Kliknite a začnite písať.

Detoxikácia

Detoxikácia mozgu – očista hlavy a mysle

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Centrum nervovej sústavy a najkomplexnejší orgán tela stavovcov. Reč je samozrejme o našom mozgu, ktorý je jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele. Ak máte pocit, že potrebujete od všetkého vypnúť alebo sa trochu „odpojiť“ od reálneho sveta a od ľudí, detoxikácia mozgu je pre vás to pravé. Detoxikáciou sa tiež môžete zbaviť určitých škodlivých látok, ktoré sa vám do mozgu nevedomky ukladajú a môžu spôsobovať rôzne ochorenia a problémy. Ako by ste mali detoxikovať mozog a ktoré potraviny sú na to najlepšie?

Detoxikácia mozgu – očista hlavy a mysle

Mozog a glymfatický systém

Ako už všetci z nás vieme, mozog je orgán, ktorý riadi celé naše telo a nachádza sa v lebke. Priemerná váha mozgu je 1 400 až 1 500 gramov. Nachádza sa tam aj niekoľko miliónov neurónov, ktoré komunikujú navzájom pomocou synáps. Vďaka tomuto kontaktu naše telo funguje správne. Mozog nekontroluje len vonkajšie pohyby, ale aj vnútorné.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

V mozgovom tkanive sa nachádzajú mikroskopické medzierky, ktoré vedci označujú ako glymfatický systém. Ten riadi procesy, ktoré sa podieľajú na odstraňovaní jedovatých látok z mozgu. Keď si ľahnete spať, systém sa aktivuje, aby toxíny odstránil a obnovil v mozgu metabolickú homeostázu. V skratke povedané, keď zaspíte, do vášho mozgu príde upratovačka a uprace všetok bordel, ktorý sa v mozgu cez deň nahromadil.

Kedy nastáva hlavný problém? Ak máte nedostatok spánku, glymfatický systém začne zlyhávať. To potom vedie k hromadeniu odpadových látok v mozgu. Spánok nám umožňuje vytvárať a upevňovať pamäťové záznamy a tiež bolo zistené, že pomáha organizovať spojenie medzi neurónmi. Bolo zistené, že u ľudí, ktorí majú problémy so spánkom, sa môže mozog dokonca začať zmenšovať. Tento problém je pritom výraznejší u ľudí starších ako 60 rokov. Takže asi vám je jasné, že jeden z bodov pri účinnej detoxikácií bude kvalitný a dostatočne dlhý spánok.

Prečo je také dôležité detoxikovať telo (a mozog)?

Proces odstraňovania toxínov z tela sa nazýva čistenie alebo detoxikácia, čo je opak intoxikácie. Telo má viacero orgánov, ktoré mu pomáhajú prečistiť sa:

...

Avšak každý filtračný systém môže mať problémy s funkciou. Hlavne ak je vystavený opakovaným poškodeniam a nedostatočnej údržbe.Toto je presne dôvod, prečo detoxikovať aspoň raz za rok, naideálnejšie by to bolo každé 3 až 4 mesiace. Tak si budete istí, že vaše telo bude naozaj správne fungovať.

Aj keď má telo vlastnú sadu detoxikačných orgánov, mozog je mimo ich dosah aj napriek tomu, že čerpá 20 % energie celého tela. Všetko je to zabezpečené vďaka glymfatickému systému, no ten sa spúšťa iba počas spánku.

Detoxikácia mozgu – ako na to?

Spánok

Ako sme vám už vysvetlili, tak očista mysle prebehne intenzívne a správne len v tom prípade, ak si doprajete dostatočné množstvo spánku a glymfatický systém bude správne fungovať. Počas dní detoxikácie si doprajte 7 až 9 hodín poriadneho spánku.

Aby bol spánok čo najintenzívnejší, pol hodinu pred tým ako si pôjdete ľahnúť už nezapínajte telefón ani televíziu. Skúste si napríklad prečítať kúsok z knihy alebo si napíšte na papier, za čo ste v ten deň vďační. Tak sa vám nie len že bude lepšie spať, ale spravíte si aj malú očistu mysle.

Únava po jedle alebo bolesť hlavy nie je príjemna ani zdravá, ako tomu predísť?

...

Strava ako očista mozgu

Detoxikácia mozgu sa tiež nezaobíde bez správnej stravy. Zaraďte preto týchto pár potravín do svojho jedálnička nie len kvôli zvýšeniu energie, ale aj na zoptimalizovanie výkonu mozgu a pre zlepšenie koncentrácie a pamäte.

Medzi vaše obľúbené potraviny na toto obdobie by ste mali zaradiť:

  • orechy a mandle – obsahujú vitamín E, ktorý okrem zlepšenia funkcie mozgu zabraňuje vzniku demencie
  • čučoriedky a bobuľovité ovocie – chránia mozog pred vznikom demencie, majú silný antioxidačný účinok a niektoré obsahujú aj veľké množstvo omega-3 mastných kyselín
  • čokoláda – skvelá správa! Pri detoxikácii mozgu je povolená, pretože čokoláda s vysokým obsahom kakaa je pre mozog prospešná
  • užívanie ginko biloba – je vhodné na zlepšenie pamäti
  • tekvicové semienka – veľmi dobré na zlepšenie koncentrácie
  • brokolica –zlepšuje kognitívne funkcie mozgu
  • losos  – nejedná sa o údeného lososa, ale o úplne surového, najlepší je čerstvý. Taktiež je bohatou potravinou na omega-3 mastné kyseliny, ktoré veľmi pozitívne vplývajú na činnosť mozgu.
  • špenát – táto listová zelenina je plná živín, sú to predovšetkým kyselina listová, vitamín E a vitamín K. Iba pol šálky vareného špenátu obsahuje tretinu odporúčanej dennej dávky kyseliny listovej a päťkrát vyššie množstvo vitamínu K, než denne potrebujete.

Pre tvorbu hormónov dopamínu a serotonínu sú nevyhnutné vitamíny skupiny B. Správna hladina týchto hormónov nás ochraňuje pred vznikom depresií a paniky. Detoxikácia mozgu je tiež pozitívne ovplyvňovaná konzumáciou banánov, sóje, rýb, hydiny, celozrnného pečiva či sladkovodnej riasy Chlorelly.

TIP: Počas detoxikácie mozgu vyskúšajte aj naše smoothie recepty.

Pre očistu mysle a mozgu je výborný pohyb

Pohyb a cvičenie posilňujú pamäť, zlepšujú myslenie a znižujú riziko demencie. Mozog pre svoju činnosť vyžaduje kyslík, a preto pre posilnenie mozgu stačí cvičiť 30 minút 4x týždenne. Pri cvičení sa vylučuje látka zvaná rastový hormón, ktorý mozgové bunky posilňuje a uzdravuje. K aeróbnemu cvičeniu pripojte cviky pre väčšiu flexibilitu, ktoré dokážu znížiť stres.

Pre očistu mysle sú veľmi dobré tiež rôzne iné druhy cvičení, napríklad dychové cvičenia alebo jóga. Počas jógy si dokonale prečistíte myseľ a uvoľníte sa. Dychové cvičenia opäť správne prekysličujú mozog a všetky orgány, a tak zlepšujú ich funkciu.

...

„Odľudská“ detoxikácia mozgu

Ak si chcete spraviť aj detoxikáciu mysle od ľudí a trochu vypnúť, skúste sa naučiť pár vecí, ktoré vám pomôžu spraviť si detox od reálneho sveta a od ľudí, aj napriek tomu, že musíte stále chodiť buď do školy alebo do práce.

V prvom rade si musíte uvedomiť, že vy ste pánom svojho času. Ak vás chce niekto zaťažovať svojimi sťažnosťami či obťažovať bezvýznamnými debatami, musíte si uvedomiť, že plytvá vaším časom a je na vás, či mu to dovolíte. Ak na to nemáte náladu, stačí, keď to danému človeku nejako naznačíte. V prípade, že je pre vás detoxikácia mozgu prioritou, vyvarujte sa takýmto ľuďom a vyhľadávajte skôr priateľské rozhovory alebo príjemnú hudbu.

Ďalšia vec je vyhýbanie sa sociálnym sieťam, keďže ide o veľké požierače času. Treba si jednoducho povedať stop. Nájdite si namiesto takéhoto plytvania času nejaký koníček alebo sa len choďte prejsť do prírody.

Rada na záver

Nejde tu len o to, aby ste raz za čas držali presné pokyny, návody alebo diéty. Pre správnu kondíciu vášho mozgu by ste mali tieto pravidlá zaradiť do praxe nastálo. Verte tomu, že či už odstránite negatívnych ľudí zo života alebo začnete jesť viac špenátu, brokolice a lososa, každý jeden krok vám pomôže k správnej funkcii mozgu a čistej mysli. Detoxikácia mozgu stojí za vyskúšanie aspoň raz ročne.

TIP: Raz ročne sa odporúča aj detoxikácia pečene a detoxikácia čriev.

4.3/5 - (6 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *