Kliknite a začnite písať.

Diéty

Bodová diéta + tabuľka

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Chcete konečne schudnúť, no vaše doterajšie pokusy skončili neúspechom a vy už neviete ako dostať svoju váhu pod kontrolu? Pomôcť vám môže bodová diéta a jej tabuľka. Poďme sa spoločne pozrieť ako na to a na záver pripájame aj naše hodnotenie.

Viete čo je to bodová diéta a ako vyzerá jej tabuľka?

Bodová diéta totiž predstavuje redukčný typ diéty, ktorá znižuje energetický príjem, no zároveň striktne nevyžaduje jednostrannú konzumáciu vybranej potraviny.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Poskytuje tak možnosť vyváženého stravovania, ktoré spolu s primeranými fyzickými aktivitami vytvárajú predpoklady na dosiahnutie vášho cieľa. Pripravte sa však na počítanie.

Nebudete počítať kalórie ale body

Bodová diéta je založená na počítaní bodov a toto vás bude sprevádzať počas celého diétneho režimu.

Každá potravina má pridelenú bodovú hodnotu, pričom môžete jesť akékoľvek potraviny. Vašou úlohou však bude počítanie bodov, pričom si budete musieť dávať pozor aby ste neprekročili denný limit, ktorý závisí od vašej váhy.

...
Vaša hmotnosť: Denný bodový limit
do 65 kg 18 – 25 bodov
66  – 79 kg 20 – 27 bodov
80 – 90 kg 22 – 29 bodov
nad 92 kg 30 – 34 bodov

Pokiaľ v daný deň súčet všetkých bodov pridelený jednotlivým potravinám, ktoré ste skonzumovali dosiahol maximálne stanovené hodnoty denného limitu, tak jesť by ste už nemali.

Bodová diéta a tabuľka hodnôt vybraných potravín a jedál:

100 g kuracieho mäsa 3 body 50 g celozrnného pečiva 1 bod
100 g bravčového mäsa 6 bodov 50 g bieleho pečiva 2 body
1/2 grilovaného kurčaťa 7 bodov 100 g zemiakov 1 bod
100 g tuniaka 2 body 100 g ryže 2 body
100 g pangasia 3 body 100 g varených cestovín 2 body
100 g údenej ryby 7 bodov 1 ks vajce 2 body
100 g kuracej šunky 3 body 100 g ovocia 1 bod
100 g párkov 8 bodov zelenina 0 bodov
100 g  salámy 11 bodov 250 ml mlieka 2 body
100 g slaniny 20 bodov 150 g jogurtu 2 body
200 g hranoliek 6 bodov 125 g tvarohu 3 body
200 g zemiakový šalát 6 bodov 50 g eidamu 3 body
gulášová polievka 5 bodov 50 g mozzarely 3 body
hovädzí guláš 6 bodov syrová pizza 12 bodov
1 hamburger 5 bodov  1 lyžica medu 1 bod
1 cheeseburger 6 bodov 1 lyžica oleja 1 bod
100 g bábovky 9 bodov 100 g mliečnej čokolády 9 bodov

Vyhnite sa stravovacím chybám

Počas bodovej diéty nie je dôležité iba dodržanie bodového limitu v prijatej potrave, ale ak chcete schudnúť nezabudnite ani na jej vyváženosť. Vyberajte si čo najviac superpotraviny, ktoré aj počas diéty dodajú potrebnú energiu a dôležité živiny.

Jedzte pravidelne, nepravidelné stravovanie môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Denný bodový príjem si rozvrhnite do piatich klasických chodov. Doprajte si raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Nárazovým pocitom hladu zabránite, keď medzi jednotlivými jedlami dodržíte približne 3 až 4 hodinové rozostupy.

Únava môže byť aj dôsledkom nedostatku vody a teda zlého pitného režimu.

Bodovú diétu podporte vhodným pitným režimom

Pri chudnutí dbajte na pravidelný prísun tekutín, ktorý je rovnako dôležitý ako vyvážená strava a významne vplýva na váš celkový zdravotný stav.

...

Nečakajte až na pocit smädu a pite pravidelne počas celého dňa. V priebehu dňa by ste mali vypiť 2 až 3 litre tekutín, zohľadnite však vaše individuálne požiadavky.

Najvhodnejšími tekutinami na dopĺňanie pitného režimu sú okrem čistej vody aj bylinkové čaje a nesýtené pramenité alebo minerálne vody.

Bodová diéta pri dopĺňaní tekutín nevylučuje pitie sladených nápojov, avšak ich bodová hodnota by zbytočne uberala zo stanoveného denného počtu bodov. V konečnom dôsledku by tak ich pitie bolo na úkor konzumácie vhodnejších potravín.

Pohybová aktivita je potrebnáAk chcete rýchly metabolizmus, tak nezabudnite na cvičenie.

Primeraná pohybová aktivita, ako sme už naznačili v úvode spolu s vyváženou stravou v rámci povoleného bodového limitu, je nevyhnutnou podmienkou bodovej diéty.

Pravidelné, aspoň hodinu trvajúce športové aktivity prispejú k vyššiemu výdaju energie a spaľovaniu telesného tuku. Pri ich výbere prihliadnite na svoje časové, fyzické a zdravotné možnosti.

...

Vhodnými športovými aktivitami akými sú plávanie, rýchlejšia chôdza, či bicyklovanie, napomôžete nielen chudnutiu, ale prispejete aj k odbúravaniu stresu a k dobrej fyzickej kondícii.

Výhody bodovej diéty:

  • veľkou výhodou diéty je široký výber vhodných potravín / pestrý jedálniček
  • ľahká orientácia povoleného denného príjmu
  • pri správnom rozvrhnutí jedál do jednotlivých denných chodov nemusíte hladovať

Nevýhody bodovej diéty:

  • neistý pozitívny výsledok chudnutia
  • vysoká pravdepodobnosť jojo efektu

Bodová diéta skúsenosti ľudí

Diskusia, fórum, komentáre. Prezreli sme ich za vás a ohlasy v súvislosti s absolvovaním bodovej diéty sú naozaj rozmanité.

Mnohé ženy vyjadrili s diétou veľkú spokojnosť najmä kvôli výslednému efektu. Boli medzi nimi ženy všetkých vekových kategórií, pričom vekovo zrelšie ženy si okrem výsledku pochvaľovali aj bodovú jednoduchosť diéty.

Časť príspevkov tvorili vyjadrenia tých žien, ktoré síce počas držania bodovej diéty dokázali schudnúť o pár kilogramov, ale po krátkom čase sa u nich dostavil jojo efekt a na diétu sa teraz pozerajú skepticky. No a napokon nechýbali ani vyjadrenia, ktoré sa zhodli na neefektívnosti diéty.

Naše hodnotenie bodovej diéty

Domnievame sa, že bodová diéta podporená pravidelným pohybom môže prispieť k úprave vašej hmotnosti. Otázne ostáva, či si váhu po návrate k obvyklému stravovaniu dokážete aj naďalej udržať. Navyše sú aj vhodnejšie a účinnejšie diéty na chudnutie, ako napríklad paleo diéta alebo delená strava.

4.9/5 - (16 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1
Predošlý článok
Ďalší článok