Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia

Syndróm dráždivého čreva

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Trápia vás už dlhšiu dobu záchvatové bolesti brucha, nafukovanie a náhle nutkanie na záchod? Možno trpíte syndrómom dráždivého čreva. Čo je to za ochorenie a ako sa prejavuje? Dá sa liečiť? Ako sa treba stravovať, ak váš tráviaci trakt nefunguje správne? Rozoberme si syndróm dráždivého čreva podrobne, postupne a na záver prinášame aj tipy a rady.

Syndróm dráždivého čreva a liečba.

Čo je to syndróm dráždivého čreva?

Toto ochorenie súvisiace s výživou môžete nájsť tiež pod anglickou skratkou IBS (Irritable Bowel Syndrome), čo v preklade znamená syndróm dráždivého čreva. Ide o črevnú neurózu, ktorá sa vyskytuje omnoho častejšie, než by ste si mysleli. Postihuje 15 až 20 % našej populácie a v prevažnej väčšine sú to mladé ženy, aj keď doposiaľ nevedno prečo.

Syndróm dráždivého čreva je chronické gastrointestinálne ochorenie charakterizované poruchou vyprázdňovania hrubého čreva. To, že je črevo dráždivé znamená, že je neobvykle citlivé. A teda bežné stimuly ako je napríklad stravovanie, menštruácia a stres, vedú k jeho omnoho silnejším reakciám. Sú to najmä sťahy a bolesti. Syndróm dráždivého čreva viditeľne znižuje kvalitu života a obmedzuje postihnutých pri každodenných činnostiach.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Aké sú najčastejšie príznaky syndrómu dráždivého čreva?

Príznaky a ich intenzita sa z človeka na človeka môžu meniť. To, že syndrómom pravdepodobne trpíte potvrdí fakt, že sa u vás tieto symptómy objavujú v periodických intervaloch a pretrvávajú už nejaký ten mesiac. Syndróm dráždivého čreva sa môže prejavovať aj hnačkou alebo zápchou.

Časté príznaky syndrómu:

 • hnačka
 • zápcha
 • brušný diskomfort
 • bolesť brucha
 • kŕče
 • nadúvanie
 • bolesť pri defekácii
 • pocit nedostatočného vyprázdnenia
 • hlien v stolici
 • nevoľnosť
 • slabosť
 • únava, bolesť hlavy
 • nespavosť

Typické pre toto ochorenie je, že jednotlivé príznaky sú výraznejšie ráno, než večer. Večerné hodiny a noc bývajú väčšinou úplne kľudné. Pokiaľ ste na sebe spozorovali viacero z vyššie uvedených príznakov, odporúčame návštevu všeobecného lekára alebo gastroenterológa.

...

Syndróm dráždivého čreva a príčiny jeho vzniku

Syndróm dráždivého čreva je multifaktoriálne ochorenie. Mnoho z faktorov vplývajúcich na vznik tohto ochorenia je ešte stále v procese štúdii. Za významné príčiny vzniku patrí:

 • genetika – alfa a omega mnohých ochorení.
 • znížená funkcia črevnej časti imunitného systému – a to najmä po opakovaných nedoliečených črevných infekciách.
 • narušená črevná mikroflóra – napríklad po antibiotickej liečbe alebo infekciách.
 • neznášanlivosť zložiek potravín a nezdravé stravovanie – každý z nás reaguje na jednotlivé druhy potravín rôzne. Syndróm dráždivého čreva môže vyvolať a zhoršiť niektorá zo zložiek stravy. Častokrát je to mastné jedlo, strukoviny, pikantné korenie, či káva.
 • lieky – syndróm dráždivého čreva po konzumácii určitých liekov nie je ničím nezvyčajným. O ich vplyve na tráviaci trakt a ďalšom užívaní sa poraďte so svojim lekárom.
 • hormonálne zmeny – zvýšenú dráždivosť čriev možno spozorovať počas menštruačného cyklu.
 • stres – rizikový faktor vzniku väčšiny ochorení sa uplatňuje pravdepodobne aj na zvýšení dráždivosti čriev. Väčšina z pacientov so syndrómom dráždivého čreva uvádza, že má stresujúce zamestnanie.

Diagnostika a liečba syndrómu dráždivého čreva

Diagnostika ochorenia je pre správnu liečbu dôležitá. Vyžaduje si lekárske vyšetrenie a podrobnejšie testovanie. Jednotlivé príznaky sú totiž typické pre viaceré gastrointestinálne ochorenia a tie je potrebné postupne vylúčiť. Príznaky syndrómu dráždivého čreva sa môžu skrývať za celiakiu, zápal hrubého čreva, žlčníka a Crohnovú chorobu.

Medzi základné vyšetrenia, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete je vyšetrenie krvi, moču, stolice a v niektorých prípadoch aj sonografia, gastroskopia alebo kolonoskopia.

Bola vám potvrdená diagnóza s názvom syndróm dráždivého čreva? Na rade je liečba. Zdôrazňujeme, že liečba je dlhodobá a vyžaduje si dávku trpezlivosti. V liečbe sa uplatňuje symptomatická liečba bolesti brucha, hlavy, zápchy, či hnačky, kŕčov a tiež komplexná zmena životného štýlu. Tá zahŕňa odstránenie stresu z každodenného života, zdravšie stravovanie a samozrejme je vhodná aj športová aktivita.

Dá sa vyliečiť úplne? Nedá. Avšak po odhalení príčiny a obmedzení rizikového faktora (napríklad zložky potravy) možno príznaky zmierniť, znížiť frekvenciu záchvatových stavov a žiť v celku normálny život. V niektorých prípadoch sú však nevyhnutné lieky a ich užívanie.

...

Návšteva lekára a vyšetrenie rakoviny.

Syndróm dráždivého čreva diéta a stravovanie

Ak vám bol diagnostikovaný syndróm dráždivého čreva, tak je zmena stravovacích návykov nevyhnutná. Keďže nevedno vyliečiť príčinu ochorenia, je dôležité prejsť na takú diétu, ktorá zmierni gastrointestinálne ťažkosti. A ako by mala vyzerať vaša diéta a strava?

Neponáhľajte sa, jedzte pomalšie – hltavé a príliš rýchle jedenie zhoršuje trávenie. Dôkladné požutie potravy a zmiešanie so slinami je prvým krokom procesu trávenia.

Dbajte na pravidelnosť stravovania a primeranú veľkosť porcií – celodenné hladovanie a následné večerné prejedanie sa je pre naše črevá veľmi stresujúce. V konečnom dôsledku vedie k zhoršeniu príznakov syndrómu dráždivého čreva.

Jedzte menej tukov – medzi najčastejšieho vyvolávateľa ťažkostí patrí mastné jedlo. To, koľko tukov váš tráviaci trakt dokáže tolerovať ťažko povedať. Preto výrazne obmedzte v potrave všetky druhy tukov a následne ich do jedálnička postupne po troche pridávajte. A ak hovoríme o tukoch, nemáme na mysli len oleje a maslo. Nájdete ich napríklad aj v orechoch a mliečnych produktoch.

Konzumujte viac vlákniny – základom je podporiť funkciu čriev. A to docielite pravidelnou konzumáciou vlákniny. Vhodné sú napríklad ovsené otruby, ovsené vločky, čerstvé ovocie a zelenina. Prečítajte si článok o vláknine v potravinách.

...

Tieto druhy zeleniny radšej nejedzte – pri syndróme dráždivého čreva sa neodporúča konzumácia kukurice, baklažánu, strukovín alebo tekvice. Spôsobujú totiž nepríjemné nadúvanie.

Mliečne výrobky konzumujte s rozumom – medzi rizikový a vyvolávajúci faktor patrí mliečny cukor. Siahnite preto radšej po produktoch s označením bezlaktózové. V malom množstve môžete siahnuť po mliečnych výrobkoch s obsahom probiotickej zložky.

Vyhnite sa rýchloobčerstveniu a polotovarom – na kvalitu potravín si musíte dať záležať viac, než ostatní. Nekvalitné a ťažkostraviteľné jedlo s obsahom konzervantov, cukrov a tukov vedie k zhoršeniu vyššie uvedených príznakov ochorenia.

Dajte si pozor na korenie – obmedzte na minimum najmä červenú štipľavú papriku, chilli a čierne korenie. Na dochucovanie jedál používajte rôzne druhy byliniek a limetku.

Siahnite po probiotikách – otázka probiotík je sporná. Niektorým probiotiká pomôžu, iným nie. Určite však stoja za vyskúšanie. Na výber máte probiotiká zakúpene v lekárni alebo potraviny s probiotickým účinkom. Napríklad kefír, kyslé uhorky alebo kapustu.

Pite dostatok tekutín pitný režim je dôležitý pre peristaltiku čriev a tiež správnu konzistenciu stolice. Namiesto sýtených nápojov s obsahom bubliniek siahnite po čistej vode a čajoch. Alkohol a kávu radšej obmedzte, pokiaľ možno na minimum.

Proces trávenia by sa bez tráviacich enzýmov nezobišiel.

Aká je prognóza?

Prognóza syndrómu dráždivého čreva je relatívne dobrá. Závisí však od príčiny a tiež prístupu k liečbe. Ochorenie je chronické a jeho príznaky kolísajú. Rôzne dlhé intervaly bez prítomnosti problémov s trávením môžu v niktorých prípadoch úplne vymiznúť.

To, či je syndróm dráždivého čreva závažne ochorenie, závisí od uhla pohľadu. Tento syndróm síce spôsobuje nepríjemnosti a má dopad na bežný život pacienta, avšak nevedie k skráteniu života, k rakovine čreva a iným závažným ochoreniam.

Ak by sme to mali zhrnúť, syndróm dráždivého čreva (IBS) je skutočne ochorením, ktoré zmení celý váš život. Jeho diagnostika, ale i liečba nie je veľmi jednoduchá. Vyžaduje si úzku spoluprácu pacienta s lekárom, disciplínu a dávku trpezlivosti. A keďže stres i nezdravé stravovanie sú jeho najčastejšie príčiny, zmena životného štýlu je nevyhnutná. Samozrejme netreba podceňovať ani farmakologickú liečbu jednotlivých príznakov.

5/5 - (4 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *