Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Crohnova choroba

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Crohnova choroba je závažné zápalové ochorenie tráviaceho traktu. Pacientov s touto diagnózou neustále pribúda a to najmä v rozvinutých krajinách. Týka sa Crohnova choroba aj vás alebo vašich detí? Aké sú jej príznaky, diagnostika a liečba? Všetko, čo by ste mali vedieť sa dočítate nižšie.

Crohnova choroba

Čo je to Crohnova choroba?

Crohnova choroba bola nazvaná podľa doktora, konkrétne gastroenterológa B. B. Crohna. Ten v roku 1932 popísal prejavy pacientov s nešpecifickým zápalovým ochorením tráviaceho systému.

Zápal postihuje celú hrúbku steny tráviacej rúry a môže sa vyskytovať v akejkoľvek jej časti. Teda kdekoľvek od ústnej dutiny cez pažerák, až po črevá a konečník. Pre toto ochorenie je typické, že sa v tráviacej rúre väčšinou nachádza väčšie množstvo segmentov postihnutia. To znamená, že sa striedajú oblasti zápalom postihnutej tráviacej rúry so zdravými oblasťami.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Zaujímavosťou je, že Crohnova choroba je viazaná na nižšie vekové skupiny. Vo väčšine prípadov však býva diagnostikovaná v mladom veku, častokrát v rozmedzí medzi 20. až 30. rokom života. A bohužiaľ, ani u detí nie je ničím nezvyčajným.

Ako sa prejavuje a aké sú príznaky?

Crohnova choroba má široké spektrum prejavov rôznej intenzity a je charakteristická rýchlym rozvojom príznakov. Tie často závisia od miesta postihnutia. Medzi najvýraznejšie príznaky patrí:

  • bolesť brucha
  • chronická (dlhodobo trvajúca) hnačka
  • stolica s prímesou krvi
  • zvracanie
  • recidívujúce horúčky
  • nechutenstvo
  • chronická únava

Medzi ďalšie príznaky patria aj také, ktoré nie sú pre tráviaci systém špecifické. Na Crohnovu chorobu vás upozorní rozvíjajúca sa osteoporóza, opuchy a bolesti kĺbov, červené a bolestivé miesta na koži, zápal ďasien, zápal spojiviek, zápal žlčovodov, močové kamene.

...

Rýchly rozvoj príznakov, ešte rýchlejší rozvoj komplikácii

U pacientov s Crohnovou chorobou sa častokrát rozvíja anémia, teda chudokrvnosť. Príčinou je strata železa kvôli krvácaniu v oblasti zápalu. Kvôli nechutenstvu a častým hnačkám dochádza k deficitu dôležitých živín a tiež k úbytku hmotnosti.

Medzi veľmi závažné komplikácie Crohnovej chorby patrí vznik fistúl. Ide o vytvorenie komunikácie alebo inak povedané kanálika, ktorý sa môže vytvárať v oblasti zápalom postihnutého čreva. Takýmto spôsobom dôjde ku komunikácii medzi črevnými kľučkami alebo napríklad aj medzi črevom a inými orgánmi brušnej dutiny (močový mechúr). Zápal sa potom môže šíriť do okolia.

Veľmi nebezpečnou komplikáciou je perforácia čreva, vyliatie jeho obsahu do brušnej dutiny a vznik peritonitídy, zápalu pobrušnice. Ďalšou komplikáciou je vznik abscesu, teda dutiny vytvorenej hnisom alebo vznik nádoru. Napríklad kolorektálneho karcinómu.

Ako sa zbaviť zápchy

Príčiny vzniku

Príčina vzniku Crohnovej choroby nie je úplne jednoznačná a je tiež vysoko pravdepodobné, že nie je len jedna. Za najdôležitejšiu sa však pokladá genetika a to konkrétne mutácia niektorého z génov, čo vedie k abnormálnej autoimunitnej reakcii. Ako ďalšie faktory, ktoré môžu zhoršovať stav a teda prichádzajú do úvahy sú infekčné príčiny, zložky potravy, fajčenie a stres.

Crohnova choroba a jej diagnostika

Diagnostika sa bez lekárskeho vyšetrenia nezaobíde. Na začiatku je veľmi dôležitá anamnéza, teda rozhovor pacienta s lekárom o príznakoch, ktoré ho trápia. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie celého tela a v ďalších krokoch vás pravdepodobne lekár podrobí vyšetreniu krvi, stolice a moča.

...

Pre potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy sú nevyhnutné zobrazovacie vyšetrenia ako USG (sono), RTG vyšetrenie, endoskopické vyšetrenie celého tráviaceho traktu, zobrazenie pasáže pomocou kontrastnej látky alebo vyšetrenie pomocou CT a MRI (magnetická rezonancia).

Dá sa Crohnova choroba liečiť a ako prebieha liečba?

Liečba Crohnovej choroby je individuálna a závisí od lokalizácie, rozsahu a štádia postihnutia. Vo všeobecnosti ju však možno rozdeliť na nefarmakologickú, farmakologickú a chirurgickú.

Nefarmakologická spočíva v úprave životného štýlu, najmä stravovacích návykov. Farmakologická sa vykonáva za pomoci liečiv (antibiotiká, kortikoidy, imunomodulačné a biologické lieky). Chirurgický zákrok je potrebný pri riešení komplikácii Crohnovej choroby alebo vtedy, ak je medikamentózna liečba neúčinná. Veľmi častá je resekcia čreva, čiže odstránenie postihnutej časti.

Veľmi dobre viete, že zdravá výživa a potrava je predpokladom zdravej a štíhlej línie.

Crohnova choroba diéta

Ak vám bolo toto ochorenie diagnostikované, správny diétny režim a zdravý jedálniček je neoddeliteľnou súčasťou liečby. Typ povolených potravín a ich príprava závisí od rozsahu zápalového procesu. To, čo vyhovuje inému, nemusí vám. Pokiaľ sa u vás objaví neznášanlivosť niektorej z potraviny, vyhnite sa jej. Vo všeobecnosti však:

  • Dbajte na stravu s dostatkom živín – nielen tukov, cukrov a bielkovín, ale aj vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Pokiaľ máte deficit niektorého z vitamínov alebo minerálov, odporúčame suplementáciu. Pred užívaním sa však poraďte so svojim lekárom.
  • Jedzte omnoho častejšie, ale menšie porcie – nezaťažujte trávenie nárazovou konzumáciou.
  • Dajte STOP niektorým potravinám – spozorovali ste zhoršenie príznakov po konzumácii niektorej potraviny? Zmeňte formu jej prípravy alebo ju úplne vyraďte z jedálnička. Napríklad namiesto surovej zeleniny konzumujte ľahšie stráviteľnú varenú. Problémové sú väčšinou mliečne výrobky, strukoviny, potraviny s vysokým obsahom vlákniny, mastné jedlá…
  • Vyhnite sa potravinovým alergénom – tie totiž môžu pôsobiť v tráviacom systéme dráždivo. Patria tu napríklad citrusy, údeniny, arašidy, vajcia…
  • S množstvom vlákniny opatrne – obsah vlákniny v strave je potrebné prispôsobovať štádiu ochorenia. V akútnom období odporúčame radšej menšie množstvá, než v kľudovom. Odporúčame sa pozrieť aj na tzv. potraviny bez vlákniny.
  • Mixujte – keďže trávenie nefunguje tak ako má, vhodné je zeleninu dlhšie variť a uprednostniť napríklad kašovité pokrmy.
  • Pite veľa tekutín – obmedziť treba však sladené nápoje, čaje i kávu s obsahom kofeínu, ktorý hnačkovité stavy zhoršuje. Samozrejme, nie je vhodný ani alkohol.

Ľuďom s diagnózou Crohnovej choroby sa odporúča viesť si denník a poctivo si doň zapisovať jednotlivé potraviny skonzumované počas dňa. Rovnako si treba zapisovať to, ako sa cítili. Zapisovanie im má pomôcť zistiť, ktoré z potravín tolerujú dobre, a ktoré nie.

...

Stravu odporúčame konzultovať s diétológom alebo diétnou sestrou. V špeciálnych prípadoch môže byť navrhnutá takzvaná bezzvyšková diéta (strava bez vlákniny) alebo enterálna výživa, kedy sa konzumujú špeciálne prípravky na predpis.

Záverečné zhrnutie

Ako vidíte, Crohnova choroba je skutočne závažné ochorenie, ktoré ovplyvňuje dennodenné fungovanie ľudí v pomerne mladom veku. Jeho diagnostika a liečba si vyžaduje naozaj veľké úsilie a spoluprácu s odborníkom – gastroenterológom. Dôležitým krokom k remisii ochorenia a potlačeniu príznakov je zmena stravovacích návykov. Zvýšený záujem o to, čo jete je nevyhnutný a často aj zásadný pre čo najdlhšie obdobie bez bolestí i hnačiek.

5/5 - (7 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *