Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Bielkoviny v moči – príznaky a liečba

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Navonok sa nijak neprejavuje, môže byť však príznakom množstva rôznych chorôb. Za normálnych okolností moč zdravého človeka obsahuje iba minimálne množstvo bielkovín. Bielkoviny v moči sa prakticky nijak neprejavujú, bývajú preto objavené náhodne, pri bežnom vyšetrení alebo sa ich prítomnosť potvrdí diagnózou choroby, ktorá u pacienta mala aj iné príznaky. Čo spôsobuje nadmerné bielkoviny v moči a ako ich odstrániť?

Bielkoviny v moči - strava, príznaky a liečba

Bielkoviny v moči

Proteinutéria je odborný názov pre prítomnosť bielkovín v moči a jedná sa o patologický stav, ktorý odkazuje na väčšie množstvo chorôb. Najčastejšie sa jedná o chorobu obličiek a močových ciest, ale veľmi často sprevádza cukrovku (1. aj 2. stupňa) či vysoký krvný tlak.

Poznať, že moč obsahuje väčšie množstvo bielkovín, než je zdravé, nie je tak jednoduché. Respektíve, samotné vyšetrenie je viac než jednoduché a rýchle. Stačí k tomu bežné vyšetrenie moču a testovací papierik. Problém je, že to nejde poznať podľa zjavných príznakov. Preto býva neadekvátne množstvo bielkovín obvykle odhalené až pri náhodnom vyšetrení na inú chorobu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Nepanikárte, ale zájdite lekárovi, ktorý vás vyšetrí

Ak na sebe zaznamenáte nasledujúce prejavy, môže sa jednať o možné príznaky proteinutrie:

  • Spenený a zakalený moč – pri zvýšenom množstve bielkovín sa moč viac pení. To si však väčšina ľudí vôbec nevšimne, pretože to ako problém vôbec nevyzerá.
  • Opuchy – nedostatok bielkovín spôsobuje zníženie onkotického tlaku krvi, v dôsledku čoho do okolí ciev presakujú tekutiny a navonok vznikajú opuchy. Najviac viditeľné bývajú na očných viečkach a dolných končatinách.
  • Únava a ospalosť
  • Väčšia náchylnosť na infekcie

Ak dôjde k odhaleniu proteinutrie, je dôležite preukázať nie len množstvo bielkovín v moči, ale taktiež to, aké  bielkoviny v moči konkrétne máte. Lekár na základe  výsledkov môže pacientovi iba odporučiť opatrenia, ktoré problém vyriešia alebo predpíše ďalšie odporúčacie vyšetrenia a potom aj vhodnú liečbu. Liečba môže trvať niekoľko týždňov.

Čo je prechodná proteinúria?

Nie vždy je proteinúria závažný problém. Často sa jedná iba o prechodný stav. Na krátku dobu sa môže množstvo bielkovín zvýšiť kvôli fyzickej aktivite, zvýšenej teplote alebo vyššiemu príjmu bielkovín v strave. Po určitej dobre sa stav bielkovín v moči sám zrovná, nemôžete sa na to ale spoliehať. Preto odporúčame vždy všetko konzultovať s lekárom.

...

Nefrotický syndróm

Ak sa z krvi do moču vytráca ešte väčšie množstvo bielkovín, a to konkrétne nad 3 g bielkovín za 24 hodín, môže sa jednať o tzv. nefrotický syndróm. Nejedná sa o chorobu v pravom slova zmysle, ale skôr o súbor príznakov, ktoré súvisia s vážnejším poškodením a ochorením obličiek. Čím skôr je odhalený, tým ľahšia je následná liečba.

V neskorších fázach nefrotického syndrómu sa opuchy objavujú na rôznych častiach tela, človek je taktiež často chorý (s bielkovinami z krvi unikajú aj dôležité obranné látk ) a má zvýšený cholesterol. Liečba je následne veľmi náročná.

Narušené vnútorné prostredie môže vyvolať aj zvýšenú zrážanlivosť krvi a tým vyššie riziko vzniku krvných zrazenín. V takomto prípade nestačí odhaliť samotný nefrotický syndróm, ale predovšetkým jeho príčinu a čo najskôr zahájiť liečbu.

Bielkoviny v moči – toto sú časté príčiny

1. Zvýšená záťaž organizmu

Bielkoviny sa môžu dostať do moču pri náročnejších fyzických aktivitách, stresovej záťaži či pri akútnych infekčných stavoch. Tento prípad je najľahší a po určitom čase sa sám urovná.

2. Infekcia močových ciest

Obvykle je sprevádzaná nie len typickými príznakmi pálením a rezaním pri močení, ale aj bielkovinami v moči. Po vyliečení zápalu by malo dôjsť k odstránení všetkých príznakov.

...

3. Vysoký krvný tlak

Môže spôsobovať množstvo problémov, napríklad má silne negatívny vplyv na funkciu obličiek a môže ich poškodiť. Jedným z prejavov je opäť vyššie množstvo bielkovín v moči. Vysoký krvný tlak nechajte vyliečiť a potom sa naučte ako ho znížiť aj za pomoci potravín.

4. Cukrovka 1. A 2. typu

Cukrovka trvá roky a má vplyv na obličky a ich filtračné schopnosti. Poškodzuje nie len obličky, ale aj proces glomerulosklerózy, preto chodia diabetici aj na časté vyšetrenia moču.

5. Glomerulonefritída

Neinfekčné ochorenie glomerulov, obličkových filtračných jednotiek.

6. Fokálne segmentálna glomeruloskleróza

Chronické ochorenie obličiek, kde v obličkových glomeruloch vznikajú ložiská. Straty bielkovín sú natoľko vysoké, že u chorého vzniká nefrotický syndróm. Pri neliečenom priebehu môže dôjsť až k úplnému zlyhaniu obličiek a teda ohrozeniu života.

7. Nádory v močových cestách

Bielkovina v moči môže naznačovať aj omnoho vážnejšie choroby, medzi ktoré nádory určite patria. V tomto prípade sa jedná o nádory močových ciest – rakovina močovodu, močového mechúra, obličky a ďalšie. Nie je to však úplne bežné.

...

8. Preeklampsia

Bielkovina v moči počas tehotenstva – je to chorobný stav týkajúci sa tehotných žien v druhej polovici tehotenstva a súvisí s vysokým krvným tlakom, nevoľnosťami, bolesťami hlavy a opuchmi. Táto choroba môže dokonca vážne ohroziť ženu aj dieťa na zdraví aj živote.

9. Myelom

V tomto prípade hovoríme o veľmi vzácnej príčine, ktorá vychádza z plazmatických buniek vytvárajúcich B – lymfocyty. Nádor síce vytvára protilátky, no defektné. A práve časti týchto defektných protilátok prenikajú do moču.

10. Masívne poranenie s rozdrvením svalov

Po vážnom úraze dochádza k uvoľneniu veľkého množstva bielkovín zo svalov, ktoré cez obličky prechádzajú do moču a poškodzujú ich. Tento stav je vážny a môže zraneného ohroziť na živote.

Ako prebieha vyšetrenie?

Moč sa vyšetruje 2 spôsobmi. Pomocou diagnostických papierikov – vkladajú sa do moču, kde sa množstvo bielkovín určí podľa farebnej stupnice. V biochemickom laboratóriu – tento spôsob je presnejší a výsledky pacient dostáva v priebehu 24 hodín.

5 spôsobov, ako znížiť bielkoviny v moči

Samozrejme, je vhodné nasledujúce tipy brať s rozumom a držať sa ich iba pri miernom zvýšení množstva bielkovín v moči. Zásadné je vždy to, čo na základe vyšetrenia povie a odporučí lekár. My máme na mysli iba prípady, ktoré sa dajú pozitívne ovplyvniť úpravou jedálničku.

  • Znížte príjem sodíka – znižuje nie len bielkoviny v moči, ale aj krvný tlak. Taktiež zlepšuje funkcie obličiek.
  • Obmedzte živočíšne proteíny – oveľa lepšie sú rastlinné proteíny získané zo sóje, ktoré môžu znížiť hladinu protizápalových cytokínov v obličkách.
  • Jedzte rybí tuk – obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú prospešný vplyv na obličky a krvný tlak.
  • Nezabúdajte na ľanové semiačka – zlepšuje funkciu obličiek a znižuje množstvo bielkovín v moči.
  • Kontrolujte hladinu cukru – ten totiž poškodzuje obličky, ktoré v dôsledku poškodenia vylučujú do moču viac bielkovín.

Zdravie vždy na prvom mieste

Môžeme do nekonečna riešiť otázku správneho pomeru bielkovín v zdravom a vyváženom jedálničku, či sú lepšie živočíšne bielkoviny alebo rastlinné, či máme viac bielkovín jesť dopoludnia, na obed, pred cvičením alebo po cvičení, či sú lepšie prirodzené zdroje alebo je vhodné časť bielkovín nahradiť proteínovými doplnkami.

Prítomnosť bielkoviny v moči je obvykle príznakom stravovacej chyby či zdravotného problému. V lepšom prípade stačí upraviť stravu a znížiť množstvo bielkovín, v horšom prípade bielkovina v moči predstavuje prejav inej choroby. A že ich môže byť veľké množstvo, preto bielkovinu v moči nikdy neignorujte. V centre našej pozornosti by malo vždy stáť naše zdravie. Starajte sa oň a vaše telo sa vám bohato odmení.

Stretli ste sa už niekedy s týmto problémom? Ako ste ho riešili? Ako prebiehala liečba?

4.1/5 - (8 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *