Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Spirulina je superpotravina, ktorú sa oplatí poznať

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Ak nepatríte práve k vyznávačom zdravého stravovania alebo zdravého životného štýlu, tak o existencii zeleno-modrej riasy s názvom spirulina pravdepodobne až doteraz nič netušíte. Táto riasa a jej účinky na zdravie sú však natoľko výnimočné, že si celkom určite zaslúžia vašu pozornosť. Neveríte? Prečítajte si, čo všetko spirulina ovplyvňuje a určite nám dáte za pravdu.

Spirulina prášok ako superpotravina

Spirulina

Aj keď u nás ešte stále nie je spirulina až tak populárna ako jej „známejšia sestra“ chlorella, tak to neznamená, že ide o nováčika na trhu so zdravými produktami. Jej účinky v podobe výživových doplnkov (prášok / tablety) si totiž mohli záujemcovia vyskúšať po celom svete už minimálne počas štyroch dekád. A že nejde iba o nejaký marketingový ťah, tak o tom svedčí rastúca popularita spiruliny. Radíme ju medzi superpotraviny a bez akýchkoľvek pochybností jeden z najkomplexnejších zdrojov vitamínov a minerálov. Aby však neostalo iba pri slovách, pozrime sa na konkrétne zloženie tejto výnimočnej zeleno-modrej riasy.

Superpotravina pod drobnohľadom

Spirulina obsahuje veľké množstvo esenciálnych i neesenciálnych aminokyselínbielkovín. Obsah bielkovín sa dokonca pohybuje niekde na úrovni 60 až 70 %. Naopak, táto riasa neobsahuje celulózu a preto je ľahko stráviteľná.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Spirulina je okrem toho výborným zdrojom:

  • vitamínov – od A, B1, B2, B3, B6, B9, B12 až po vitamín E
  • minerálov – vápnik, horčík, železo, kremík, meď, selén i chróm
  • oranžových karetoneidov a žltých xantofylov
  • chlorofylu
  • dôležitých enzýmov
  • cenných fytonutrientov
  • fenylalanínu
  • fykocyanínu

Pre obsah týchto cenných látok je spirulina predurčená na to, aby sa stala neobyčajne účinným pomocníkom pri prevencii chorôb alebo udržaní si pevného zdravia. Spirilinu je možné použiť jednak ako výživový doplnok športovcov, ale napríklad aj na posilnenie imunitného systému, na zlepšenie prirodzenej očisty a detoxikácie organizmu alebo na podporu kardiovaskulárneho systému. K účinkom spiruliny sa však ešte dostaneme.

Pre koho je riasa určená

Spirulina sa pre vysoký obsah bielkovín teší veľkému záujmu zo strany športovcov. No táto superpotravina rovnako dobre poslúži nielen aktívnym osobám vyznávajúcim zdravý životný štýl. Užívať ju môžu osoby trpiace avitaminózou alebo nedostatkom minerálov.

...

Ocenia ju však tiež vegetariáni, vegáni alebo ľudia pri rekonvalescencii. Spirulinu môžu užívať tiež deti, tehotné alebo dojčiace matky, u ktorých môže spirulina podporiť tvorbu materského mlieka. Aj keď je užívanie riasy vo všeobecnosti bezpečné, predsa len bude najlepšie, ak sa v týchto prípadoch o užívaní spiruliny poradíte so svojim lekárom. Jediný, kto by sa mal užívaniu spiruliny vyhnúť sú osoby, ktoré trpia ojedinelou poruchou matabolizmu – fenylketonúriou a osoby so sklerózou multiplex alebo s autoimunitnými ochoreniami.

Z pohľadu vylúčenia nejakých vedľajších účinkov je však tiež veľmi dôležité vyberať si  kvalitné a overené výživové doplnky. Iba tak budete mať istotu, že spirulina nebude kontaminovaná nejakými toxickými látkami. No a keďže už vieme čo táto riasa obsahuje i to pre koho je určená, ostáva sa už iba pozrieť, čo všetko táto superpotravina dokáže.

Nápoj zo spiruliny

Spirulina a chudnutie

V súčasnosti je často využívaná ako výživový doplnok pri chudnutí. V tele dochádza k jej rýchlemu vstrebávaniu a k rýchlej podpore zvýšenia hladiny cukru v krvi, čo v konečnom dôsledku prispieva k zníženiu chuti do jedla. Vďaka obsahu fenylalanínu dokáže potláčať chuť na sladké. Vaše snahy o schudnutie však budú viditeľnejšie, ak užívanie spiruliny podporíte zdravým jedálničkom a aktívnym pohybom. Viac si prečítate v časti Chudnutie.

Pleť v životnej forme?

Niektorí ľudia tvrdia, že výsledky pravidelného užívania riasy na seba dlho nenechajú čakať a vaša pleť bude rozjasnená, žiarivá i zdravá. A to všetko vďaka bohatému obsahu esenciálnych mastných kyselín. Spirulina má tiež protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré nedajú voľným radikálom najmenšiu šancu poškodzovať pleť. Minulosťou sú údajne aj tmavé kruhy pod očami a pri problematickej pleti s akné bude ich hojenie efektívnejšie. Gama-linolenová kyselina má pozitívny vplyv nielen na kvalitu pokožky, ale aj na stav vlasov a nechtov.

...

Dostane pod kontrolu vysoký krvný tlak

Tichý zabijak v podobe vysokého krvného tlaku je častou príčinou infarktov, mozgových príhod alebo vážnych ochorení obličiek. Riasa má podľa viacerých štúdií schopnosť znižovať hladiny zlého LDL cholesterolu i triglyceridov a tým napomáhať prevencii vzniku spomínaných ochorení. Približne 5 gramová denná dávka spiruliny dokáže znížiť krvný tlak na prijateľné hodnoty. Samozrejme aj v tomto prípade platí, že sa pri znižovaní krvného tlaku nemôžete spoliehať na zázračné účinky riasy alebo iného výživového doplnku. Pri vážnych problémoch s vysokým tlakom je potrebná odborná liečba, úprava životosprávy a zaradenie vhodných pohybových aktivít.

Spirulina pomáha pri anémii

Anémia, alebo ak chcete chudokrvnosť, postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. V súčasnosti anémiou trpí približne 1/4 populácie. Príčiny vzniku sú rôzne, no najčastejšie vzniká z nedostatku železa. Anémiu charakterizuje znížené množstvo hemoglobínu alebo červených krviniek v krvi. Dôsledkom deficitu sú intenzívne pocity únavy a vyčerpania. V 100 gramoch spiruliny je pritom obsiahnutých až 28 gramov železa. 3 gramy železa denne užívané počas 12 týždňov preukázateľne zvýšia obsah hemoglobínu a červených krviniek.

Údajne spirulina bojuje aj proti rakovine

Fykocyanín dáva riase nielen zeleno-modré sfarbenie. Tento prírodný pigment má predovšetkým výborné antioxidačné vlastnosti. Spirulina vďaka nemu bráni šíreniu chronických zápalov a oxidačnému poškodzovaniu buniek. Fykocyanín pomáha v boji proti voľným radikálom a zároveň blokuje procesy, pomocou ktorých sa zdravé bunky menia na rakovinové.

Riasa, ktorá by mala ochrániť mozog a zlepšiť pamäť

Spirulina, podobne ako iné potraviny bohaté na antioxidanty, chránia mozog, eliminujú zápalové procesy a spomínané voľné radikály. Popri lepšom sústredení sa má pravidelné užívanie riasy schopnosť chrániť mozog pred degeneratívnymi ochoreniami ako je napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.

Pravidelné užívanie aspoň 3 gramov spiruliny denne má pozitívne účinky na optimálne fungovanie mozgu a kognitívne schopnosti. Jednoduchšie povedené, užívanie riasy podporí vnímanie, pamäť, rýchlosť myslenia i porozumenie informáciám. Spirulina je teda dobrou voľbou pre duševne pracujúcich ľudí alebo študentov.

...

Viac fyzickej sily i vytrvalosti

Komplexné a vyvážené zloženie riasy s bielkovinami, aminokyselinami, minerálmi i vitamínmi ju predurčujú na to, aby umožnila podávať výnimočné a stabilné športové výkony.  Antioxidačné účinky prispievajú k minimalizácii svalovej únavy, resp. k oddialeniu pocitov únavy. K zlepšeniu dôjde tiež z pohľadu vytrvalostných schopností a zvýšenia fyzickej sily.

A čo vy, máte nejaké skúsenosti s užívaním spiruliny? Ak túto riasu pravidelne užívate, tak nám do komentára napíšte vaše dojmy a pozorovania.

5/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *