Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Zadržiavanie vody v tele – príznaky a prejavy

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Opuchy očných viečok, prípadne celej tváre, to rozhodne nie je príjemný pohľad do zrkadla, najmä vo chvíli keď je človek ešte napoly rozospatý a zľakne sa sám seba v zrkadle. Podobne opuchnuté môžu byť aj prsty na nohách. Príčinou však môže byť zadržiavanie vody v tele. Prebytočná voda sa začne ukladať a pocítite to nie len v podobe rôznych opuchov, ale aj na zvýšení váhy a väčších stehnách či nafúknutom brušku. Prečo vaše telo začne vodu zadržiavať? Ako sa zavodnený organizmus prejavuje a lieči?

Zadržiavanie vody v tele – zavodnený organizmus

Zadržiavania vody v organizme a príčiny

Zadržiavanie vody sa často môže vyskytovať u žien po menopauze a počas tehotenstva, no vtedy to je úplne normálne. Ďalšími príčinami môžu byť popáleniny, užívanie hormonálnej antikoncepcie obsahujúcej estrogén alebo dlhé obdobia nízkej fyzickej aktivity.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

K zadržiavaniu vody v tele prispieva taktiež zlá strava a konzumácia niektorých druhov liekov, hlavne proti bolestiam a liekov rozširujúcich krvné cievy. Ak nie je vaše telo dostatočne hydratované, začne zadržiavať vodu a následkom budú opuchy lýtok, rúk a chodidiel.

Taktiež môže byť príčinou nadmerné konzumovanie soli a potravín bohatých na sodík. V tomto prípade si treba začať kontrolovať množstvo prijatej soli.

Zavodňovanie môže nastať aj v prípade nedostatku vitamínu B6 a nedostatok magnézia / horčíka. Vitamín B6 je dôležitý pre množstvo telesných procesov, ktoré udržujú rovnováhu tekutín v tele. Nedostatkom horčíka sa zase spomaľujú vitálne funkcie viacerých dôležitých orgánov.

...

Ak máte pocit, že máte zavodnený organizmus, možno nadmerne konzumujete spracované potraviny, ktoré sú bohaté na soľ a množstvo ďalších toxických aditív. Tie nadmerne zaťažujú pečeň a obličky, čím zvyšujú riziko opuchov. Pri prvotných príznakoch ich vyraďte z jedálnička.

Zadržiavanie vody je pomerne častým zdravotným problémom a vyskytuje sa takmer u 3 % dospelej populácie. Preto je dôležité poznať jeho hlavné príčiny. Zameraním sa na príčiny potom budete jednoduchšie schopní tento problém odstrániť.

Zadržiavanie vody v tele a prejavy

Ako zistíte že vaše telo zadržiava vodu a teda máte zavodnený organizmus? Prejavuje sa predovšetkým nadmernými a častými opuchmi. Či už to je na chodidlách, členkoch, lýtkach, rukách či tvári, určite si tieto opuchy všimnete. Najčastejšie je to teda u žien v menopauze, pri užívaní antikoncepcie alebo v tehotenstve.

Musíme zdôrazniť, že sa nejedná o život ohrozujúci stav, no môže dôjsť k závažnejším zdravotným problémom ako je zlyhanie srdca alebo ochorenie obličiek. Pritom zavodnený organizmus môžete do veľkej miery ovplyvniť vy sami a dokonca mu aj úspešne predísť.

...

Ako odstrániť zadržiavanie vody v organizme?

Ak ste presvedčený, že zadržiavanie vody má u vás na svedomí strava, potom je kľúč na tento problém jednoduchý – upraviť si jedálniček! Ako? Pozrime sa spoločne.

1. Obmedzte príjem soli

Skúste sa vzdať všetkého slaného a presoleného. Čipsy, pukance, ale aj dosáľanie jedla doma či v reštauráciách. Vyhnite sa taktiež rýchlemu občerstveniu, spracovaným jedlám a polotovarom. Nevhodné sú pre vás aj slané syry a údeniny. A aby sme nezabudli – slanina tiež!

2. Obmedzte taktiež aj príjem cukru

Mali by ste sa obmedziť aj čo sa týka sladkostí, cukroviniek a zákuskov. No nie len to. Obmedziť sa tiež treba v jedení bieleho chleba, pečiva, bielej múky, cestovín a bielej ryže. Cukor sa skrýva v sladených a energetických nápojoch, preto pozor aj na ne. Odporúčame si prečítať ako nahradiť cukor alebo si urobte 3-dňový detox od cukru.

3. Doplňte draslík

Tento minerál je veľmi dôležitý pre udržiavanie správnej hladiny tekutín v tele. Ak vaše telo vodu zadržiava, je možné, že je príčinou nedostatok draslíka. Neváhajte preto jesť viac ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľké množstvo draslíka. Bohatými zdrojmi tohto minerálu sú napríklad: banány, marhule, pomaranče, zemiaky, hydina či mliečne výrobky.

4. Pite, pite, pite

Možno to znie trochu divne, veď prečo piť vodu keď ju moje telo zadržiava? No zadržiavať ju môže aj kvôli dehydratácií. Voda dokáže vyplaviť nadbytočný sodík, ktorý vodu v tele zadržiava. Nenechajte sa teda pomýliť pojmom „zavodnený organizmus“ a pripravte si osviežujúce nápoje.

...

Únava môže byť aj dôsledkom nedostatku vody a teda zlého pitného režimu.

5. Obilniny, strukoviny a morské riasy

Vaša strava by mala obsahovať viacej zeleniny, veľmi dobrá je napríklad špargľa, koreňová zelenina (mrkva, petržlen, zeler). Dbajte aj na dostatok strukovín, najmä sóju či šošovicu, z obilnín sa dá uprednostniť ovos a jačmeň. Doplňte aj vitamíny A a C, a vhodný je aj príjem morských rias. Vo všeobecnosti sa odporúčajú najmä riasy druhu kombu.

TIP: Pozrite sa čo jesť a ktoré potraviny na odvodnenie organizmu sú najlepšie.

Lymfodrenáž a pohyb

Lymfatický systém veľmi úzko súvisí so zadržiavaním vody v tele. Ak je nadmerne preťažený, nespĺňa svoju úlohu na 100 % a tým pádom môže tiež vyústiť v zadržiavanie vody v tele. Veľmi efektívna je na tento problém lymfodrenáž, ktorá sa vykonáva špeciálnym prístrojom a je príjemná, pôsobí ako masáž dolných končatín.

Ešte o niečo účinnejšia je však lymfatická masáž, ktorá sa vykonáva ručne. Bez úpravy vašeho jedálnička však neprinesie žiadne zázraky a preto treba začať práve odtiaľ. Lymfodrenáž má aj iné výhody – znižuje hmotnosť, zmierňuje celulitídu a slúži ako prevencia proti kŕčovým žilám.

Proti zadržiavaniu vody taktiež môžete začať bojovať cvičením. Pohyb funguje na spomalený organizmus a príliš mnoho vody je doslova ako katalyzátor. Pomáha zrýchľovať látkovú výmenu a vylučovanie tekutín. Preto sa pravidelne pohybujte, ideálna je napríklad jóga.

Trvalé opuchy konzultujte s lekárom

Ak ste vyskúšali naše tipy, ako sa zbaviť zadržiavania vody v tele a zmenili ste spôsob stravovania, no vaše opuchy po dlhšej dobe nezmizli, určite by ste mali zájsť k lekárovi. Za väčšími a trvalejšími opuchmi sa môže skrývať toho veľa. Napríklad aj závažnejšie choroby ako problém s obličkami či obehovým systémom. Niekedy sa za opuchmi môžu skrývať aj vedľajšie účinky liekov, preto je treba preveriť aj túto možnosť, ak nejaké lieky beriete.

Nikdy, skutočne nikdy prosím, nerobte chybu typu: budem piť menej vody a nebudem mať opuchy. Určite musíte dodržiavať v takomto prípade pitný režim, ideálna je na to čistá neperlivá voda. Nie je na škodu ak bude obsahovať spomínaný draslík.

Trpíte na zadržiavanie vody v tele alebo ste už mali s týmto problémy? Napíšte nám, čo vám pomohlo a ak vás to ešte trápi, vyskúšajte naše rady.

4.8/5 - (10 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *