Kliknite a začnite písať.

Cvičenie Otázky a odpovede Zaujímavosti

Káva pred cvičením a tréningom – áno alebo nie?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Káva je neoddeliteľnou súčasťou života mnohých ľudí – vrátane mňa 🙂 . Ráno bez nej si ani len nedokážeme predstaviť! Pokiaľ patríte medzi kávičkárov a súčasne aj cvičíte, tak čítajte pozorne ďalej. Pozrieme sa na to, ako na nás vplýva káva pred cvičením.

Vypiť šálku kávy pred cvičením alebo radšej nie?

Všeobecné účinky kávy

Káva je v primeranom množstve pre organizmus veľmi priaznivá. Pozitívne účinky sú spojené hlavne s povzbudením pre nervový systém. Považuje sa za prírodné antidepresívum, ktoré pomáha v boji so zlou náladou a úzkosťou.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Zelená káva alebo aj klasická „tmavá káva“ chráni mozog pred demenciou, má antioxidačný účinok a znižuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Zvyšuje sústredenosť, čulosť a znižuje riziko úmrtia následkom kardiovaskulárnych chorôb.

Vypitím 1 šálky kávy sa do nášho tela dostane:

  • kofeín
  • množstvo vitamínov: A, B2, B3, B5, B12, D,
  • sodík
  • draslík
  • horčík
  • fosfor

Piť kávu pred tréningom alebo nie?

V poslednej dobe sa dostávajú do pozornosti nové informácie o účinkoch kávy. Ide o vplyv kávy a to najmä jej neodmysliteľnej zložky, kofeínu, na telo pred a počas cvičenia.

...

1. Káva zvyšuje výkonnosť

Naozaj prispieva k zvýšeniu výkonnosti. Udáva sa dokonca, že výkon môže zvýšiť až o 15 %. Áno, dobre vidíte. Pokiaľ vypijete čiernu kávu približne 1 hodinu pred cvičením, kofeín sa postará o zvýšenie hladiny adrenalínu v krvi, ktorý zasa vaše telo pripraví na vysokú fyzickú námahu.

Ako je to možné? Adrenalín je stresový hormón a jeho vyplavením dochádza k zvýšeniu napätia svalov, zvýšeniu glykémie (krvného cukru), zvyšuje sa dychová frekvencia a zrýchľuje pulz.

Okrem toho dochádza ku vazodilatácii (rozšíreniu) ciev v svaloch, čo vedie k zvýšenej dodávke krvi, kyslíka a živín pre pracujúci sval. Spomenuté dôsledky požitia kávy tak vedú k celkovému zlepšeniu výkonnosti počas tréningu.

Už jedna káva pred cvičením dokáže zlepšiť výkon na tréningu.

2. Rýchlejšie spaľovanie kalórií

Káva je vhodná aj pre tých, ktorých zaujíma nielen stavba svalovej hmoty, ale aj chudnutie. Vďaka obsahu draslíka znižuje chuť na sladké a pomáha spaľovať tuk.

...

Kofeín pred cvičením pomáha využiť tuky ako palivo pre tréning a vďaka káve spálite oveľa viac energie, než ako keby ste ju vôbec nepili. Veľké pozitívum je, že účinky kávy pretrvávajú aj po cvičení. Tento zázračný nápoj zvyšuje rýchlosť metabolizmu počas celého dňa.

3. Lepšie sústredenie na tréningu alebo v zápase

Poznáte to. Dlhý deň v práci alebo v škole za knihami, no vy sa potrebujete udržať čo najviac v strehu a sústredený. Čo urobíte? Siahnete po káve. Primárny účinok kávy skúste využiť aj pred tréningom.

Káva približne 15 – 60 minút pred fyzickou aktivitou zlepší vašu koncentráciu na cvičenie. Sústredenie na správne vykonávanie techniky cvičenia je nevyhnutné pre bezpečnosť a budovanie svalovej hmoty.

4. Ochrana svalstva

Štúdie potvrdzujú, že kofeín pomáha kompenzovať stratu svalovej sily v dôsledku starnutia. Má totiž ochrannú funkciu na membránu svalu, zvyšuje celkovú kondíciu a znižuje riziko zranenia súvisiace s vekom.

...

5. Únava a svalovica je po tréningu menšia

Pokiaľ sa venujete nejakému športu, bolesti svalov po namáhavom tréningu určite nie sú pre vás ničím neznámym. Sú veľmi nepríjemné a môžu vám zobrať chuť do ďalšieho tréningu. Svalovica vo vysokej miere znižuje vašu výkonnosť a môže prerásť aj do únavy a ospalosti počas dňa.

Lieky od bolesti svalov sa neodporúčajú požívať veľmi často. Preto je vhodné siahnuť po miernejšom a prírodnejšom variante – napríklad zelenej káve.

Kofeín dokáže minimalizovať bolesť. Káva pred alebo po tréningu po ňom zaberá! Vedeli ste, že aj kofeín je dôležitou súčasťou aj mnohých tabletiek od bolesti?

Káva zmierňuje svalovicu po tréningu.

Zásady pitia kávy pred tréningom

Pokiaľ ste sa rozhodli vyskúšať zelenú kávu pred cvičením na vlastnej koži, odporúčame vám riadiť sa nasledovnými zásadami:

Dodržiavajte primeranú dávku kofeínu

Niektorí majú tendenciu to vďaka prospešným účinkom kávy preháňať. Pre dosiahnutie vyššie uvedených účinkov kávy je však postačujúcich 5 mg kávy na kg telesnej hmotnosti. Ide o maximálne množstvo kofeínu, s minimálnymi vedľajšími účinkami, ktoré docielia zvýšenie výkonu počas cvičenia.

Dôležité je správne načasovanie

Účinok kávy sa dostavuje veľmi rýchlo. Kofeín začína účinkovať už po 15 minútach po vypití a najvyšší účinok je v rozmedzí 15 – 50 minút. Práve z tohto dôvodu odporúčame kávu vypiť tesne predtým ako sa vyberiete do fitka.

Večer kávu radšej nepite

Pokiaľ ste zvyknutý cvičiť vo večerných hodinách, kávu vám určite neodporúčame. Dôvodom je to, že kofeín sa odburáva veľmi dlhú dobu. Polovica prijatého množstva kofeínu sa odbúra až za 6 hodín, čiže jeho účinky môžu pretrvávať aj počas toho ako sa už snažíte zaspať.

Môžete pociťovať búšenie srdca, nervozitu, kŕče a neschopnosť zaspať. Práve preto kávu pred tréningom vynechajte alebo zmeňte čas cvičenia. Je to však individuálne. Pokiaľ vám káva na večer nerobí problémy, nemusíte na ňu zanevrieť.

Káva nie je voda

Hoci pijete kávu pred tréningom, určite ňou nenahrádzajte pitný režim – ten je skutočne veľmi dôležitý.

Ak vám káva nechutí

Ak nieste milovníci kávy, odporúčame vyskúšať spomínaný extrakt kávy. Alebo ochutnajte kávu s mandľovým mliekom ochutenú škoricou. Vyskúšať môžete aj prípravu v kvalitnom kávovare. Vybrať ten najlepší vám pomôže tento test automatických kávovarov. Pokiaľ ani to nezaberie, odporúča sa aj pitie zeleného čaju. Mimochodom, aj ten je bohatým zdrojom kofeínu.

Curkovka a káva nemusia ísť dohromady, dôvodom sú najmä krátkodobé účinky.

Káva pred tréningom nie je na škodu

V krátkosti povedané – optimálna dávka kávy pred tréningom je veľmi vhodným a zdravým stimulantom, ktorý vás dokáže nabudiť dokonca aj vtedy, keď na cvičenie nemáte vôbec chuť.

Jedná šálka dobrej kávy vám nielen zlepší náladu, ale aj napomôže k lepším výsledkom. Ja hovorím káve pred cvičením v posilke áno a vrelo ju odporúčame. A kedy si dať proteín? Odporúča sa naopak až po samotnom tréningu.

TIP: Prečítajte si, aké účinky má zelená káva a prečo je lepšia ako tá klasická.

4.9/5 - (16 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1