Kliknite a začnite písať.

Cvičenie Otázky a odpovede

Kedy si dať proteín – po tréningu alebo pred tréningom?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Proteínové nápoje, namiešané zo srvátkových práškov a mlieka či vody, sú dôležitou súčasťou dňa množstva športovcov. Potrebné sú na regeneráciu a rast svalov, a taktiež aj pri udržaní spaľovania podkožného tuku. K absolútne kľúčovým časom prijímania srvátkového proteínu patrí ráno. No častá dilema je, kedy je lepšie dať si proteín: pred tréningom alebo po samotnom cvičení?

Proteín pred tréningom alebo po tréningu.

Proteíny na chudnutie aj naberanie svalov

Proteíny sú spolu so sacharidmi a tukmi základné živiny, ktoré dodávajú telu energiu. Ako doplnky výživy sú hlavným zdrojom bielkovín. Či už ste v cvičení začiatočník, pravidelne športujúci človek alebo vrcholový kulturista, vaše telo je náročnejšie na príjem bielkovín, aby zabezpečilo dostatočnú regeneráciu a rast svalov.

Zvýšenie denného príjmu bielkovín v kombinácií s tréningom napomáha rastu a regenerácii svalov. V ľudskom tele sa svalové tkanivo neustále obnovuje a nahrádza novým. Pre maximalizovanie regenerácie a rastu svalov je dôležité udržiavať pozitívnu dusíkovú bilanciu.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Potraviny a jedlá s vysokým obsahom bielkovín taktiež vyžaduje viac energie na trávenie. Na trávenie bielkovín telo spotrebuje približne o 30 % viac energie, než pri trávení sacharidov a tukov. Toto je dôvod, prečo proteínové diéty dokážu zrýchliť metabolizmus a tak napomáhajú chudnutiu. Často sa nás však pýtate, či je lepšie dať si proteín pred tréningom alebo ho vypiť až po tréningu.

Ako užívať a dávkovať proteín?

Problém, ktorý trápi väčšinu športovcov, ktorí sa snažia pravidelným cvičením a stravou získať kvalitnú svalovú hmotu. Ako užívať proteín? Možno si poviete, že v jedle akým sú syry, tvarohy, vajcia, mäso alebo strukoviny nájdete dostatočné množstvo bielkovín, ktorými zásobíte vaše telo na dlhšiu dobu. To je ale chyba! Ľudský žalúdok si dokáže z jednej porcie jedla zobrať len toľko bielkovín, koľko potrebuje, t.j. približne 30 – 50 gramov. Zvyšok telo vylúči.

Dávkovanie proteínu je však rôzne. Určite by ste sa nemali spoliehať len na to odporúčané, ktoré majú uvedené všetky doplnky na obale. Záleží hlavne od druhu športového vyťaženia, jeho intenzity, vytýčených cieľov a samozrejme hmotnosti. Ak športovec váži 80 kg, v takomto prípade by mal počas dňa prijať približne 120 gramov bielkovín.

...

TIP: Pozrite sa na ďalšie potraviny s vysokým obsahom bielkovín.

Srvátka – zloženie, účinky a 3 recepty

Kedy si dať proteín?

Proteín po tréningu a cvičení

Ak by ste mali skonzumovať iba jednu dávku proteínu denne, uistite sa, že to bude hneď po tréningu. Ide totiž o najlepší čas pre príjem bielkovín, ktoré po tréningu dodajú telu stavebný materiál potrebný pre obnovu a rast svalovej hmoty.

Navyše, ak telu bielkoviny nedodáte, začne si ich brať samo zo svalov, aby sa tak napravili svalové poškodenia v precvičovaných oblastiach. Výborným časom, kedy si dať proteín je tiež aj 1 hodinu po vašom tréningu a cvičení, ale tam sa skôr odporúčajú bielkoviny z „pevnej stravy“.

Dať si proteín ráno po zobudení alebo aj pred spaním?

Konzumácia proteínu ráno môže byť kľúčová. Po prebudení je ideálny čas, kedy by ste mali vypiť dostatok tekutín. O niečo neskôr aj proteínový nápoj, pretože po noci je telo hladné po živinách. Jednoznačnou voľbou je teda proteínový nápoj, ktorý sa veľmi rýchlo dostane do svalov a tiež naštartuje váš metabolizmus. Potom však nezabudnite na výdatné zdravé bielkovinové raňajky!

Veľmi vhodné je taktiež dať si proteín pred spaním, pretože telo niekoľkých hodín neprijíma žiadne živiny. Keď ho pripravíte na noc konzumáciou proteínu, svaly budú zásobované bielkovinami dlhšie. Najlepšie je pred spaním využiť kazeínový proteín, ktorý sa pomalšie strávi. Taktiež môžete skúsiť kombináciu srvátkového a kazeínového proteínu.

...

S jedlami a medzi nimi

Jesť by ste mali pravidelne každé dve až tri hodiny, čo znamená, že denne skonzumujete päť až šesť porcií jedál. Nie vždy sa dá ale také množstvo porcií vykryť tuhou stravou. Preto veľmi dobrým časom, kedy si dať proteín práve medzi raňajkami a obedom alebo obedom a večerou. Nemusíte piť len proteíny zo srvátky, ale taktiež aj vaječný, sójový či ryžový.

Ak sa vám ale nepodarí zahrnúť dostatok bielkovín do každého jedla, môžete ich doplniť formou suplementácie. Nemusíte sa pritom trápiť, o aký druh proteínu ide. Stavte na odporúčania vašich známych, ktorí majú viac skúseností alebo požiadajte o radu vášho fitness trénera.

TIP: Viete, že existuje aj tzv. ryžový proteín? Nedávno sme o ňom písali.

Kedy si dať proteín? Po tréningu alebo po cvičení?

Proteín uprostred noci?!

Možno sa čudujete, ale niektoré profi kulturisti užívajú proteín práve aj v noci. Nie je to nič ťažké, nastavia si budík, namiešajú proteín, vypijú a idú opäť spať. No ak nie ste vrcholovým športovcom, je to pre vás úplne zbytočné, a tak si radšej doprajte kvalitný a nerušený spánok. 🙂

Proteín pred tréningom a pred cvičením

Úmyselne je táto alternatíva ponechaná na konci. Je veľmi časté, že ľudia, ktorí cvičia si dávajú proteínový nápoj aj pred tréningom.

...

Lepšie však bude, keď si ho nedáte. Ak by ste si ho dali, znížili by ste efektivitu príjmu potréningových nápojov. Telo bude potom krv navádzať viac k tráveniu predtréningovej porcie proteínu ako do svalov, kde cez ňu treba dodať potrebné živiny.

Takže keď si máte vybrať, kedy si dať proteín, či pred alebo po tréningu, jasnou voľbou je určite dať si proteín PO TRÉNINGU. V komentároch pod článkom si radi prečítame vaše názory a postrehy!

5/5 - (2 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *