Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Domáci liek na hnačku – pozrite si týchto 6!

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Hnačka podobne ako kašeľ, nádcha, či zvýšená teplota dokáže z času na čas potrápiť každého z nás. Hnačku môžu mať na svedomí rôzne vírusové alebo bakteriálne infekcie, no môže byť aj sprievodným príznakom oveľa závažnejších ochorení. Vtedy bude namieste nespoliehať sa na domáce lieky na hnačku a navštíviť svojho lekára. Naopak pri „klasickej“ hnačke môžete siahnuť po overených domácich liekoch, ktoré vám prinesú požadovanú úľavu podobne ako lieky z lekárne.

Domáci liek na hnačku - pozrite si týchto 6!

Zlá manipulácia s potravinami, nesprávne varenie alebo nevhodné skladovanie patria k pomerne bežným príčinám, ktoré môžu viesť k bolestiam brucha a napokon k hnačke. Prv ako sa pozrieme na konkrétne domáce lieky na hnačku, chceme vašu pozornosť upriamiť na časté riziko spojené s hnačkovými stavmi.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Pozor na dehydratáciu

Toto riziko predstavuje dehydratácia organizmu, ktorá je nebezpečná najmä pri dojčatách a malých deťoch. Liečbu hnačky malých detí preto neberte do svojich rúk a obráťte sa vždy na pediatra, ktorý nastaví primeranú liečbu. Nezabúdajte však, že dlhšie trvajúce silné hnačky odvodňujú aj dospelý organizmus a preto treba dbať na jeho zavodnenie.

Na riziko dehydratácie treba dávať zvýšený pozor aj pri starších ľuďoch, ktorí mávajú znížený pocit smädu alebo užívajú diuretiká, teda lieky na odvodnenie.

Či už potom organizmus zavodníte kúpeným rehydratačným roztokom alebo si ho vyrobíte sami, je v princípe jedno. Dôležité je iba to, aby ste do seba dostali tekutiny, ktoré v sebe zároveň aj dokážete udržať. Doma pripravený rehydratačný roztok môže byť v praxi efektným prostriedkom na dodanie tekutín i na liečbu hnačky, takže ho ako domáci liek zaradíme na prvé miesto.

...

1. Ryžový odvar

Ryžový odvar patrí pri liečbe hnačky ku zlatej klasike. Popri diéte a vylúčení mlieka i všetkých mliečnych výrobkov si teda môžete pripraviť ryžový odvar. Postupovať môžete podľa nasledovného receptu. V 1 litri vody uvarte domäkka 50 g ryže a rozmixujte.

Odvar po uvarení nebude mať objem 1 litra, pretože voda sa odparovala. Požadovaný objem 1 litra dosiahnete doplnením prevarenou vodou.

Pri hnačke vám môže preukázať dobré služby tiež mrkvový odvar. Ten si pripravíte podobne ako ryžový odvar. Tentoraz však dajte variť do 0,5 litra vody 250g očistenej mrkvy. Mrkvu uvarte do mäkka a následne ju rozmixujte, preceďte a doplňte prevarenou vodou do objemu 0,5 litra.

2. Sušené čučoriedky

Domáci liek na hnačku - pozrite si týchto 6!

...

Hnačka môže byť skutočne vysiľujúca. Pri nekomplikovanej hnačke však vôbec nemusíte vyčkávať, kedy sa zasa budete musieť rozbehnúť na záchod. Stačí siahnuť po sušených čučoriedkach, ktoré sú účinným domácim liekom na hnačku. Sušené čučoriedky majú antibiotické účinky, ktoré napomáhajú potlačiť hnačku spôsobenú bakteriálnou infekciou, no predovšetkým obsahujú pektín.

Nuž a celé kúzlo sušených čučoriedok spočíva práve v tejto látke. Upravený pektín má totiž jednu vynikajúcu vlastnosť, ktorá sa využíva aj pri zaváraní marmelád. Dokáže správne zahusťovať a presne toto potrebujete urobiť s obsahom vašich čriev počas hnačky.

 3. Dusené jablko so škoricou

Hodiny na záchode nebudete musieť stráviť ani s duseným jablkom  so škoricou. Tento domáci liek na hnačku pracuje na podobnom princípe ako sušené čučoriedky, pretože pektín obsahujú samozrejme aj jablká. Tie by v surovom stave mohli spôsobiť komplikácie  a preto ich treba pred konzumáciou podusiť. Jablká po udusení, pomáhajú viazať stolicu a absorbovať nadbytočnú vodu z čreva. Vďaka jablkám, respektíve pektínu tak znovu získate nad hnačkou úplnú kontrolu.

4. Bylinky z kuchyne

Domáci liek na hnačku - pozrite si týchto 6!

Bojovať s hnačkou pomôže aj ďalší domáci liek. Pri hnačke pomáha slabý nesladený čierny čaj, ale rozhodne nič nepokazíte ani bylinkami, ktoré máte práve poruke v kuchyni. Osvedčil sa majorán i tymián, no ak vás trápi naozaj silná hnačka pripravte si skorocelový čaj, ktorý môžete popíjať celý deň. Pri kŕčoch, ktoré môžu niekedy sprevádzať hnačku sa zasa odporúča harmančekový čaj. Účinnými sa však ukázali tiež čaje pripravené z alchemilky, ostružiny, repíka, či mäty.

...

5. Potraviny s vysokým obsahom škrobu

Vhodný domáci liek na hnačku predstavujú potraviny s vysokým obsahom škrobu. Vo všeobecnosti sa za jednu z najzdravších a pre žalúdok najšetrnejších základných potravín obsahujúcich škrob pokladá ryža. Lekári ju odporúčajú pri nadúvaní alebo žalúdočných problémoch a preto niet divu, že sme ryžu v podobe ryžového odvaru zaradili na prvé miesto nášho zoznamu.

Domáci liek na hnačku - pozrite si týchto 6!

Superlatívami však nemusíme šetriť ani pri zemiakoch, ktoré v ničom nezaostávajú za ryžou a ak trpíte bežnou hnačkou, môžete si naordinovať zemiaky. Zastavíte hnačku a zároveň si zregenerujete črevá. Pri hnačke sa vyhnite pečeným zemiakom a doprajte si varené zemiaky vo vode, ktoré sú ľahšie stráviteľné.

6. Banány

Ďalší domáci liek na hnačku vám určite netreba nijako špeciálne predstavovať. Toto exotické,  ale bežne dostupné ovocie je neodmysliteľnou súčasťou nášho jedálnička. Banány sú povestné svojimi blahodarnými účinkami na naše zdravie, no čo je oveľa dôležitejšie z nášho pohľadu, dokážu pomôcť nielen pri zápche, ale aj pri hnačke.

Ak teda nechcete stráviť na záchode celý deň, siahnite po banánoch, ktoré sú na rozdiel od liekov sladké, výborne chutia a naviac spoľahlivo zastavia klasickú hnačku.

MojaVýživa radí: Čo je dobré na hnačku? Vyriešte problémy s hnačkou okamžite.

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *