Kliknite a začnite písať.

Otázky a odpovede Zaujímavosti

Čo je aromaterapia a esenciálne oleje

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Aromaterapia nie je vynálezom modernej doby. Jej počiatky siahajú ešte do starovekého Egypta, kedy bolo používanie esenciálnych olejov hojne využívané pri výrobe vtedajších parfumov. Tieto prírodné aromatické zlúčeniny z rastlín však našli uplatnenie aj pri výrobe vtedajších liekov, a samozrejme, aj pri balzamovaní. V priebehu stáročí potom boli esenciálne oleje používané vo viacerých kultúrach na medicínske účely.

Čo je aromaterapia a esenciálne oleje

V 19. storočí veda pokročila natoľko, že viaceré prírodné esenciálne oleje boli nahradené synteticky vyrobenými zlúčeninami. Za návrat k prírodným esenciálnym olejom sa môžeme poďakovať francúzskemu chemikovi René-Maurice Gattefossovi, ktorý v roku 1920 objavil liečivé vlastnosti esenciálneho levanduľového oleja. Okrem vlastností levanduľového oleja ho zaujali tiež antiseptické účinky esenciálnych olejov. Výsledkom jeho skúmania a snáh bola prvá moderná kniha o aromaterapii, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1937.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pozitívne účinky aromaterapie a spôsoby aplikácie esenciálnych olejov

Účinky esenciálnych olejov na ľudský organizmus môžu byť rôzne. Namiešala ich sama príroda a preto ich dnes môžeme pri aromaterapiii využiť na jednoduché zlepšenie nálady, či kvality spánku, no aj na liečbu oveľa komplikovanejších stavov. Dôležité je stanoviť  lekársku diagnózu, aby mohli byť použité tie esenciálne oleje, ktoré vám dokážu s daným problémom pomôcť.

Esenciálne oleje môžu byť po zmiešaní so základným olejom (najlepšie za studena lisovaný kokosový, slnečnicový, či mandľový olej alebo olej z hroznových jadierok) použité na masáž. Možností využitia esenciálnych olejov je samozrejme viacero.

...

Môžete ich použiť do kúpeľa alebo na inhaláciu. V druhom prípade, teda pri inhalácii, však dosiahnete rýchlejší nástup účinkov. V praxi sa dajú esenciálne oleje inhalovať dvomi spôsobmi. Pri prvom sa nakvapká niekoľko kvapiek esenciálneho oleja priamo na látku a inhaluje sa. Druhý spôsob mnohým z vás určite netreba predstavovať. Ide totiž o klasické naparovanie. V tomto prípade pridáte do nádoby s horúcou vodou predpísaný počet kvapiek esenciálneho oleja, hlavu prekryjete uterákom a pary vdychujete približne 5 minút.

Aby však neostalo iba pri slovách, poďme sa spoločne pozrieť na niektoré pozitívne účinky aromaterapie. Ešte predtým vás však chceme upozorniť, že niektoré koncentrované esenciálne oleje môžu spustiť alergickú reakciu alebo astmatický záchvat a preto sa o ich použití vopred poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Toto upozornenie sa osobitne týka tehotných žien, ktoré by sa mali o použití esenciálnych olejov poradiť vždy so svojim lekárom.

TIP: Za pozornosť stoja nielen esenciálne oleje, ktoré sa uplatnia v rámci aromaterapie. Ďalším produktom, ktorý stojí za pozornosť, je CBD olej.

Aromaterapia eliminuje stres

Stres a dlhodobá psychická záťaž je poznávacím znamením našej doby. Našťastie prežívaný stres už nemusí byť pre nás hrozbou. Platí to o to viac, keď zmiernenie stresu máme vďaka aromaterapii kedykoľvek poruke. Siahnuť môžeme po viacerých esenciálnych olejoch, ktoré dokážu zmierniť nielen napätie a emočný stres, ale hoci aj podráždenosť. Spomenúť môžeme esenciálne oleje z mäty, či citrónu, no pokojne sa môžete rozhodnúť aj pre niektorú z nižšie uvedených alternatív:

...
  • Šalvia – šalviu svojho času spropagoval výborný český film Dívka na koštěti s vynikajúcou Petrou Černockou. Esenciálne oleje zo šalvie vám pomôžu vysporiadať sa s duševnou únavou i nervovou vyčerpanosťou. Okrem toho upokoja myseľ a osvedčili sa aj pri náladovosti. Používajú sa tiež pri nadmernom potení, na tlmenie menštruačných kŕčov a na podporu trávenia.
  • Levanduľa – ak potrebujete potlačiť nepríjemné pocity hystérie, plachosť alebo precitlivenosť, siahnite práve po tomto esenciálnom oleji. Pomôže vám aj pri  bolestiach hlavy, pri migréne a nespavosti.  Dokáže znížiť vysoký krvný tlak.
  • Jazmín – zlepšuje všetky kognitívne schopnosti, okrem toho povznáša myseľ a prináša optimistický pohľad na život.
  • Ruža – ruža je symbolom lásky, priateľstva i harmónie a presne takéto účinky má esenciálny olej. Prináša pohodu, relax, pokoj a údajne pôsobí aj ako afrodiziakum. Uplatní sa pri nespavosti, nevoľnosti a mierni bolesti hlavy.
  • Škorica – esenciálny olej zo škorice sa už tradične používa pri znižovaní emočného napätia i nervozity. Škorica okrem toho navodzuje príjemný pocit tepla, organizmus silne prekrvuje, pôsobí protizápalovo a dezinfekčne.
  • Tea tree – pomáha pri duševnej únave i nervovej slabosti,  ale tiež posilňuje imunitný systém. Pridanou hodnotou sú antiseptické schopnosti, ktoré sa dajú využiť pri rôznych vírusových alebo infekčných ochoreniach.

Vyskúšajte tieto oleje na varenie alebo na pokožku

  • Kokosový olej je ideálny na varenie, ale taktiež aj na pokožku. Predstavujeme nerafinovaný a nedehydrovaný BIO kokosový olej 1 000 ml za super cenu.
  • Arganový olej je  vďaka vysokému obsahu antioxidantov a ďalších prírodných aktívnych látok ideálny na starnúcu pleť a vrásky. Lisovaný za studena a bez konzervantov.
  • Exkluzívny BIO olivový olej lisovaný zo zmesi olív Hojiblanca, Picual a Cornicabra. Za studena lisované, len panenské olivy výraznej arómy a chuti, no s nízkou kyslosťou 0,1 %.

Aromaterapia pomôže pri depresii

Stres je iba jednou stranou mince s ktorou sa dokážu popasovať esenciálne oleje. Tou druhou sú úzkostné stavy a depresie. Ak ste si mysleli, že tieto stavy nie sú také frekventované, vyvedieme vás z omylu. Depresii podlieha čoraz viac ľudí a to naprieč celým vekovým spektrom. Depresie sa samozrejme nevyhýbajú ženám, ale ani mužom.

Čo je aromaterapia a esenciálne oleje

...

Vážne stavy si často vyžiadajú odbornú pomoc lekára, no pri ľahkých prejavoch sa pokojne pokúste rozptýliť „čierne myšlienky“ koncentrovanými esenciálnymi olejmi. Osvedčil sa jazmínový, či levanduľový výťažok, no dobré služby vám preukáže tiež harmančekový, či mätový esenciálny olej.

Aromaterapia zlepší pamäť

Túto vlastnosť esenciálnych olejov môžu využiť ako seniori, ktorí v dôsledku rokov čoraz častejšie zabúdajú a nevedia si spomenúť na niektoré dôležité fakty, tak aj študenti. Aromaterapia v podobe inhalovania esenciálnych olejov dokáže zvýšiť kapacitu pamäte a nakopnúť vás k lepším študijným alebo pracovným výsledkom. Aromaterapia dokonca údajne pomáha aj pri miernejších štádiách rozvíjajúcej sa demencie alebo v počiatkoch Alzheimerovej choroby.

Aromaterapia vám dobije baterky

Aromaterapia je určite lepším spôsobom povzbudenia, ako sú kofeínové energetické nápoje alebo nebodaj cigarety. Esenciálne oleje stimulujú organizmus bez toho, aby telo vystavovali riziku nežiadúcich vedľajších účinkov. Výsledok je pritom neraz lepší a účinok dlhodobejší.

Ak potrebujete práve takúto nezištnú výpomoc esenciálnych olejov, vyskúšajte rozmarínový, škoricový alebo kardamónový olej. Aromaterapia s týmito olejmi vám dodá potrebnú energiu,  povzbudí vás a v neposlednom rade zlepší náladu. Čo viac si môžete priať?

TIP: V jednom z našich minulých príspevkov sme sa venovali fytoterapii. Nenechajte si ujsť túto zaujímavú tému a prečítajte si o liečivých rastlinách a bylinách, ktoré musíte poznať.

5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *