Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Diéty

Diéta po hnačke a zvracaní

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Postihla vás hnačka či nedajbože zvracanie a potrebujete byť čo najskôr fit? Ak sa chcete čo najrýchlejšie zotaviť z krutej bolesti brucha, častého nutkania na záchod, riedkej stolice a zvracania, spoľahnite sa na nasledujúce rady. Diéta po hnačke určite pomôže!

VIete čo by ste mali jesť po hnačke alebo zvracaní?

Hnačka a zvracanie

Oba termíny charakterizujú tie najčastejšie tráviace problémy, s ktorými sa počas života stretávame.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

O hnačke hovoríme, ak človek trpí nadmerným vyprázdňovaním počas dňa (3 – 5x za deň), ktoré trvá väčšinou 2 – 3 dni. Počas tejto doby je konzistencia stolice riedka až vodnatá. Okrem častého vyprázdňovania, môžu byť počas hnačky prítomné aj:

  • bolesti brucha a kŕče
  • nadúvanie
  • zvýšená počuteľná peristaltika (pohyby čriev)
  • slabosť a vyčerpanie
  • horúčka
  • dehydratácia

Zvracanie je vyvrátenie požitej potravy zo žalúdka naspäť ústami, spôsobené silnými sťahmi žalúdka, po ktorom väčšinou nasleduje pocit úľavy. Môže mu predchádzať:

  • bolesť žalúdka
  • nevoľnosť
  • potenie
  • nadmerné slinenie

Aké sú príčiny hnačky a zvracania?

Hnačky môžeme rozdeliť na akútne a chronické. Dnešný článok je upriamený na tie akútne, s ktorými si častokrát poradíme aj samy, bez návštevy lekára. Diéta po hnačke a zvracaní pomôže problémy prekonať rýchlejšie.

...

Medzi časté príčiny krátkodobých akútnych hnačiek (niekoľkodňových) patria rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia. Tie sa šíria v našej populácií z človeka na človeka alebo vznikajú po požití kontaminovanej tekutiny a potraviny. Ďalej sú to aj hnačky po užití nadmerného množstva alkoholu, niektorých liekov (ATB) a preháňadiel.

Na druhej strane sú dlhotrvajúce tzv. chronické hnačky (trvajú aj niekoľko týždňov). Sú závažnejšie a príčinou môže byť napríklad skrytá alergia na potraviny, syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, celiakia, či niektoré druhy rakovín. Tieto hnačky si nevyhnutne vyžadujú lekársku diagnostiku a následnú liečbu ich príčiny.

Rovnaký meter patrí aj pre zvracanie. To môže mať tiež nespočetné množstvo príčin, no pokiaľ sa vyskytuje u vás príliš často, neváhajte a vyhľadajte lekára.

TIP: Pozrite sa ako zlepšiť trávenie pomerne rýchlo a jednoducho.

...
Ak sa pýtate ako schudnúť rýchlo a s ohľadom na vaše zdravie, tak odpoveď nájdete v našom článku.

Ako by mala diéta po hnačke vypadať

Diéta pri hnačke a zvracaní sa odporúča len v prípade, že sa ochorenie dostavilo zo spomínaných menej závažných a krátkodobých príčin.

Problémy s trávením sa môžu u človeka objaviť nezávisle, no častokrát potrápia organizmus naraz. Krátkodobá hnačka a zvracanie nie je primárne život ohrozujúci stav, avšak netreba ju brať na ľahkú váhu.

Počas obdobia hnačiek vám pochopiteľne nechutí nielen jesť, ale ani piť. Avšak nič nejesť a nepiť nie je veľmi dobrý nápad. Keď už séria hnačiek a zvracania odznela, nie je vhodné vrátiť sa ihneď k pôvodnému jedálničku. Ale ako sa stravovať a ako by mala diéta po hnačke vypadať?

1. Zabráňte dehydratácií

Alfa a omega je náhrada tekutín. Najčastejším dôsledkom hnačky a zvracania je totiž dehydratácia organizmu.

...

Počas týchto tráviacich ťažkostí sa telo zbavuje požitej potravy a tekutín okamžite po ich požití – vyzvracia ich alebo tráviacim traktom prejdú omnoho rýchlejšie, než je bežné. V dôsledku toho strácame nadmerné množstvo tekutín a elektrolytov. Tie je potrebné kontinuálne dopĺňať.

Hoci vám nechutí, pite a dodržujte odporúčaný pitný režim. Počas celého dňa dopĺňajte tekutiny po malých dúškoch čistou vodou, minerálkou alebo vo forme zeleného čaju.

Hlavne v prvých hodinách odporúčame piť cez slamku, čím sa zabráni hltavému pitiu tekutín, ktoré by mohlo mať na žalúdok dráždivý efekt. To platí najmä pri zvracaní. Pokiaľ sa cítite na druhý deň lepšie, v malom množstve sú vhodné aj zeleninové a ovocné šťavy (jablková).

2. Diéta po hnačke začína pečivom

Pokiaľ uplynulo minimálne 8 hodín od posledného zvracania alebo hnačky, je čas na doplnenie energie. Diéta po hnačke si vyžaduje sucháre, suché rožky a toastový chlieb.

Dávame do pozornosti fakt, že v diéte po hnačke a zvracaní sa odporúča namiesto celozrnných tmavších produktov jesť biele pečivo. Budete si musieť vystačiť so suchým pečivom. Určite zabudnite na nátierky a maslo.

Predstavenie ezechielovho chlebu a recept, pomocou ktorého si ho pripravíte.

3. Vývar ako liek

Pokiaľ cítite, že to najhoršie, čo sa týka hnačky a zvracania máte už za sebou, tak si uvarte polievku. Vývar by mal byť jedno z prvých jedál, ktoré dostanete do žalúdka. Nielenže trošku zaplní lačný žalúdok, ale je aj ľahko stráviteľný a je skvelou náhradou vody, minerálov.

Vývar si pripravte z čerstvých surovín a najlepšie bez rezancov, tzv. čistý. V ďalších dňoch, keď hnačka a zvracanie úplne zmizne, diéta po hnačke povoľuje jesť ho zahustený napríklad ryžou či kuracím mäsom. Zjedzte len toľko, koľko vládzete.

4. Z ovocia najmä banány

Prečo ich diéta po hnačke a zvracaní odporúča? Jeden z dôvodov je ten, že banán je zdrojom draslíka. Práve draslík sa pri hnačke a zvracaní môže výrazne strácať a jeho deficit je potrebné spätne dopĺňať. V prípade jeho nedostatku sa môžu dostaviť nepríjemné svalové kŕče, únava a ospalosť, slabosť a zvyšuje sa tlak.

V neposlednom rade, banán je aj ľahko stráviteľný a je skvelým zdrojom veľkého množstva vitamínov, minerálov a energie, ktoré sú pre skoré zotavenie a fungovanie dôležité. Do pozornosti dávame aj obsah vlákniny dôležitej pre lepšie trávenie.

Zdravé recepty po cvičení z banánov.

5. Ryža a prívarky

Vhodná je konzumácia hnedej ryže a zeleninových prívarkov napríklad z mrkvy a zeleru, ktoré napomôžu spevniť vašu stolicu. Zaraďte do jedálnička aj varené zemiaky so zeleninou. Najlepšie je ju tepelne upraviť, aby sme predišli nadúvaniu.

6. Môžem jesť mäso?

Viacerí z nás si stravovanie bez mäsa nevedia predstaviť. Bohužiaľ, v prvých dňoch silnej hnačky a zvracania sa mäsu radšej vyhnite. Neskôr však kľudne siahnite po chudých druhoch mäsa ako je kuracie, morčacie a ryby.

Upravujte ho spočiatku zdravším spôsobom – vo vode, na pare a na prírodno s malým množstvom oleja. Na mastné údené a tučné druhy mäsa najbližší týždeň zabudnite.

7. Prírodné probiotiká

Po črevných ťažkostiach je na rade zabezpečiť tráviacemu traktu zotavenie. Trvá väčšinou 5 dní, kým sa črevná výstelka opäť obnoví a črevo je schopné čeliť normálnej strave.

Zotavenie dosiahneme nielen vyššie uvedeným diétnym stravovaním, ale môžeme mu dopomôcť probiotikami. Nemusí ísť len o lieky z lekárne. Skvelou voľbou je kvasená kapusta a mliečne produkty – kvalitné jogurty so živými probiotickými kultúrami.

Diéta po hnačke a zvracaní prvé 3 dni zakazuje:

  • mlieko a mliečne výrobky  (jogurt ako probiotikum je povolený)
  • údeniny, tučné mäso
  • tučné smažené jedlá
  • presolené pokrmy
  • surová zelenina
  • strukoviny
  • surové vajcia
  • všetko ovocie okrem jabĺk a banánov (najmä citrusové ovocie, čerešne, ríbezle, hrozno…)
  • čokoláda
  • káva, alkohol, príliš teplé a studené nápoje

Opatrne sa vráťte k pôvodnému jedálničku

To, ako dlho na takejto diéte musíte zotrvať závisí od vášho zdravotného stavu. Pokiaľ sa cítite lepšie a vyššie uvedené potraviny vášmu tráveniu nerobia žiadne problémy, nebojte sa vrátiť k pôvodnému stravovaniu.

Avšak všetko s mierou a postupne. Najskôr pridávajte rôzne druhy polievok, neskôr obohaťte jedálniček o ďalšie druhy mäska a ovocia.

Ak sú tráviace ťažkosti príliš časté alebo trvajú príliš dlho a nedajbože sa u vás objavili príznaky dehydratácie, tak bezodkladne vyhľadajte lekára.

4.9/5 - (12 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1