Kliknite a začnite písať.

Diéty

Breussova diéta je nebezpečná a nevhodná

Zdieľať

Ľudia skúšajú rôzne metódy, aby sa zbavili nadbytočných kíl čo najrýchlejšie. V poslednom období sa veľmi často skloňuje Breussova diéta. Čo však čakať od diéty, pri ktorej sa iba pije? Ako Breussova diéta vôbec vznikla? Toto a ešte viac sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Breussova diéta jedálniček a skúsenosti

42 dní, počas ktorých sa majú odstrániť všetky choroby

Veľa nebezpečných vecí vzniklo na základe dobrej myšlienky. Aj keď nevieme, ako to v tomto prípade doktor a elektrikár Rudolf Breuss myslel.

Podľa neho sa nádor pri rakovine živí jedine z tuhej potravy a sám od seba „zmizne“, ak ho pacient nechá vyhladovať. Pri živote chorého udržia bylinkové čaje a zeleninové šťavy.

Podľa tejto diéty sa mal teda organizmus vyprovokovať k samoliečbe a nádor mal byť zničený dôsledkom absencie tuhej stravy. Breuss tvrdil, že vyliečil viac ako 1 500 pacientov a túto diétu taktiež aplikoval na ľudí s leukémiou, tuberkulózou či artritídou.

Podľa zástancov má Breussova diéta veľa benefitov:

 • redukuje nadváhu
 • zlepšuje trávenie
 • detoxikuje organizmus
 • ozdravuje lymfatický systém
 • údajne slúži ako prevencia proti rakovine

Breussova diéta je nebezpečná a môže vážne ohroziť zdravie chorého, ale aj zdravého človeka. Držať ju ale môžete len na pár dní a to za účelom detoxikácie alebo pôstu. Aplikovať ju však za účelom chudnutia alebo dokonca liečby môže vyvolať vážne zdravotné problémy.

Ako Breussova diéta prebieha?

Po dobu 42 dní sa vynecháva akúkoľvek tuhá strava. Jedálniček obsahuje len množstvo bylinkových čajov a čerstvé zeleninové šťavy. Za túto dobu môžete údajne schudnúť 5 kg – 15 kg.

Na tom ale nie je vôbec nič divné, keďže človek vôbec neje. Ak by ste aj Breussovu diétu zvládli a vrátite sa k normálnej strave, čakal by vás šok v podobe veľmi rýchleho jo-jo efektu.

Breussova diéta

Sedem dní pred začatím diéty sa odporúča pozvoľne obmedzovať jedlo, aby si organizmus jednoduchšie zvykol na prísny diétny režim, ktorý sa chystáte nastoliť.

 • Ráno vypijete polovicu šálky vychladeného obličkového čaju.
 • Hodinu po tom vypiť 1 až 2 šálky bylinkového čaju zo šalvie, tymiánu, medovky a mäty.
 • Po ďalšej hodine vypiť dúšok zeleninovej šťavy.
 • Dopoludnia je povolené vypiť ďalších 10 až 15 dúškov a neobmedzene šalviový čaj.
 • Na obed ďalšiu polovicu šálky obličkového čaju.
 • Popoludní je povolený dúšok zeleninovej šťavy.
 • Pred spaním znovu polovica šálky obličkového čaju.

Detoxikácia čriev

Zeleninová šťava – recept

 • 300 g červenej repy, 1 zemiak, 100 g mrkvy, 100 g zeleru, 30 g červenej reďkovky

Olúpanú a nastrúhanú zeleninu vylisujete a precedíte.

Obličkový čaj – recept

 • 15 g prasličky, 10 g žihľavy dvojdomej, 6 g stavikrvu vtáčieho, 6 g ľubovníku bodovaného

Obličkový čaj čaj sa dá taktiež už pripravený dá kúpiť.  Zmes byliniek zalejte vriacou vodou a povarte 3 minúty. Zmes odstavte, nechajte ešte 10 minút luhovať a sceďte. Čaj sa pije studený.

Pozor: Šťavy by ste nemali vypiť viac ako 500 ml denne.

Po 3 týždňoch obličkový čaj vystrieda čaj zo šalvie. Po uplynutí diéty, teda 42 dní, začína prechod na normálnu stravu. Jesť treba striedmo a opatrne. Organizmus si na tuhú stravu musí doslova znova navyknúť. Je však otázne, či to človek dokáže prežiť bez ujmy.

Čaj zo šalvie – recept

 • 1 PL šalvie, medovka, mäta a trezalka

Sušenú šalviu zalejete 500 ml vriacej vody a povaríte 3 minúty. Potom to odstavíte a pridáte po štipke ostatných byliniek. Pomiešate, necháte 10 minút luhovať a čaj scedíte. Pije sa vychladený.

V čom spočíva riziko Breussovej diéty?

Breussova diéta sa neodporúča nikomu. Je založená na absencií normálnej stravy a preferuje zeleninové šťavy a čaje v obmedzenom množstve. Organizmus tak nezískava živiny, vitamíny, minerály a ďalšie dôležité látky, ktoré ku správnemu fungovaniu potrebuje.

Najväčšie riziká Breussovej diéty:

Pri diéte nie je povolený ani šport. Blázon, ktorý by to skúsil, by nemal ani kúsok energie.

Detoxikácia alebo očista čriev môže pomôcť prinavrátiť človeku pevnú imunitu.

Na krátkodobú detoxikáciu áno, na chudnutie nie

Breussova diéta je typickou redukčnou diétou, pri ktorej máte len jednostrannú stravu – iba zeleninu. Keď po ukončení diéty prejdete k bežnému stravovaniu, tak sa kilogramy opäť vrátia.

Preto sa diéta na chudnutie neodporúča, môžete však pristúpiť ku kompromisu a zaradiť zeleninové šťavy do vášho normálneho jedálnička.

Aj keď k trvalému chudnutiu pri Breussovej diéte nedôjde, môžete ju brať ako jednu z detoxikačných kúr. Črevá príjmom samotných tekutín toľko nezaťažíme a táto očista môže byť aj prospešná. Nie je teda dôvod, prečo si na jar alebo na jeseň nevyhradiť napríklad 3 dni a zeleninové šťavy neskúsiť. Vždy však voľte čerstvé, doma vylisované šťavy, nie priemyselne vyrábané.

Hladovanie je strata času a zbytočné ohrozenie zdravia

Breussova diéta je z nášho pohľadu nebezpečná. Ľudské telo ku správnemu fungovaniu potrebuje rozmanitú stravu. Zeleninová šťava a bylinné čaje, aj keď sú sami o sebe veľmi zdravé, no vyvážený a pestrý a zdravý jedálniček nikdy nenahradia.

TIP: Zdravé stravovanie – náš sprievodca pre všetkých začiatočníkov.

Ak chcete schudnúť, vypadať lepšie a zároveň sa cítiť zdravo, začnite v prvom rade zdravo myslieť. Cesta za štíhlou líniou nie je ľahká. Úprimne, ak ste sa dlhé roky stravovali nezdravo, naozaj očakávate úspech počas pár dní či týždňov? Všetko chce svoj čas a vy ho máte. Nepremrhajte ho zbytočným úsilím, chudnite zdravo!

Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

1 komentár

 1. Noki 20. septembra 2020

  Kto pise ze je nebezpecná ,sam som ju vyskusal 3x a
  telo aj dusa doslova ozila ,nebezpecna je len pre hlupakov ktori nedodrzia pokyny a hlavne v navrate na tuhu stravu tak ak ste to nikdy neskušal ,a,tak nerobte zaver ze nebezpecna breussova dieta ,mudrlant ,ka.

  Odpovedať

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *