločkách. V správnom množstve napomáha udržiavať pravidelnosť stolice a vplýva na jej správnu konzistenciu. Pokiaľ je stolica príliš riedka, vláknina nadbytočnú vodu dokáže absorbovať.

5. Siahnite po sile kefíru

Hotový poklad medzi probiotikami. Kefír je bohatý na veľké množstvo telu prospešných baktérií, ktoré v čreve vytvárajú zdravú mikroflóru. Ide hlavne o baktérie z rodu lactobacillus.

...

Jeho účinky sú nepopierateľné. Zlepšuje hydratáciu, očisťuje črevnú stenu, posilňuje ju a chráni pred patogénmi.

Kefír sa vyrába zo živočíšneho mlieka (mlieka kráv a kôz). Ak patríte medzi vegetariánov alebo dokonca vegánov a pitiu živočíšnych produktov sa oblúkom vyhýbate, tak nemusíte zúfať.

V bio obchodoch je v ponuke aj prírodný kefír z kokosového mlieka. Pokiaľ radi skúšate nové recepty, môžete si ho jednoducho pripraviť aj doma.

6. Ovocie každý deň

Odporúčané sú všetky druhy ovocia bohaté na vlákninu. Napríklad avokádo, jablká, ríbezle a hrušky. Ovocie prospešné pre zdravé trávenie na ktoré nesmieme zabudnúť je aj banán.

Možno že si spomínate ako vám po hnačke lekár odporučil jesť sucháre a banány. Tie totiž pomáhajú obnoviť normálnu funkciu čriev a okrem toho že sú zdrojom vlákniny, dopĺňajú telu stolicou stratené elektrolyty a draslík.

Pre lepšie trávenie je mimoriadne vhodná papaya. Exotické ovocie obsahuje papaín, ktorý zlepšuje absoropciu živín, podporuje funkciu čriev, má protizápalové a upokojujúce účinky na žalúdok.

7. Kokosový olej

Vynikajúca náhrada masla a olejov s antimikrobiálnymi vlastnosťami podporuje trávenie, imunitu a dokáže zrýchliť metabolizmus. Najmä tým, ktorých často trápia zápchy odporúčame zvýšiť príjem zdravých tukov v potrave. Pridajte bio kokosový olej do svojich obľúbených jedál, šalátov alebo do pečenia.

8. Aloe vera

Rastlinka, ktorú milovníci zdravej stravy veľmi dobre poznajú. O jej benefitoch by sa dalo narozprávať naozaj veľa. Pre nás je ale momentálne dôležitý protizápalový, protivírusový účinok na trávenie, ktorý iste oceníte, hlavne ak trpíte zažívacími ťažkosťami.

Aloe dodá vašim črevám potrebnú silu a odolnosť proti žalúdočným infekciám, a je tiež účinné ak trpíte hnačkou. Urobte si napríklad čaj z aloe alebo siahnite po géle.

9. Zázvor

Zázvor možno považovať za benzín trávenia. Podľa mnohých odborníkov na tráviaci trakt totiž pitie zázvorového čaju stimuluje produkciu slín, žalúdočných enzýmov a urýchľuje presun potravy zo žalúdka do čriev.

Zmierňuje prejavy plynatosti a kŕčov tým, že pôsobí relaxačne na svalovinu čriev. Tieto vlastnosti získava hlavne vďaka obsahu látok ako sú gingeroly.

Zázvorový čaj je možné zakúpiť v rôznych obchodoch, no najlepšie urobíte ak si urobíte čerstvý doma. Príprava je rýchla a jednoduchá. Stačí zaliať jednu lyžicu nastrúhaného zázvora horúcou vodou, pridať trošku medu a získate plnohodnotnú zázvorovú bombu!

Pri oslabenej imunite odporúčame domáce recepty so zázvorom a inými superpotravinami.

Energetická a nutričná hodnota alkoholických nápojov vrátane sladkého Mojita.

10. Obmedzte kávu a alkohol

Náš posledný tip ako zlepšiť trávanie. Pitie alkoholu a kávy má na tráviaci trakt negatívny účinok. Často sa spája s poruchou pažerákového zvierača. Tá okrem nepríjemnej bolesti- nazývaná pálenie záhy, vedie k poškodeniu jeho sliznice a v konečnom dôsledku môže vyústiť do vzniku nádoru.

Po nadmernom a častom prijíme alkoholu dochádza aj ku gastritíde (zápal žalúdka), k vredom, hnačkám a kŕčom. Preto ak máte čo i len menšie tráviace ťažkosti, tieto druhy nápojov by ste mali obmedziť.

Zlepšiť trávanie znamená zlepšiť jedálniček

Porucha trávenia je v skutku naozaj nepríjemný stav, ktorý dokáže človeku pokaziť celý deň. Pokiaľ však dodržíte základné piliere vyváženej stravy doplnenej o dostatok tekutín, môžete sa problémom s trávením vyhnúť.

Vyššie uvedené rady ako zlepšiť trávenie vám môžu byť nápomocné, pokiaľ máte problémy s trávaním alebo sa im chcete úplne vyhnúť. Nenechajte si vziať radosť zo života, zefektívnite metabolizmus a vychutnávajte si pôžitok z jedla ako takého!

5/5 - (10 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. Martin 3. apríla 2017

    Základom je mať správny pitný režim, ktorý veľmi napomáha funkcii čriev. Voda by mala mať vysoký obsah minerálov, ktoré pomáhajú nielen ľuďom, ale aj črevnej mikroflóre.