Kliknite a začnite písať.

Otázky a odpovede Zdravá výživa

Strava v tehotenstve – čo jesť v tehotenstve a čo radšej nie?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Ste tehotná a v hlave máte množstvo otázok? Určite sa týkajú aj stravovania. Neviete ako sa máte počas tehotenstva stravovať? Môžete jesť za dvoch a dať si všetko na čo máte chuť? Čo jesť v tehotenstve a naopak čo radšej nejesť? Radi vám na vaše otázky dáme odpovede. Pozrime sa spoločne na to, ako by mala vyzerať pestrá strava v tehotenstve.

Prečítajte si náš návod ako schudnúť po pôrode nielen z brucha a bokov.

Tehotenstvo nie je choroba

V prvom rade si musíte uvedomiť, že tehotenstvo je nášmu telu prirodzené už od počiatkov ľudstva. V dnešnej dobe sa však na to zabúda a mamičky majú tendenciu byť na seba počas tehotenstva až príliš prísne. A to najmä z pohľadu stravy.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V konečnom dôsledku si však môžu viac uškodiť, než pomôcť. Preto neodporúčame počas tehotenstva žiadne nové experimenty a extrémne úpravy jedálnička, ktoré sa príliš líšia od toho, čo ste doposiaľ jedávali. O diétach ani nehovoriac!

Jesť za dvoch?

Tak na to určite ihneď zabudnite. Všeobecne pri stravovaní platí pravidlo: nehladuj a vsaď radšej na kvalitu, než kvantitu. Počas tehotenstva to platí minimálne dvojnásobne. To, že vo vašom tele rastie drobný človiečik je fakt. Avšak to ešte neznamená, že máte jesť dvakrát toľko čo doteraz.

Bábätko čerpá všetky živiny dôležité pre svoj rast z vašej krvi. Preto by mala byť vaša strava v tehotenstve vyvážená a bohatá na všetky dôležité živiny, minerály i vitamíny. Ako vidíte, nikde nepíšeme o tom, že si namiesto dvoch tanierov segedínu máte naložiť dva, aby sa ušlo aj dieťatku.

...

TIP: Takto vyzerá diéta po pôrode. Ani potom však nemôžete chudnúť bezhlavo.

Strava v tehotenstve

Čo jesť v tehotenstve a neuškodiť si?

Buďte bez obáv, stravovanie v tehotenstve nie je žiadna veda. Ak si ale neviete rady, máme tu pre vás pár odporúčaní, na čo by ste počas tehotenstva nemali zabúdať.

  • Počúvajte svoje telo – máte chuť na niečo sladké? Dajte si, zrejme si to vaše telo pýta a glukóza mu chýba. Vedzte, že sem tam pomaškrtiť nie je zlé. Ale ak máte na niečo chuť, odporúčame siahnuť po zdravšom variante. V prípade cukrov sú to komplexné cukry, ktoré nevyvolávajú až také výkyvy glukózy v krvi a zasýtia na dlhšiu dobu. Máte chuť na slané? Chuť na slané zaženiete napríklad orechmi.
  • Cítite hlad? Najedzte sa. Tehotenstvo určite nie je obdobie, počas ktorého by ste sa mali trýzniť a hladovať. Strava v tehotenstve by mala byť pestrejšia, jesť by ste mali častejšie a v primeraných dávkach. Predídete tak páleniu záhy alebo naopak kŕčom a bolestiam žalúdka. Rovnako aj nebezpečnej hypoglykémii.
  • Preferujte čerstvosť potravín – veľkú časť vášho jedálnička by mala tvoriť zelenina a ovocie. Pokiaľ ste doteraz zeleninu veľmi nekonzumovali, určite to zmeňte. Čerstvá zelenina je skvelým zdrojom dôležitých živín ako je vláknina, železo, sodík, horčík a kyselina listová. Tie sú nevyhnutné pre správny rast a vývin bábätka. Vláknina dokonca zlepší vašu peristaltiku, čomu sa iste potešíte. Zápcha je totiž počas tehotenstva veľmi častá a iste nepríjemná. Pred konzumáciou si plodiny starostlivo umyte a až potom ich konzumujte.
  • Uprednostnite miestne potraviny – v jedle príliš neexperimentujte. Konzumujte potraviny, na ktoré ste boli doteraz zvyknutá. Vhodné je všetko to, čo si dokážeme v našich nadmorských výškach vypestovať a vychovať. Neodporúčajú sa najmä exotické plodiny ako napríklad citrusy dovážané z trópov.
  • Môžete aj pálivé jedlá  koluje mnoho mýtov, že pálivé jedlá škodia bábätku a sú počas tehotenstva zakázané. My vás ubezpečujeme, že korenisté jedlá nie sú pre matku a ani dieťa škodlivé. Avšak môžu u vás vyvolať nepríjemné pálenie záhy, ktoré je v tehotenstve už i tak veľmi časté. Pokiaľ ním už trpíte, nezhoršujte to ešte korenistým jedlom.
  • Strava v tehotenstve vám musí chutiť – počas tehotenstva sa toho veľa mení. Nielen váš výzor a ručička na váhe, ale aj hormóny. Menia sa aj chute a pachy. To, čo ste doteraz zvykli jesť vám možno počas tehotenstva prestane chutiť. Netrápte sa, je to normálne. Doprajte si to, čo momentálne ulahodí vašim chuťovým bunkám a mlsnému jazýčku.

Čo počas tehotenstva radšej nejesť?

Strava v tehotenstve by nemala obsahovať látky, ktoré môžu vášmu dieťatku uškodiť. Tabu by mali ostať určite jedlá zo surového mäsa (aj rýb), údeniny a konzervy.

Rovnako aj mliečne výrobky typu plesňových, nepasterizovaných syrov. Pozor dajte aj na majonézy a surové vajcia. Opatrnosti nikdy nie je dosť a preto sa týmto potravinám radšej vyhnite.

...

Buďte obozretná aj pri výbere výživových doplnkov, ale i čajov a byliniek. Spozornieť by ste mali pri čajoch, ktoré boli podozrivé z vyvolania predčasných kontrakcií a dráždenia maternice. Sú to napríklad kocúrnik obyčajný, kostihoj, európske imelo.

Nezabúdajte na pitný režim

Denný príjemn vody u tehotnej ženy by nemal byť nižší než 1,8 litra. Najoptimálnejšie je množstvo 2,5 litra tekutín denne, počas leta okolo 3,5 litra.

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité nie len pre matku, ale aj pre dieťa. Predídete tak nebezpečnému nízkemu tlaku a dehydratácii, ktorá môže mať fatálne následky.

Vhodná je najmä čistá voda, ale i minerálna, ovocné džúsy a čaje. Pitie minerálnych vôd vo veľkom množstve môže však negatívne ovplyvniť obličky a krvný tlak. Preto ich pite s rozumom a striedajte rôzne druhy minerálok.

Pokiaľ patríte medzi matky-kávoholičky, určite vám nebude nik pitie kávy zakazovať. Avšak bude vhodné, ak pitie aspoň trošku obmedzíte na maximálne dve šálky kávy denne. Za seba môžem pochváliť zelenú kávu, ktorá sa počas môjho tehotenstva stala mojou pomocníčkou.

...

A čo alkohol? Ten sa považuje za nebezpečný teratogén (látka schopná vyvolať potrat alebo poškodenie plodu). Preto by ste jeho konzumáciu na dobu tehotenstva mali úplne vylúčiť.

Strava v tehotenstve musí byť pestrá

O tom, že tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy niet pochýb. A práve preto si ho užívajte a rozmaznávajte sa. Určite si tehotenstvo neznepríjemňujte lámaním hlavy nad jedálničkom. Jedzte to, čo doteraz a buďte hlavne spokojná. Pretože spokojná žena = spokojné bábätko. Strava v tehotenstve by mala byť pestrá, vyvážená a pravidelná.

TIP: Ako na zdravé stravovanie? Prečítajte si nášho sprievodcu pre začiatočníkov.

5/5 - (6 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *