Kliknite a začnite písať.

Zdravá výživa

Potraviny bez sacharidov a cukrov (zoznam)

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Sacharidy sú rýchlym zdrojom energie a sú pre naše telo dôležité. Avšak nadmerný príjem sacharidov môže viesť k obezite a cukrovke. Doprajte si tieto potraviny bez sacharidov a cukrov, zatočte s kilami a žite zdravšie. Prinášame vám stručný a praktický zoznam.

Pozrite sa ako obmedziť sacharidy a naučte sa stravovať na základe sachariddovej diéty.

Ak hovoríme o potravinách bez sacharidov a cukrov, samozrejme nemyslíme len na tie s nulovou hodnotou sacharidov. Takých potravín je totiž minimum. Je to možno tak čistá voda z kohútika, mäso a oleje.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Preto pod týmto označením potraviny bez sacharidov skôr chápte potraviny, ktoré obsahujú nízke množstvo sacharidov a približujú sa tak k nule. Tieto potraviny sú naopak bohatšie na tuky i bielkoviny a ich GI (glykemický index) je nízky. Ktoré to sú?  

Potraviny bez sacharidov a cukrov – zoznam:

 • mliečné produkty bez príchute (biele jogurty, tvaroh)
 • syry
 • maslo, smotana
 • všetky druhy mäsa
 • huby
 • vajcia
 • orechy semená
 • oleje
 • olivy
 • nízkosacharidová zelenina: listová zeleniny, tekvica, avokádo, paprika, paradajka, kapusta, cibuľa
 • korenie, bylinky

TIP: Sacharidová diéta je ideálna pre ľudí, ktorí chcú znížiť príjem sacharidov.

Diabetici alebo ľudia s inzulínovou rezistenciou by si mali na príjem sacharidov v potrave dávať zvlášť pozor. Stravovať sa vyvážene a prijímať potraviny bez sacharidov a cukrov, ktoré majú nižší GI  sa musí stať súčasťou ich každodenného života.

...

Ak chcete vo svojom jedálničku obmedziť dennú dávku sacharidov, je nevyhnutné čítať etikety so zložením. Pridaný cukor výrobcovia častokrát skrývajú za iné názvy. Nájdete ho napríklad ako: fruktózový sirup, kukuričný sirup, javorový sirup. Dávajte si na to pozor a sledujte zloženie všetkého, čo kupujete.

Jesť v dostatočnom množstve potraviny bez sacharidov a cukrov je skvelým krokom k úspešnému schudnutiu. Samozejme, že nič netreba preháňať a ani sa nikam ponáhľať. Začínajte pozvoľna a postupne dávku sacharidov znižujte. Zo začiatku sa môžete cítiť unavene, bez energie, ale telo si postupom času zvykne. Dôležité je načúvať svojmu telu a dopriať mu len toľko, koľko potrebuje.

TIP: Pozrite si 12 spôsobov, ako nahradiť cukor v potravinách.

5/5 - (3 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *