Kliknite a začnite písať.

Superpotraviny

Ľanový olej a jeho účinky – všetko, čo potrebujete vedieť

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Naozaj má ľanový olej tak zázračné účinky na zdravie alebo je to všetko trochu inak? V tomto článku sa dozviete o blahodarných účinkoch ľanového oleja na zdravie a tiež o tom, ako ho správne používať. Ale poďme pekne po poriadku.

Ľanový olej a jeho účinky

Ľanové semienka

Ľanové semienko má rad liečivých účinkov na vaše zdravie. Telu dodáva napríklad potrebné bielkoviny a vlákninu, znižuje chuť do jedla a pomáha pri chudnutí.

Vďaka skvelému nutričnému profilu nie je žiadnym prekvapením, že aj ľanový olej prospieva vášmu zdraviu a má rovnaké pozitívne účinky ako ľanové semienko.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Ľanový olej sa vyrába z rozomletých a rozlisovaných ľanových semienok, ktoré uvoľňujú ľanový olej. Ten má univerzálne použitie. Môžete ho využívať nielen na prípravu rôznych pokrmov, ale nanášať ho aj na kožu a využiť tak jeho blahodarny vplyv na zdravie pokožky.

V tomto článku sa pozrieme na kladné účinky ľanového oleja na vaše zdravie a dozviete sa aj o niekoľkých rôznych spôsoboch jeho použitia.

Ľanový olej je bohatý zdroj omega-3 mastných kyselín

Rovnako ako ľanové semienko, obsahuje aj ľanový olej veľa omega-3 mastných kyselín, ktoré prospievajú vášmu srdcu. Jedna polievková lyžica (15 ml) ľanového oleja obsahuje 7 196 mg omega-3 mastných kyselín.

...

Vitamín A - kde sa nachádza a na čo okrem pleti je dobrý?

Ľanový olej obsahuje najmä kyselinu alfa-linolénovú (ALA), čo je druh omega-3 mastnej kyseliny, ktorú ľudský organizmus vie veľmi zle transformovať na aktívne formy omega-3 mastných kyselín (EPA – kyselina eikosapentaenová a DHA – kyselina dokozahexaénová).

Ak nemáte dostatok omega-3 mastných kyselín DHA a EPA v strave, väčšina špecialistov odporúča konzumovať každý deň aspoň 1600 mg omega-3 mastnej kyseliny ALA (muži), respektíve 1100 mg (ženy). Samotná 1 lyžica ľanového oleja tak telu dodá dokonca viac kyseliny alfa-linolénovej, než je uvedený limit.

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre vaše zdravie a majú rad pozitívnych účinkov. Napríklad zmierňujú zápal, uplatňujú sa v prevencii kardiovaskulárnych chorôb a tiež chránia mozog pred negatívnymi účinkami starnutia.

Ak neužívate rybí tuk, iné doplnky stravy s omega-3 mastnými kyselinami alebo ak nejete ryby raz až dvakrát týždenne, môže byť ľanový olej vhodným spôsobom ako si zabezpečiť dostatočný prísun omega-3 mastných kyselín.

Zhrnutie: Ľanový olej obsahuje kyselinu alfa-linolénovú, jednu z omega-3 mastných kyselín, ktoré majú rad pozitívnych účinkov na zdravie človeka.

...

Ľanový olej prospieva vášmu srdcu

Niekoľko štúdií potvrdzuje, že ľanový olej prospieva vášmu srdcu. Jedna štúdia, ktorej sa zúčastnilo 59 účastníkov, skúmala účinky ľanového oleja a porovnávala ich s účinkami svetlicového (saflórového) oleja, čo je olej vyrábaný zo svetlice, ktorý obsahuje veľa omega-6 mastných kyselín. Výsledky štúdie naznačujú, že užívanie jednej polievkovej lyžice (15 ml) ľanového oleja denne znižuje krvný tlak podstatne viac než rovnaké množstvo svetlicového oleja (13).

Vysoký krvný tlak poškodzuje vaše srdce, pretože naň kladie zvýšené nároky a núti ho pracovať silnejšie. Ľanový olej tiež zlepšuje elasticitu artérií (tepien). Vysoký krvný tlak aj starnutie patrí medzi dva hlavné faktory, ktoré vedú k znižovaniu elasticity (pružnosti) ciev.

Za týmito účinkami ľanového oleja stojí pravdepodobne vysoká koncentrácia už niekoľkokrát spomínaných omega-3 mastných kyselín. Početné štúdie navyše naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny zlepšujú zdravie srdca, a to predovšetkým preto, že zmierňujú zápal a znižujú krvný tlak.

Zhrnutie: Niektoré štúdie naznačujú, že ľanový olej zlepšuje zdravie kardiovaskulárneho systému (srdca a ciev) vďaka zníženiu krvného tlaku a zvýšenie elasticity (pružnosti) tepien.

Ľanový olej pomáha liečiť zápchu a hnačku

Ľanový olej účinne pomáha tak pri zápche tak pri hnačke. Nedávno vykonaná štúdia na zvieratách potvrdila, že ľanový olej funguje ako účinné laxatívum a zlepšuje pravidelnosť stolice a zároveň funguje aj ako prípravok proti hnačke.

...

Ďalší výskum na 50 pacientoch na hemodialýze so zápchou skúmal účinky ľanového, olivového a minerálneho oleja. Po 4 týždňoch sa zistilo, že ľanový olej zvyšuje frekvenciu stolice a zlepšuje jej konzistenciu. Účinnosť ľanového oleja v liečbe zápchy a hnačky je rovnaká ako účinnosť olivového aj minerálneho oleja.

Ľanový olej a zápcha

Avšak účinky ľanového oleja na zápchu a hnačku boli doteraz skúmané iba na zvieratách a štúdie na ľuďoch sa vykonali len u pacientov s ďalšími chorobami. Je preto potrebné vykonať ďalšie štúdie na všeobecnej populácii, než budeme môcť účinnosť ľanového oleja v liečbe zápchy a hnačky potvrdiť. Zatiaľ ide len o predpoklady.

Zhrnutie: Niektoré laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách naznačujú, že ľanový olej pomáha pri zápche a hnačke. Musia sa však vykonať ďalšie štúdie, aby sa tieto účinky overili.

Ľanový olej zlepšuje zdravie pokožky

Ľanový olej vám tiež môže pomôcť zlepšiť zdravotný stav a vzhľad vašej pokožky. V jednej štúdii bol 13 ženám po dobu 12 mesiacov podávaný ľanový olej. Na konci štúdie ženy mali jemnejšiu a vláčnejšia kožu s dobrou hydratáciou a došlo u nich k zníženiu citlivosti pokožky na podráždenie.

Nedávno vykonaná štúdia na zvieratách potvrdila, že ľanový olej má rovnaké kladné účinky na pokožku. Laboratórne myši s dermatitídou užívali ľanový olej po dobu 3 týždňov. Po tejto dobe došlo k zmierneniu prejavov atopickej dermatitídy, vrátane červenania, opuchov a svrbenia.

Vitamín A - kde sa nachádza a na čo okrem pleti je dobrý?

Avšak žiadna zo štúdií neskúmala konkrétny prínos topickej aplikácie ľanového oleja priamo na pokožku. Početné skúsenosti pacientov však naznačujú, že aplikácia ľanového oleja priamo na pokožku zlepšuje pružnosť pokožky, zvláčňuje ju a zmierňuje zápal.

Zhrnutie: Laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách naznačujú, že konzumácia ľanového oleja zlepšuje hydratáciu a vzhľad pokožky a pomáha bojovať s niektorými kožnými chorobami, ako je napríklad dermatitída.

Ako používať ľanový olej?

Jednou z najlepších vlastností ľanového oleja je jeho univerzálnosť. Môžete ním napríklad ľahko nahradiť iné druhy olejov v šalátových zálievkach alebo omáčkach.

Môžete si tiež pridať jednu polievkovú lyžicu (15 ml) ľanového oleja do miešaných nápojov alebo smoothies. Toto je pravdepodobne najjednoduchší spôsob ako ľanový olej zaradiť do vášho jedálnička.

Vezmite na vedomie, že ľanový olej nie je možné používať na varenie a vyprážanie, pretože má nízky bod prepálenia a pri vyšších teplotách sa rýchlo rozkladá na zdraviu škodlivé látky.

Okrem použitia ako prísady do pokrmov môžete ľanový olej naniesť priamo na pokožku pre zlepšenie jej vzhľadu, zdravie a hydratácie. Niektorí ľudia používajú ľanový olej ako vlasovú masku, na podporu rastu a vzhľadu vlasov.

Zhrnutie: Ľanový olej môžete používať namiesto iných druhov olejov ako prísadu do šalátových zálievok alebo miešaných nápojov. Môžete ho tiež naniesť priamo na pokožku či vlasy pre zlepšenie ich zdravia.

Čo si z článku odniesť?

Ľanový olej obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín a má rad blahodarných účinkov na ľudské zdravie. Napríklad znižuje krvný tlak a zlepšuje pravidelnosť stolice.

Ľanový olej je tiež veľmi univerzálny. Môžete ním nahradiť iné druhy olejov pri príprave šalátových zálievok alebo miešaných nápojov a môžete ho tiež aplikovať priamo na vaše vlasy alebo pokožku pre zlepšenie ich zdravie a hydratácie.

Zaradenie ľanového oleja do vášho jedálnička je veľmi jednoduché a navyše vám jeho pravidelná konzumácia či používanie pomôže zlepšiť vaše zdravie.

4.9/5 - (10 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

  • 1

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *