Kliknite a začnite písať.

Zdravá výživa

Raňajkovať či nie? Odpoveď, ktorá vás prekvapí

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Tento mýtus je v spoločnosti silne zakorenený. Raňajky považujeme za zdravé a dokonca za dôležitejšie než ostatné jedlá. Aj dnešné oficiálne smernice v oblasti zdravej výživy odporúčajú, aby sme raňajkovali, pretože neraňajkovať nie je zdravé.

Raňajkovať či nie?

Hovorí sa, že zdravé raňajky nám pomáhajú chudnúť a že vynechanie raňajok zvyšuje riziko obezity. To vyzerá ako problém, pretože nedávny prieskum uskutočnený na 7 500 respondentoch, potvrdil, že viac ako polovica ľudí pravidelne neraňajkuje.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Avšak, nové odborné štúdie začínajú dlhoročnú radu, že raňajkovať by mal každý a že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, trochu spochybňovať. V tomto článku sa podrobne pozrieme na raňajky a na to, či ich vynechávanie skutočne škodí zdraviu a spôsobuje obezitu.

Ľudia, ktorí raňajkujú sú zdravší

Je pravda, že mnoho odborných štúdií potvrdzuje, že ľudia, ktorí raňajkujú, sú zdravší. Je u nich menšie riziko vzniku nadváhy / obezity a ďalších chronických ochorení. Z tohto dôvodu rad odborníkov tvrdí, že rýchle raňajky pre nás musia byť dobré.

Tieto štúdie sú ale takzvané observačné (pozorovacie), ktoré nevedia odhaliť príčinnú súvislosť. To znamená, že aj keď potvrdzujú, že ľudia, ktorí raňajkujú sú s vyššou pravdepodobnosťou zdravší, tak nehovoria nič o tom, či práve raňajky sú príčinou lepšieho zdravia.

...

Je teda možné, že ľudia, ktorí raňajkujú, dodržiavajú aj ďalšie zdraviu prospešné zásady dopomáhajúce k pevnému zdraviu. Napríklad ľudia dodržiavajúci zásady zdravej výživy jedia potraviny s vyšším obsahom vlákniny a stopových prvkov. Naproti tomu ľudia, ktorí neraňajkujú, častejšie fajčia, pijú viac alkoholu a menej cvičia. Možno sú práve toto dôvody, prečo sú ľudia, ktorí raňajkujú zdravší a nemusí to mať vôbec nič spoločné so samotnými raňajkami.

Na druhú stranu kvalitnejšie výskumy, takzvanej randomizovanej kontrolovanej štúdie potvrdzujú, že v zásade nezáleží na tom, či raňajkujete alebo nie.

Zhrnutie: Ľudia, ktorí raňajkujú sú zvyčajne zdravší a štíhlejší než ľudia, ktorí neraňajkujú. Môže to však byť spôsobené tým, že dodržiavajú aj ďalšie zásady zdravého životného štýlu.

Raňajky nenaštartujú váš metabolizmus

Niektorí ľudia tvrdia, že raňajky dokážu „nakopnúť“ náš metabolizmus, ale v skutočnosti je to mýtus. Väčšina zástancov tejto teórie vychádza z poznatkov termického účinku potravín, ktorý spôsobuje zrýchlenie metabolizmu a spálenie viac kalórií po jedle.

Avšak, z hľadiska metabolizmu je dôležité celkové množstvo jedla, ktoré skonzumujete počas celého dňa. Kedy a ako často jete pritom nehrá žiadnu rolu. Odborné štúdie ukazujú, že medzi ľuďmi, ktorí raňajkujú a neraňajkujú nie je z hľadiska kalórií spálených za 24 hodín žiadny rozdiel.

...

Zhrnutie: To, či raňajkujete alebo neraňajkujete nemá žiadny vplyv na to, koľko kalórií za deň spálite. Je to mýtus.

Ľudia, ktorí neraňajkujú trpia častejšie nadváhou a obezitou

Ako píšeme vyššie, ľudia, ktorí neraňajkujú sú obéznejší než ľudia, ktorí raňajkujú. Na prvý pohľad sa to zdá zvláštne. Aký zmysel dáva fakt, že keď nejete, tak priberáte?

Niektorí odborníci to vysvetľujú tým, že keď neraňajkujete, ste hladnejší a máte tendenciu sa počas dňa prejedať. Síce sa toto tvrdenie zdá byť logické, na jeho podporu neexistujú žiadne dôkazy.

Je pravda, že vynechávanie raňajok vyvoláva u ľudí väčší hlad a že ľudia, ktorí neraňajkujú, majú tendenciu toho viac zjesť na obed. Avšak, napriek tomu toho nezjedia toľko, aby to pokrylo množstvo kalórií, ktoré by prijali, keby sa naraňajkovali.

Výskumy ukázali, že neraňajkovanie môže viesť k zníženiu denného príjmu až o 400 kalórií. Jednoducho, ak nebudete raňajkovať, zrušíte všetky kalórie z jedného z hlavných jedál dňa.

...

Dilema, či raňajkovať alebo neraňajkovať bola nedávno podrobená randomizovanej a kontrolovanej klinickej štúdii. Jednalo sa o výskum trvajúci 4 mesiace, ktorý porovnával vplyv raňajok a ich vynechávania na hmotnosť u 309 mužov a žien. Po 4 mesiacoch nebol zistený žiadny rozdiel v hmotnosti ani v jednej zo skupín. Jednoducho vôbec nezáležalo na tom, či ľudia raňajkovali alebo nie.

Zhrnutie: Niektoré štúdie preukázali, že raňajkovanie / neraňajkovanie nemá žiadny vplyv na vašu hmotnosť. Keď nebudete raňajkovať, pravdepodobne toho viac zjete na obed, ale napriek tomu to nebude toľko, aby to úplne nahradilo raňajky, ktoré ste vynechali.

Rýchle a zdravé raňajky + recept.

Vynechanie raňajok môže byť zdraviu prospešné

Vynechanie raňajok je jednou zo stratégií, ktorá sa využíva pri takzvanom prerušovanom hladovaní. Jednou z metód prerušovaného hladovania je takzvaná metóda 16 / 8, ktorá je založená na pôste trvajúcom 16 hodín cez noc s následnými 8 hodinami, kedy potravu prijímať môžete. Čas, kedy môžete jesť, zvyčajne plynie od obeda do večera, čo znamená, že každý deň vôbec neraňajkujete.

Je dokázané, že prerušované hladovanie vedie k zníženiu príjmu kalórií, rýchlejšiemu chudnutiu a k zlepšeniu celkového metabolizmu. Avšak je dôležité spomenúť, že prerušované hladovanie a / alebo vynechanie raňajok sa nehodí pre každého.

Ich vplyv na ľudské zdravie sa totiž prípad od prípadu značne líši. Na niektorých ľudí má prerušované hladovanie a vynechanie raňajok pozitívne účinky, zatiaľ čo u iných to spôsobuje bolesti hlavy, pokles hladiny cukru v krvi (hypoglykémia), únavu, pocity na odpadnutie a poruchy sústredenia.

Zhrnutie: Vynechanie raňajok je súčasťou celej rady diét založených na prerušovanom hladovaní, ako je napríklad metóda 16/8. Prerušované hladovanie má rad pozitívnych účinkov na naše zdravie, ale nehodí sa pre každého.

Raňajkovať či neraňajkovať? Je to na vás

Na raňajkách nie je nič „zvláštne“. Pravdepodobne vôbec nezáleží na tom, či raňajkujete alebo nie, ak po zvyšok dňa jete zdravú a vyváženú stravu.

Raňajky totiž „nenaštartujú“ váš metabolizmus a pokiaľ ich vynecháte, neznamená to, že sa automaticky budete prejedať a priberať. Je to mýtus založený na pozorovacích štúdiách, ktorý bol vyvrátený kvalitnejšími randomizovanými kontrolovanými štúdiami (teda kvalitnými odbornými štúdiami so skutočnou vypovedacou hodnotou).

Takže to, či raňajkovať budete alebo nie, závisí úplne na vás a vašich osobných preferenciách. Pokiaľ máte ráno hlad a potrebujete sa naraňajkovať, siahnite po niečom zdravom a bohatom na bielkoviny. Ak však ráno hlad nemáte, do raňajok sa zbytočne nútiť nemusíte.

TIP: Vyskúšajte smoothie na raňajky, ktoré vás zasýti.

5/5 - (1 vote)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *