Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Alergia na laktózu – prejavy, deti a dôležité informácie

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Asi 20 % populácie trpí na ochorenie nazývané laktózová intolerancia, resp. alergia na laktózu. V tomto prípade nejde o alergiu na kravské mlieko (teda na mliečnu bielkovinu), ale o enzymatickú poruchu, pri ktorej sa buď netvorí alebo nefunguje enzým laktáza. Laktáza totiž štiepi laktózu, zložený mliečny cukor, na jednoduchšie zložky – glukózu a galaktózu. Tieto sú pre ľudský organizmus na rozdiel od zloženej zložky ľahko stráviteľné.

Alergia na laktózu – prejavy, deti a dôležité informácie

Ako vzniká alergia na laktózu?

Deficit enzýmu laktázy môže byť vrodený alebo získaný. S tým vrodeným veľa neurobíme, ale získaný prechodný deficit laktázy môže byť spôsobený viacerými faktormi, ktoré sa dajú ovplyvniť. Častokrát komplikuje akútne hnačkové ochorenia alebo sa prejavuje pri poškodení sliznice čriev antibiotikami či zápalom. Tieto ťažkosti však môžu po niekoľkých týždňoch samé odznieť.

Iným prípadom je prirodzený pokles enzýmu laktáza súvisiaci s pribúdajúcim vekom. U postihnutých ľudí sa pri konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov objavuje nafukovanie, kŕče, plynatosť, bolesti brucha, pálenie záhy či hnačka.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Príznaky laktózovej intolerancie

Typickými prejavmi intolerancie laktózy sú tráviace ťažkosti. Ide najmä o:

 • kyslo zapáchajúce hnačky
 • kolikovité bolesti brucha
 • prelievanie črevného obsahu
 • pocit ťažoby v bruchu
 • zvýšená plynatosť
 • nadúvanie
 • škvŕkanie v bruchu

Príznaky sa najčastejšie objavujú do 30 až 120 minút po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov. Iné ako tráviace ťažkosti, napríklad kožné alebo dýchacie, sa neudávajú.

Možnosti stravovania pri alergii na laktózu

Čo by ste teda mali jesť, ak trpíte týmto ochorením? Každý, kto trpí intoleranciou na laktózu, má iný prah znášanlivosti tohto mliečneho cukru. To znamená, že to, čo môže jednému spôsobiť tráviace ťažkosti, inému nespôsobí žiadne. Ľudia s alergiou na laktózu majú teda dve možnosti – môžu si napríklad zvoliť konzumáciu špeciálnych výrobkov bez obsahu laktózy, dostupných v ponuke mnohých potravinových reťazcov. Treba však pripomenúť, že oproti bežným potravinám sú tieto produkty drahšie.

...

Druhou možnosťou je rozhodnúť sa pre užívanie špeciálneho výživového doplnku, ktorý obsahuje enzým laktáza a konzumuje sa pred užívaním potravín s laktózou. Tento doplnok, ktorý je na trhu vo forme kvapiek alebo tabletiek,  má za úlohu laktózu v organizme rozložiť a zmierniť tak prejavy, ktoré po jej požití vznikajú. Doplnky je možné si zakúpiť v lekárňach alebo v obchodoch so zdravou výživou a s výživovými doplnkami.

Alergia na laktózu – prejavy, deti a dôležité informácie

Pravidlo pri výbere vhodných potravín je v podstate jednoduché. Vzhľadom na to, že laktóza je látka rozpustná vo vode a nie v tuku, najviac sa vyskytuje vo výrobkoch z odtučneného mlieka. Najmenej laktózy by sme zase našli  v tučných výrobkoch. Ďalšie povolené výrobky sú kyslomliečne produkty. Baktérie mliečneho kvasenia, ako sú laktobacily či bifidobaktérie, fermentujú laktózu na kyselinu mliečnu. Kyselina mliečna však ľuďom s intoleranciou laktózy neškodí, preto sú pre nich ideálne všetky kyslomliečne výrobky, ako sú jogurty, kefíry, adicofilné mlieka a podobne.

Alergia na laktózu u detí

Vrodená intolerancia je pomerne vzácne ochorenie, ktoré je založené na genetickej predispozícii. Vyskytuje sa u približne 1 až 3 % detí. V takomto prípade tenké črevo nie je schopné laktózu spracovať už od narodenia a ochorenie sa nedá liečiť. Príznaky po požití mlieka sa objavujú už pri minimálnom množstve laktózy v tele. Naopak, dočasná neznášanlivosť laktózy sa objavuje niekoľko dní po narodení a mizne po niekoľkých mesiacoch života. Je to tak preto, že v tomto čase je už totiž črevný trakt vyspelejší.

Medzi typické prejavy laktózovej intolerancie u detí patrí:
 • neutíšiteľný plač dieťaťa po nakŕmení
 • nadúvanie
 • dlhotrvajúca hnačka
 • zápcha
 • bolesti brucha (koliky)
 • Hlasné trávenie – čvŕkanie, žblnkanie, škvŕkanie

Alergia na laktózu – prejavy, deti a dôležité informácie

...

Ako upraviť stravu deťom s intoleranciou laktózy?

Odporúča sa špeciálne dojčenské mlieko, ktoré obsahuje vysoko kvalitné bielkoviny zo sóje. Neskôr si treba dávať pozor pri postupnom zavádzaní príkrmov. Tu treba pozorne sledovať zloženie potravín. Laktóza sa totiž môže nachádzať nielen v mlieku samotnom, ale aj v rozličných kašách, jogurtoch či sušienkach. Preto sa treba zamerať na tzv. bezlaktózové produkty.

Diagnostika alergie na laktózu

Test na intoleranciu laktózy je pomerne jednoduchý. Lekár zisťuje výsledky pomocou analýzy dychu po požití laktózy (tzv. vodíkový dychový test). Jeho podstata spočíva v tom, že pri kvasení mliečneho cukru sa tvorí vodík, ktorý sa v čreve vstrebáva a je vydychovaný pľúcami.

Pomocou je aj tzv. expozičný test, ktorý je podobný ako pri alergii na mliečnu bielkovinu. V tomto prípade sa vylučujú potraviny s vysokým obsahom laktózy. Keďže znížená tvorba laktázy je geneticky podmienená, nemožno jej preventívne predchádzať. Prejavy je však možné úspešne zmierniť diétou.

Alergia na laktózu – prejavy, deti a dôležité informácie

Rozdiel medzi alergiou na mlieko a laktózovou intoleranciou

Ako sme už spomínali, intolerancia laktózy je alergia na mliečny cukor – laktózu. Alergia na mlieko je zas ochorenie, ktoré sa u ľudí prejavuje alergickou reakciou na mliečne bielkoviny (najmä beta-laktoglobulín a kazeín), ktoré sa prirodzene nachádzajú v kravskom mlieku. Alergia na kravské mlieko patrí k najčastejším potravinovým alergiám v dojčenskom veku a ranom detstve. Prejavuje sa žalúdočnými a črevnými ťažkosťami, spojenými so silnou kolikou, no na rozdiel od laktózovej intolerancie sa manifestuje aj kožnými vyrážkami.

...

TIP: Trpíte alergiou na mliečne bielkoviny? Prečítajte si o strave pri alergii na mlieko.

5/5 - (2 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *