Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Tekvicový olej s jódom – spoznajte jeho účinky

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Za studena lisovaný tekvicový olej s príjemnou orieškovou chuťou a originálnou arómou ponúka široké možnosti využitia v kuchyni, no a pri pravidelnej konzumácii aj množstvo zdravotných benefitov. Tekvicový olej s jódom ide dokonca ešte o niečo ďalej a jeho účinky na naše zdravie sú komplexnejšie. Dokáže nám tak pomôcť nielen s pleťou, so zlým trávením alebo s vysokým cholesterolom, ale aj so zvýšením imunity. Ani to však nie je zďaleka všetko. Tekvicový olej s jódom sa osvedčil pri problémoch so zle fungujúcou štítnou žľazou.

Tekvicový olej s jódom - spoznajte jeho účinky

Elixír zdravia, ktorý si môžete dopriať kedykoľvek

Tekvicový olej je podobne ako iné panenské, teda za studena lisované rastlinné oleje doslova nabitý vitamínmi, antioxidantmi a mnohými ďalšími pre zdravie prospešnými látkami. Olej z tekvicových jadierok v sebe ukrýva minerály a stopové prvky, spomedzi ktorých vyzdvihneme železo, magnézium, draslík, fosfor, sodík, vápnik, meď, mangán, zinok a samozrejme selén. Tekvicový olej je výborným zdrojom kyseliny pantoténovej či listovej a za zmienku stoja aj omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny. Čo sa týka vitamínov, tekvicový olej je cenený najmä pre vysoký obsah vitamínov A, B a E.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Využitie tekvicového oleja v kuchyni je pritom pomerne pestré. Tak ako v prípade olivového oleja však bude najlepšie, ak ho budete používať predovšetkým v studenej kuchyni. Fantázii sa medze nekladú a použiť ho môžete na dochutenie dressingov, zeleninových šalátov alebo na prípravu pesta. Možnosti tým nekončia. Tekvicový olej sa uplatní pri dochutení ryže, cestovín, polievok, pečených zemiakov alebo hoci aj grilovanej zeleniny.

Tekvicový olej je ľahko stráviteľný, neobsahuje cholesterol a čo je z gurmánskeho pohľadu veľmi dôležité, je neobyčajne chutný. Výhodou tekvicového oleja je, že ho môžu pokojne konzumovať aj deti a tehotné ženy. Nuž a teraz nadišiel ten správny čas, aby sme si predstavili účinky tekvicového oleja s biologicky aktívnym alebo ak chcete, s organicky viazaným jódom.

Tekvicový olej s jódom - spoznajte jeho účinky

Štítna žľaza v centre pozornosti

Štítna žľaza patrí medzi veľmi dôležité, pre organizmus nevyhnutné orgány. Táto žľaza s vnútornou sekréciou hormónov má priamy dosah na procesy i systémy v ľudskom tele a ovplyvňuje viacero orgánov. Štítna žľaza napríklad stimuluje rast a vývoj, pôsobí na nervový systém, svalstvo, ovplyvňuje činnosť srdca, metabolizmus a mnohé iné procesy v ľudskom tele.

Pre správne a optimálne fungovanie štítnej žľazy má nezastupiteľné miesto jód, ktorý je štítnou žľazou „vychytávaný“ z krvi vo forme jodidu a následne „zakomponovaný“ do hormónov štítnej žľazy. Reč je o tyroxíne, ktorý obsahuje štyri atómy jódu a trijódtyroníne s 3 atómami jódu. Funkcie štítnej žľazy a tvorba spomenutých hormónov je potom regulovaná stimulačným hormónom (TSH), ktorý produkuje podmozgová žľaza. Pre nás je však oveľa zaujímavejší samotný jód, a preto sa k nemu vrátime v nasledujúcich riadkoch.

Prejavy nedostatku jódu v organizme

Problémy so štítnou žľazou sú oveľa častejšie ako si myslíte. Dokážu poriadne potrápiť nielen tehotné ženy, ale aj deti a mužov. No a za väčšinou komplikácií stojí práve nedostatok jódu. Nedostatok jódu v organizme sa okrem problémov so štítnou žľazou môže prejaviť nervozitou, podráždenosťou, rýchlejšou únavou alebo neraz aj poruchami spánku.

Ničím neobyčajným však nie sú poruchy pohlavných funkcií, dlhšia rekonvalescencia po chorobách a znížená odolnosť voči infekčným ochoreniam. Zaujímavým zistením je fakt, že u ľudí s onkologickými ochoreniami bola zistená výrazne nižšia hladina jódu v organizme. Extrémne nízka hladina jódu bola zaznamenaná najmä v prípade diagnostikovania rakoviny prsníka u žien.

Tekvicový olej s jódom je výbornou odpoveďou na požiadavky organizmu

Na eliminovanie bežného nedostatku jódu v organizme stačí spravidla málo. Jód sa vyskytuje vo viacerých potravinách. Najviac ho obsahujú morské ryby, morské plody a tiež riasy. Nanešťastie, naša krajina nemá priamy prístup k moru, a preto sa na našom tanieri zvyčajne neobjavujú čerstvé morské ryby. Nuž a v mrazených rybách a ostatných zmrazených produktoch je jód zastúpený už v oveľa menšom množstve.

...

Tekvicový olej s jódom - spoznajte jeho účinky
Okrem rýb sa jód nachádza aj v soli, lenže so soľou to netreba preháňať. Pre osoby s vyšším krvným tlakom môže byť nedostatok jódu realitou. Do úvahy preto prichádzajú aj ďalšie potraviny ako strukoviny, mlieko a mliečne výrobky, zelenina, vajíčka, či niektoré druhy ovocia. Bokom nenechávajte minerálne vody obsahujúce tento vzácny minerál, ale nezabúdajte ani na to, že jednu z najlepších a najprirodzenejších alternatív ako organizmu dodať dostatok jódu predstavuje tekvicový olej s jódom, ktorý je spolu s pestrou a vyváženou stravou zárukou pevného zdravia.

Ďalšie zdravotné benefity tekvicového oleja

Tekvicový olej s jódom má v princípe okrem spomenutých pozitívnych účinkov na štítnu žľazu, rovnaké zdravotné benefity, ako klasický tekvicový olej. Od pravidelnej konzumácie tekvicového oleja teda môžete očakávať aj takéto účinky:

 • pomôže s lámavými nechtami i s vypadávaním vlasov,
 • udržiava elasticitu pokožky,
 • má priaznivý vplyv pri problémoch s prostatou,
 • uplatní sa pri vysokom krvnom tlaku a cholesterole,
 • je vhodný na prevenciu osteoporózy i cukrovky,
 • osvedčil sa pri zápaloch močového ústrojenstva,
 • eliminuje stres, či napätie, zlepší pamäť,
 • pozitívne vplýva pri tráviacich problémoch a pri zápche,
 • chráni bunky pred voľnými radikálmi,
 • má antiseptické účinky.
5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *