Kliknite a začnite písať.

Zaujímavosti Zdravá výživa

Únava a ospalosť počas dňa nie je v poriadku

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Myslíte si, že vaša únava je spôsobená len horším spánok a rušným životným štýlom? Nemusí to byť pravda. Ak sa už z postele po prebudení cítite bez energie a následne aj počas celého dňa v škole či práci, tak nie čo nie je v poriadku. Poďme zistiť, čo je príčinou únavy, ospalosti a ako sa jej zbaviť.

Únava po jedle alebo bolesť hlavy nie je príjemna ani zdravá, ako tomu predísť?

Únava alias vyčerpanosť

Nedostatok energie a vyčerpanosť postihuje všetkých ľudí bez ohľadu na vek a pohlavie. Viac prípadov únavy sa však dlhodobo zaznamenáva pri nežnejšom pohlaví. Typickými príznakmi únavy sú slabosť, bolesť svalstva a hlavy, nesústredenosť, závraty, nedostatok motivácie, náladovosť a ospalosť. Pokračovať by sme však mohli ešte aj tráviacimi problémami, nafúknutým bruchom, alergiami na potraviny či dokonca pomalšou reakciou na okolité podnety. Tieto nepríjemné problémy môžu zasahovať do nášho každodenného života.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ako bojovať proti únave?

1. Vyvážená strava je dôležitá

Skúste si zapamätať jednu vec – sacharidy dopoludnia, bielkoviny a zdravé tuky poobede a večer. Vyvážená strava je nesmierne dôležitá a nesmieme zabudnúť ani na výživné raňajky, ktoré by mali byť skutočným základom dňa. Predstavujú pre nás akýsi štart a preto by ste mali raňajkovať aj v prípade, že nemáte chuť do jedla.

Pri vyváženej strave musíme spomenúť aj fakt týkajúci sa podielu cukru v krvi. Ten totiž zohráva hlavnú úlohu v udržaní energie. Snažte sa preto mať stabilný cukor po celý deň. A ako to docielite? Jedzte 4 – 5 jedál denne, najlepšie s 3 – 4 hodinovým odstupom. Pozor však na sladkosti a rafinovaný cukor, ktorý náhle zvyšuje hladinu cukru v krvi (rýchlejšie sa unavíte). O tom, prečo nie je cukor dobrý sme sa už v minulosti bavili. Predstavili sme vám skvelých 12 spôsobov ako nahradiť cukor.

Energiu počas dňa vám dodá aj kofeín. Odporúčame vám 2 – 4 šálky kávy denne, pričom veľkej popularite sa v poslednom období teší najmä tzv. zelená káva. Viac šálok kávy môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku a to samozrejme nechceme. Zabúdať však nesmiete ani na potraviny s obsahom vlákniny, keďže práve vláknina pozitívne vplýva na vstrebávanie sacharidov do krvi.

...

2. Pitný režim

Únava môže byť aj dôsledkom nedostatku vody a teda zlého pitného režimu.

Váš pitný režim by mal byť taktiež pravidelný a predovšetkým – mal by obsahovať čo najviac čistej vody. Táto neobyčajne obyčajná tekutina je pre telo najlepšia a odporúčané denné množstvo je 2 – 3 litre. Pri zvýšenej fyzickej aktivite a v letných horúčavách je to aj 5 litrov denne.

Piť vodu vám radíme priebežne počas celého dňa. Predsa nie je dobré ráno nepiť a večer pred spaním do seba hodiť naraz jeden liter vody. Do pitného režimu nerátajte alkohol, kávu, energetické nápoje a ani čierny/zelený čaj.

Svoj pitný režim si dokážete postrážiť aj doplnením vhodnou zeleninou a ovocím, ktoré prirodzene obsahujú veľké množstvo vody. Na mysli máme napríklad melóny, pomaranče, mrkvu alebo brokolicu. A prečo vlastne tá voda a únava? Nuž preto, že bez vody trpí vaše telo dehydratáciou, ktorá organizmus poriadne vyčerpáva.

...

3. Doprajte si kvalitný spánok

Uvedomujete si, že spánok zaberá až celú jednu tretinu nášho života? A to ešte výrazne vplýva aj na tie dve zvyšné tretiny! Potreba spánku je opäť veľmi individuálna, no jedná sa najčastejšie o 7 – 8 hodín. Najlepší čas na spánok je podľa výskumov už od 22:00 – 02:00.

Ak dlhodobo spíte 6 hodín a menej alebo 10 hodín a viac, tak takýto spánok sa pokladá za nezdravý. Áno, práca do neskorých večerných hodín a následne príprava do práce v skorých ranných hodinách. Naozaj to však stojí za zdravotné problémy? Nedostatok spánku môže spôsobiť cukrovku i obezitu. V tom „lepšom prípade“ je to len únava a ospalosť, bolesť hlavy, nesústredenosť a krátka výkonnosť.

Zdravý spánok vám pomôže v boji s únavou a nedostatkom energie.

Ako spať čo najlepšie?

  1. Choďte spať (a vstávajte) v približne rovnakom čase.
  2. Ideálna teplota prostredia je 17,5 °C – 20 °C.
  3. Pred spaním sa odporúča aspoň 2 hodiny nejesť.
  4. Nezaspíte do 15 minút? Skúste chvíľu čítať alebo počúvať hudbu.
  5. Horúci kúpeľ dokáže pomôcť.

4. Cvičte

Nemusíte chodiť do posilňovne každý druhý deň, aby ste sa cítili lepšie. Pravidelná pohybová aktivita vplýva na naše telo veľmi dobre. Pripomeňme si fakt, že pohybom sa v našom tele rozprúdi krv do telesných orgánov, čo má za následok prísun energie. Cvičenie tak vplýva na vyplavovanie endorfínov, ktoré nám tak pomáhajú prečistiť myseľ a dobre sa naladiť.

...

5. Dbajte o svoje zdravie

Únava sa vám bude oblúkom vyhýbať v prípade, že ste vo fyzickej a zároveň aj psychickej pohode. Posnažte sa zlepšiť spomínané body. Ak to nepomôže, tak môžu byť za vašou únavou schované ochorenia ako napríklad anémia, cukrovka, problémy so štítnou žľazou, vedľajšie účinky liekov, infekcia, astma a mnoho ďalších. Počas menštruácie sa môže prejaviť aj nedostatok železa.

Ak únava nezmizla, tak vyskúšajte aj

Únavu a ospalosť zaženiete meditáciou alebo prechádzkou.

  • Prechádzku – vyjsť si do prírody vám určite nezaškodí. Zoberte sa preto niekam preč, ďaleko od všetkého a obdivujte krásu tohto sveta.
  • Počúvať hudbu – nie nadarmo sa hovorí, že hudba lieči. Dokáže človeka motivovať, zbaviť stresu a podráždenia.
  • Večernú meditáciu – každý večer na 2 – 3 minútky meditujte a uvidíte, že stresové hormóny vám dajú pokoj.
  • Sprchu – ranná sprchy dokáže človeka nakopnúť a poriadne prebudiť. Tvár si opláchnite studenou vodou aj v práci.
  • Jógu – a čo tak jóga, ktorá sa zameriava na držanie tela, dýchanie a meditáciu?
  • Prestať fajčiť – nikotín spôsobuje únavu a negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku.

Veríme, že vám naše rady i odporúčania pomôžu a únava či ospalosť z vášho dňa čo najrýchlejšie vymizne.

4.4/5 - (31 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1