Kliknite a začnite písať.

Detoxikácia

Jarná detoxikácia a očista tela

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Každá žienka domáca vie, že prichádzajúca jar sa nezaobíde bez upratovania príbytkov. A nielen tých! Jarné obdobie je ako stvorené pre detoxikáciu či chudnutie. Inšpiráciu môžeme vidieť aj v okolitej prírode. Aj tá sa postupne prebúdza do sviežosti a jarnej pohody. Jarná detoxikácia vám dodá energiu a chuť do života, poďme preto na to!

Veľmi dobrým spôsobom ako sa zbaviť škodlivých toxínov je práve jarná detoxikácia organizmu.

Prečo je jarná detoxikácia naozaj dobrý nápad?

Zimné obdobie je charakteristické tým, že máme menej pohybu a jeme viac jedla. Nielenže človek priberá, ale nedáva telu priestor zbaviť sa škodlivín, ktoré sa do tela dennodenne dostávajú.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Možno si to ani neuvedomujete, ale toxíny sú súčasťou nášho každodenného života. Vdychujeme ich z ovzdušia, prijímame v potrave vo forme pesticídov a konzervačných látok, ale sú tvorené aj baktériami v našom tele. Zbaviť telo od toxínov je dôležité pre celkové zdravie a zlepšenie jeho funkčnosti.

Detoxikácia na jar by sa mala zamerať na: črevá, pečeň a zároveň obličky. Pečeň je najdôležitejší orgán detoxikácie, črevá sú miestom, kde sa veľké množstvo toxínov tvorí a vstrebáva. Zle pracujúce črevá vedú k hromadeniu škodlivín a teda vznikajú aj nepríjemne problémy s trávením.

Aké sú výhody jarnej detoxikácie?
 • zbavíte telo škodlivín
 • posilníte svoj imunitný systém
 • pocítite prílev energie
 • budete sa cítiť zdravšie
 • zlepšíte zdravie pleti
 • vaše vlasy budú lesklejšie a porastú rýchlejšie
Správna detoxikácia je založená na:
 • odľahčení trávenia – ľahšia a vyvážená strava
 • podpore funkcie čriev – probiotiká
 • dostatku tekutín

Jarná detoxikácia a jej pravidlá

Dajte prednosť zelenej

Všetko to, čo je zelené je pre jarnú detoxikáciu vhodné. 🙂 Jedzte druhy zeleniny, ktoré sú ľahko stráviteľné a plné živín. Odporúčame najmä špenát, brokolicu, šalát a hrášok. Tiež siahnite po bylinkách, ktoré podporia funkciu vašej pečene, tráviaceho traktu a obličiek.

...

Našim typom pre vás je púpava. Stimuluje produkciu žlče, jej skladovanie v žlčníku a tiež pôsobí ako diuretikum (močopudne). Takýmto spôsobom sa telo zbavuje toxínov prirodzenou cestou. Urobte si púpavový čaj alebo púpavu pridajte do šalátu.

Do pozornosti dávame aj koriander. Ten má schopnosť viazať ťažké kovy (ortuť, olovo a hliník) a uľahčuje ich presun z tela von. Urobte si z neho bylinkový čaj alebo pridávajte do jedla ako dochucovadlo.

… a nezabúdajte ani na ovocie

Existujú detoxikačné plány, pri ktorých konzumujete len najzdravšie druhy ovocia. Pokiaľ sa vám až takýto extrémny typ detoxikácie nepozdáva, nevadí. Skúste zaradiť ovocie do jedálnička aspoň v doobedňajších hodinách, kedy okrem ovocia nebudete jesť nič iné.

Jarná detoxikácia by mala obsahovať kyslé druhy ovocia, napríklad citrusy (grep, pomaranče, mandarínky), ale aj hrušky a jablká. Kvôli pesticídom ovocie dôkladne umyte a jedzte bez šupky.

...

Veľmi populárna dash diéta na chudnutie.

Jedzte čo najčerstvejšie potraviny

Detoxikácia na jar bude najúčinnejšia vtedy, keď sa zdržíte spracovaných potravín, polotovarov a obmedzíte tepelnú úpravu jedla. Mrazené a spracované potraviny obsahujú väčšie množstvo rôznych pridaných látok, sú ťažšie stráviteľné a vedú k hromadeniu toxínov v tele.

TIP: Superpotraviny a ich zoznam, ktorý by ste mali dôkladne poznať.

Počas detoxikácie nechajte sporák a mikrovlnku oddýchnuť a konzumujte viac čerstvých potravín bez výrazného tepelného spracovania. Takéto potraviny si zachovávajú vysoké množstvo živín, ktoré inak strácajú pri varení.

V jednoduchosti je krása

Čím jednoduchšie kombinácie potravín jete, tým sú ľahšie stráviteľné. Odľahčia pomalý metabolizmus a trávenie, umožnia organizmu pracovať na vylučovaní škodlivých toxínov z tela.

...

A práve na to slúži jarná detoxikácia. Kombinujte druhovo podobnú zeleninu a aj ovocie v jednom chode. Medzi jednotlivými chodmi si doprajte dostatočný čas na trávenie.

Myslite na probiotiká

Jarná detoxikácia bude účinnejšia, pokiaľ podporíte funkciu čriev probiotikami. O nich ste už iste čo to počuli. V krátkosti, ide o mikroorganizmy, ktoré pozitívne vplývajú na črevnú mikroflóru, napomáhajú tráveniu a udržiavajú črevo zdravé. Môžeme ich prijímať vo forme liečiv, no najlepšie v prirodzenejšej forme – v strave.

Prírodné probiotiká, ktoré sú odporúčané počas detoxikácie:
 • kyslá kapusta
 • nakladaná zelenina
 • zelený jačmeň
 • riasy (napríklad Chlorella)
 • tempeh
 • horká čokoláda

Doprajte si kľud

Nezabúdajte na dostatok spánku. Snažte sa čo najviac vyhýbať stresovým situáciám, urobte si čas pre seba. Pred spaním si vychutnajte horúci kúpeľ, saunu a doprajte si relaxačnú masáž.

Pite viac tekutín ako obvykle

Voda a pitný režim sú pre detoxikačný proces dôležité. Okrem pečene sú cieľovým orgánom detoxikácie aj obličky. Práve tie sa podieľajú na odstránení nepotrebných zvyškov a odvádzajú ich močom von z tela.

Pre správnu funkciu obličiek je dôležitý správny pitný režim. Začínajte deň s pohárom vlažnej vody, ochuťte ju citrónom a na dostatok tekutín dbajte počas celého dňa.

Pozrite sa aký pitný režim pri chudnutí musíte dodržiavať, aby ste boli úspešní.

Zakázané potraviny

Existujú určité potraviny, ktoré zaťažujú a spomaľujú proces detoxikácie. Je veľmi dôležité, aby ste počas jarného detoxu vyradili z jedálnička pridané cukry, umelé sladidlá, živočíšne tuky, mliečne produkty, alkohol, mäso a pšeničné výrobky.

Milovníkov kávy asi sklameme, keďže káva sa počas jarnej detoxikácie tiež považuje za zakázanú potravinu. Odporúčame ju nepiť alebo čo najviac minimalizovať jej príjem (max. 1 šálka/denne).

Ale nezúfajte! Takzvaná zelená káva slúži aj na detoxikáciu organizmu, takže ju na istý čas vymeňte za tú klasickú.

Ako dlho má jarná detoxikácia trvať?

Dĺžka detoxikácie na jar závisí od vašej húževnatosti, skúseností s detoxikačnými kúrami a zdravotného stavu. Predtým ako sa pre detox rozhodnete, poraďte sa s nutričným špecialistom. Čím dlhšie však detox vydržíte, tým lepšie výsledky môžete dosiahnuť.

Pár slov na záver

Jarná detoxikácia je naozaj dobrý spôsob ako očistiť svoje telo a posilniť ho pred letom. Snáď vás tento článok oslovil a pokiaľ nie ste priaznivcom detoxikačných kúr, tak váš názor prehodnotíte. Zdravotné benefity, ktoré so sebou prináša sú viac než skvelé.

Nakoniec, jarná detoxikácia nemusí byť iba záležitosťou jarného obdobia. Pokiaľ sa vám osvedčí, môžete ju uplatňovať kedykoľvek počas roka a tak často, ako len chcete!

TIP: Myslíte to s jarným detoxom vážne? Nechajte si zostaviť detoxikačný plán a očistite telo.

5/5 - (6 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

1 komentár

 1. Katka 23. júna 2017

  Zdravá strava je základ pre naše zdravie, ale tiež je dobre aspoň raz do roka si spravit celkovu detoxikaciu, predsa len toxiny sa ukladaju vsade!! a su aj z prostredia.
  Ja sa zucastnujem už 4roky raz do roka detoxikacnych pobytov a odvtedy sa mi velmi zlepšil zdravotny stav a tiez stav pleti – vyzeram mladsie a citim sa velmi dobre. Naposledy som bola na pobyte u p. Latečkovej a nacerpala som vela informacii aj o stravovani, bolo to inspirativne.