Kliknite a začnite písať.

Diéty

Norbi diéta + jedálniček

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Diéty sú výsledkom práce výživových poradcov, lekárov alebo fitnes trénerov. Tí si diétu väčšinou nazvú podľa seba. Výnimkou nie je ani známa maďarská diéta – Norbiho diéta / Norbi diéta. Ešte ste o nej nepočuli? Poďte to s nami zmeniť!

Norbi diéta, je diéta pána Norbiho, Maďara ktorý ju založil.

Norbi diéta a jej princíp

Ako je z názvu jasné, priekopníkom Norbi diéty bude pán Norbi. Konkrétne ide o Norberta Schobera, maďarského  fitnes trénera. Ten dokonca vydal knihu s názvom Norbiho tajomstvo, ktorá vraj pomohla schudnúť tisíckam ľudí po celom svete. Pokiaľ na čítanie knihy práve teraz nemáte čas, neradi čítate, alebo chcete mať stručný prehľad o tejto diéte ešte predtým než jeho knihu otvoríte, ponúkame vám malý prierez diétou.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Diétny plán je založený na metóde UPDATE. Aj preto ju môžete nájsť pod rôznymi názvami ako je napríklad UPDATE diéta, Norbi diéta, Norbiho tajomstvo. Slovo „update“ znamená aktualizovať, či obnoviť. A teda, diétou môžeme obnoviť svoj metabolizmus.

Celý princíp Norbi diéty spočíva na poznaní jednotlivých potravín a ich GI (glykemických indexov). Spočíva na myšlienke, že schudnete práve vtedy, keď znížite príjem sacharidov a zvolíte tie potraviny, ktorých GI (glykemický index) je nízky. Zároveň sa počas nej naučíte, ktoré potraviny v danú hodinu dňa možno konzumovať.

Čo je glykemický index?

Tí, ktorí nás pravidelne čítajú vedia, že článok o glykemickom indexe (GI) sme už na našom portáli publikovali. V krátkosti, ide o číslo (na škále od 0 až po 100), ktoré je pridelené potravinám na základe obsahu cukru, ktorý sa vstrebáva a ovplyvňuje glykémiu (množstvo glukózy v našej krvi).

...

Nie vždy platí, že viac je lepšie. A práve v tomto prípade sa to potvrdzuje: čím je číslo GI nižšie, tým je potravina pre chudnutie vhodnejšia. Cukor obsiahnutý v nej sa po konzumácií omnoho pomalšie uvoľňuje v krvi, lepšie vstrebáva a spôsobuje menšie výkyvy glykémie.

Glykemický index vysvetlený na rýchlom a pomalom trávení cukrov.

Základ stravovania

Kedže ide o diétu, určite sa budete musieť vzdať bežného stravovania. Zabudnite na obľúbené koláčiky a maškrty. No nie však úplne. Norbi diéta nezakazuje jesť sladké a obľúbené jedlá  za podmienky, že jednotlivé ingrediencie nahradíte zdravšími. Ako? Jednoducho:

 • nahraďte biely cukor za zdravé náhrady cukru
 • vyhnite sa múke – dokonca aj tej celozrnnej, ktorá je väčšinou považovaná za zdravšiu. Povolená je špeciálna múka, ktorej podstatou sú rastlinné bielkoviny a vláknina.
 • nepoužívajte dochucovadlá a vyhýbajte sa škodlivým éčkam

Norbi dieta je jednou z mála diet, pri ktorých uspokojíte svoje mlsné jazýčky a ani sa nevdzáte oblúbených klasických jedál. Jediné čo musíte urobiť, je nahradiť nezdravé zdravými variantmi.

Vašu diétu môže uľahčiť návšteva UPDATE predajní, v ktorých môžete kúpiť rôzne potraviny bez toho, aby ste o nich museli rozmýšľať, či sú do diéty vhodné.  Ide o rôzne sladké i slané pekárenské produkty, mäsové výrobky, cestoviny, mliečne produkty, sladkosti i slané maškrty. Všetko čo v bežných potravinách kupujete určite zoženiete aj v týchto predajniach.

...

Medzi najčastejšie chyby pri chudnutí patrí rozhodne nesprávne stravovania a držanie diéty.

Musím sa stravovať potravinami z UPDATE obchodov?

Nemusíte. Je síce pravda, že obchody úzko sa špecializujúce na tento typ diéty vám diétu uľahčia, no ak budete chcieť, zaobídete sa aj bez nich. Musíte si však podrobne naštudovať zloženie jednotlivých potravín, zistiť ich GI a vedieť, kedy je ich konzumácia vhodná.

Potraviny s nízkym GI, s minimom uľhohydrátov a pridaného cukru sú totiž dostupne aj v iných reťazcoch. Zo začiatku to môže byť pre vás ťažšie, no nie nemožné. V diéte vám tiež pomôže nasledujúce rozdelenie potravín.

Rozdelenie potravín

Pre zjednodušenie stravovania a zefektívnenie chudnutia bolo navrhnuté rozdelenie potravín do troch základných skupín.  Toto rozdelenie vás nasmeruje, ako sa počas dňa stravovať a aké potraviny je najlepšie v jednotlivých fázach dňa jesť.

 • Potraviny Update 1 – ide o potraviny obsahujúce pomalé sacharidy s najnižším GI. Konzumujte ich prakticky počas celého dňa, keď ste hladní. Patria tu: jahody, čučoriedky, jablká, hrušky, vajcia, ryby, morské plody, kuracie mäso, biely jogurt, kapusta….
 • Potraviny Update 2 –  do tejto skupiny patria všetky jedlá, ktoré obsahujú potraviny so stredne vysokým GI. Preto ich konzumáciu obmedzte po 15:00. V povolenom časovom intervale však ich jedenie nepreháňajte a buďte striedmi. Patrí tu napríklad banán, sladké a obyčajné zemiaky, sušené ovocie, ananás.
 • Potraviny Update 3 – skupina potravín, ktoré majú vysoký GI a zaraďujú sa medzi tzv. rýchle sacharidy. Preto konzumáciu vždy zvážte a odporúčajú sa len doobeda. Po 12. hodine sú zakázané. Môžete ich však do jedálnička zaradiť aj poobede- len vo forme predtréningovej maškrty. Patrí tu veľké množstvo potravín ako ryža, kompóty, biely chlieb…

TIP: Odporúčame jesť najzdravšie potraviny sveta alebo tzv. superpotraviny.

...

Ako vyzerá ovocná diéta a aký je jej jedálniček?

Norbi diéta = nový životný štýl

Každá diéta, ktorá sľubuje doživotnú stratu kilogramov , si vyžaduje, aby ste po jej skončení dodržiavali určité zásady zdravšieho stravovania. Pri Norbi diéte to platí rovnako. Pokiaľ ste si túto diétu osvojili a sadla vám, máte vyhrané. Norbi diétu môžete držať dlhodobo a potraviny povolené počas nej si navyknúť používať pri varení, hoci už nediétujete. Odporúčame vždy doplniť najzdravším ovocím.

Výhody Norbiho diéty:

 • diéta je vhodná pre diabetikov
 • špeciálne potraviny uľahčia stravovanie
 • potraviny sú klinicky testované
 • možné dodržiavať dlhodobo
 • chutná a výživná strava
 • nemusíte sa vzdať typických jedál

Nevýhody Norbiho diéty:

 • nutnosť nákupu špeciálnych potravín
 • možná vzdialenosť k sieti
 • potraviny sú drahšie
 • jojo efekt

Norbiho diéta našimi očami

Ak by sme to chceli zhrnúť, Norbi diéta uplatňuje pomerne známe základy stravovania pre chudnutie a to: jesť čo najmenej potravín s obsahom pridaného cukru, vylúčiť zo stravy múčne jedlá a ich náhrada zdravšími potravinami.

Na tomto princípe funguje veľké množstvo diét. Norbiho diéta vám však navyše ponúka uľahčenie chudnutia kúpou špeciálnych zdravších potravín.

Ak máte teda chuť vyskúšať Norbi diétu a možnosť navštíviť aj Update potraviny smelo na to. My budeme radi, ak sa s nami so skúsenosťami s ňou čoskoro podelíte. Doschudnutia!

4.6/5 - (18 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1