Kliknite a začnite písať.

Chudnutie Otázky a odpovede

Zdravé tuky pri chudnutí – ktoré môžem jesť?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Pri snahe o štíhlejšiu líniu ste sa už určite zamýšľali nad tým, ktoré tuky pri chudnutí jesť môžete a naopak, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť. V tomto článku rozoberieme viacero otázok, aby ste jasne vedeli, ako to so spojením „chudnutie a tuky“ v skutočnosti je.

Aké tuky pri chudnutí jesť a ktoré sú naozaj tie zdravé.

Aké sú zdravé tuky a nezdravé tuky?

Tuky môžeme pokojne rozdeliť na dve všeobecnejšie skupiny. Prvou sú nasýtené tuky živočíšneho pôvodu a na druhú stranu sú tu nenasýtené tuky rastlinného pôvodu. Z každej strany počujeme, že práve prvé menované sú zlé a nemali by sme ich vôbec jesť. Je to pravda v podstate len v prípade, že na obed si dáte steak a na večeru bravčové koleno.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Avšak v prípade, že konzumujete živočíšne tuky v primeranom množstve, tak vám určite nič nehrozí. Trocha masla na chlieb a zopár varených vajíčok, ktoré si doprajete sem tam cez týždeň, by vám skutočne vrásky na čele robiť nemali.

V prípade rastlinných tukov sú pre ľudský organizmus potrebné najmä mastné kyseliny i oleje. Odporúčame najmä prírodné rastlinné oleje a tuky ako napríklad olivový či slnečnicový olej. Mali by však byť vyrábané vhodnými postupmi a dobre skladované.

Úplne nevhodné sú rastlinné tuky, ktoré prechádzajú vysokými teplotami. Tým pádom dobré tuky určite nehľadajte v sušienkach, ktoré prejdu v peci vysokou teplotou. Na konzumáciu pri chudnutí nie sú dobré ani margaríny bežne používané pri pečení.

...

Je maslo zlé alebo dobré?

Vskutku je táto otázka naozaj veľmi zaujímavá. Každý jeden výrobca margarínov vám bude silou mocou tvrdiť, že zlé je maslo. Naopak výrobcovia masla budú tvrdiť presný opak.

Pravdou ale ostáva, že kvalitné maslo je prírodným zdrojom vitamínov A a E. To ale ešte nezemná, že teraz môžete konzumovať maslo na raňajky, desiatu i večeru.

Pozrime sa do minulosti. Maslo sprevádza ľudstvo životom už odvtedy, ako ľudia začali domestikovať prvé zvieratá, ktoré dávali mlieko. A teraz sa vráťme do súčasnosti a zamyslite sa – kedy začali problémy s cholesterolom? Áno, bolo to len v minulom storočí.

Často sa hovorí aj o vajíčkach. Sú teda zlé?

Tuky vo vajíčkach nemusia byť zlé, ako sa to všeobecne hovorí.

Určite viete, že vaječné žĺtko obsahuje vysoké množstvo cholesterolu. Možno však neviete, že tento cholesterol je vyvážený lecitínom vo vaječnom bielku. Táto látka naopak cholesterol v krvi účinne znižuje. Lecitín je dôležitou súčasťou nášho tela, keďže ho potrebuje väčšina ľudských buniek. Aj tu teda platí pravidlo – všetko s mierou.

...

Každý z nás má iný metabolizmus a metabolický vek. V praxi to znamená asi toľko, že vaša kamarátka môže zjesť čokoľvek a nepriberie, no u vás to platiť nebude. Ak sa teda pokúšate schudnúť už po niekoľkýkrát, tak je dobré zistiť, ktorý metabolický typ ste a aká je schopnosť vášho tela spaľovať tuky i sacharidy.

Prečo sú tuky pre telo nevyhnutné?

Niektoré tuky sú pre telo naozaj nevyhnutné. Najmä mastné kyseliny sú nenahraditeľnou zložkou výživy, keďže ich naše telo nedokáže vyprodukovať samo. Na mysli teraz máme predovšetkým omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Najviac mastných kyselín nájdete v tučných rybách, akými sú napríklad losos, makrela a sardinky. Vyskytujú sa aj v rastlinách ako napr. kyselina alfa-linolenová (ALA). Dostatočným zdrojom tejto kyseliny je napríklad ľanový olej, semienka tekvice, vlašské orechy a sója.

Mastné kyseliny omega 6 obsahujú rôzne semená a orechy. Majú neskutočný vplyv na náš zdravotný stav počas celého života, no najmä v období detského vývoja. A aby sme zodpovedali aj otázku, tak tuky sú nevyhnutné pri tvorbe hormónov a uľahčujú rôzne procesy – transport kyslíka a vstrebávanie vápnika. Nemôžeme zabudnúť ani na to, že pomáhajú vstrebávať vitamíny v tukoch ako sú A, D, E a K. Tie iným spôsobom nezískate.

Sú tuky pri chudnutí naozaj zlé?

Odpoveď je jednoznačná – NIE. Tuky skutočne zlé nie sú. Dôležité je však nepríjemnosť ich v príliš veľkom množstve. Pri nákupe potravín preto dbajte na etikety a vyhýbajte sa skrytým tukom. Tuky sú pre telo životne dôležité. Preto ak dodržíte „všetko s mierou“, tak sa ich nemusíte báť ani pri chudnutí.

...

TIP: Naše „Otázky a odpovede“ vám ujasnia všetky vaše nejasnosti týkajúce sa výživy.

5/5 - (5 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

1 komentár

  1. Zhubnu do plavek 2. januára 2016

    Stoupat, stoupám, to by bylo asi delší dobu. Já si na váhu občas stoupnu, nebo spíš nestoupnu. Protože na ni stoupnu a hned sestoupnu. Na ty čárky dole se raději nedívám. Vše pro duševní zdraví.