Kliknite a začnite písať.

Choroby a ochorenia Otázky a odpovede

Čo je dobré na zápchu?

Zdieľať
DOPLNKY STRAVY ZADARMO
Omega-3
Vitamín K2
Na kĺby
Ženšen

Neustály stres, nevhodná strava a nedostatok pohybu narúšajú prirodzenú funkciu hrubého čreva, dochádza k problémom s trávením a výsledkom býva zápcha. Ľudia o nej neradi rozprávajú, ale je úplne bežná. Problémy so zápchou sú komplikovanejšia a horšie ako hnačka. Poďme sa preto pozrieť na to, čo je dobré na zápchu a ako sa jej zbaviť.

čo je dobré na zápchu

Čo je zápcha?

Zápcha je časté ochorenie, ktorým trpí množstvo ľudí, až okolo 30 % dospelej populácie. V dnešnom článku vám povieme o tom čo je zápcha, ako vzniká a v neposledom rade nájdete rady a tipy čo je dobré na zápchu, ako s ňou bojovať a zjednodušiť si tak vyprázdňovanie.

NÁVOD AKO SCHUDNÚŤ
Už sa nepokúšajte schudnúť metódou „pokus-omyl“. Cesta za vysnívanou postavou vedie jedine cez kalorický deficit. Jednoducho musíte viac kalórií zo seba vydať ako prijať. K tomu vám výrazne dopomôžu keto/low carb potraviny v spojitosti so zdravým životným štýlom.
Keto / Low carb manuálAko začaťKoľko potrebujete schudnúť
Chcem schudnúťDo 5 kgDo 10 kgDo 15 kgNad 15 kg
Keto diéta odKetoMixKetoDietChia ShakeNutriFood
Diétne jedláNa raňajkyNa obedNa večeruDezerty - Kokteily
Low carb potravinyCestovinyPečivoKáva a čajRyžaPlackyTortillaSladidláSlanéSladkostiDresingy - BylinkyVíno
Nie každý má čas a chuť si pripravovať nízkosacharidové jedlá sám. V tom prípade si vyberte low carb/keto program u niektorého predajcu krabičkovej diéty. Lacné to nebude, ale pomocou tabletiek na chudnutie neschudnete. Tie totiž majú len podpornú funkciu a samé nič nezmôžu.
Krabičková diéta odZdravé stravovanie
Tabletky na chudnutieHunger BlockereSlimGarsinApetit Stop

Jednotná definícia neexistuje, nazývame ňou poruchu črevného vyprázdňovania, ktoré je obtiažne alebo chýba dlhšiu dobu. Stolica je zvyčajne tvrdá, sprevádzaná bolestivosťou.

O zápche hovoríme aj vtedy, ak nemáte stolicu niekoľko dní, menej než tri stolice za týždeň a medzi dvoma vyprázdneniami prejde viac ako 48 hodín. Za zápchu možno považovať aj to, keď máte stolicu zrazu zriedkavejšie ako zvyčajne.

Niekto má stolicu pravidelne 1-krát denne, variabilita vyprázdňovania je u každého človeka individuálna a ovplyvňuje ju veľa faktorov.

...

Dôvody, prečo vzniká zápcha:

 • sedavý spôsob života
 • nedostatočný príjem tekutín
 • nevhodná životospráva
 • nedostatočný príjem vlákniny
 • potláčanie nutkania na stolicu
 • nadmerné užívanie preháňadiel
 • užívanie niektorých liekov

Často dochádza k nesprávnym návykom z detstva, kedy deti potláčajú prirodzené reflexy. Takéto potláčanie spôsobuje spätné vlny, tie stolicu natlačia naspäť do hrubého čreva a tak vzniká zápcha. Zápcha môže potrápiť aj ženy po pôrode alebo v období dojčenia. Je dôležité vedieť, že zápchu môžu spôsobiť aj iné závažnejšie príčiny, napríklad zúženie alebo ochabnutie čreva, ale aj hemoroidy.

Čo zápcha spôsobuje?

V dôsledku toho, že stolica zostáva v črevách a nahromadené plyny spôsobujú nadúvanie, vznikajú bolesti brucha. V hrubom čreve sa zo stolice vstrebáva voda. Ak sa však postup stolice cez črevný trakt spomalí, tak sa z nej stráca viacej vody v dôsledku čoho býva suchá a ťažko postupuje ďalej.

TIP: Ako odstrániť nadúvanie? Overené tipy a rady.

Jej vyprázdňovanie môže spôsobovať bolesti a vznik zlatej žily. V dôsledku nútenia počas vyprázdňovania sa od tlaku vyvíjaného na okolie konečníka môžu objaviť a vzniknúť hemoroidy.

Zápcha môže zapríčiniť únavu, bolesť hlavy a kĺbov, či iné problémy. Toxíny by mali byť čo najskôr odstránené z tela von, uviaznu v črevnom trakte, hromadia sa v črevách a namiesto toho, aby sa ich telo zbavilo sa vstrebú a prenikajú do krvného obehu a orgánov.

...

Ako zápche zabrániť a predchádzať

Ak vás z času na čas potrápi zápcha, je dôležité sa jej radšej dopredu vyvarovať. Odporúčame pravidelný pitný režim, denne pite minimálne 2,5 – 3 litre tekutín. Najlepšia je čistá a neperlivá voda. Pre správne trávenie a fungovanie čriev sa odporúčajú vlákniny, ktoré ľahko získate z ovocia, zeleniny, strukovín ako aj pekárenských výrobkov z celozrnnej múky.

Ovocie a zeleninu častejšie konzumujte v surovom stave. Veľmi dôležité sú aj číre polievky. Pri jedle sa neponáhľajte a potravu dôkladne požujte, napomôžete správnemu tráveniu. Vhodné je konzumovať denne päť menších jedál, ako len tri veľké porcie.

Čo je dobré na zápchu? No predsa pravidelný pohyb. Ak máte možnosť, tak športujte na čerstvom vzduchu. Akýkoľvek pohyb – aj prechádzka má veľmi dobrý vplyv na vaše vnútorné orgány, rozhýbe sa žalúdok i črevá. Ďalším dôležitým odporúčaním je neodkladať stolicu a počúvať signály tela.

Čo je dobré na zápchu vylúčiť z jedálnička:

Čo je dobré na zápchu?

Bežná zápcha zvyčajne ustúpi, keď denne vypijete 8 – 10 pohárov vody, pravidelne si zacvičíte a zvýšite príjem celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny. Je potrebné zabezpečiť príjem vlákniny aspoň na 25 gramov denne. Množstvo zvyšujte postupne, inak náhle zvýšenie jej príjmu môže spôsobiť plynatosť a nadúvanie.

...

Mnoho potravín má vplyv na funkčnosť vášho tráviaceho systému. Ako existujú potraviny na hnačku, tak poznáme potraviny, ktoré pomôžu na zápchu.

Potraviny vhodné pri zápche:

 • kyslomliečne výrobky, hlavne kefír
 • kyslá kapusta a voda z nej
 • primiešajte do stravy ľanové semená
 • jablká, melón alebo marhule
 • dostatok potravín s vlákninou – ovocie, zelenina, ovsené vločky a celozrnné pečivo
 • slivky v akejkoľvek podobe, sušené slivky patria medzi zásadné liečebné opatrenie
 • veľa tekutín

Niekedy však nepomáha zmena jedálnička a mali by ste zaviesť prísnejší režim. V prípade krátkodobých ťažkostí môžete použiť preháňadlo, napríklad vo forme kvapiek, kedy môžete užiť presnú dávku. O dlhodobom užívaní sa treba poradiť s lekárom, v prípade preháňadiel hrozí, že telo si na ne rýchlo zvykne.

Citlivosť na lepok a celiakia môže spôsobovať bolesť brucha.

Tak čo je dobré na zápchu? Vyskúšajte tieto rady!

 • Teplá voda na prázdny žalúdok – naštartovať ráno tráviaci systém vám pomôže pohár teplej vody ešte pred raňajkami. Spôsobíte malý šok a črevá prinútite do pohybu. Ak pridáte do vody citrónovú šťavu, získate prírodné preháňadlo. Na niekoho má podobný účinok zase káva.
 • Zvýšte príjem vlákniny  vláknina obsahuje prírodné zložky, ktoré objem stolice zväčšia a zjemnia jej štruktúru. Obnovuje rovnováhu črevnej mikroflóry a jej výsledok je dlhodobý. Vlákninu zaraďte do svojho jedálnička nastálo, udrží váš črevný trakt čistý.
 • Jedzte cereálie a vločky – zlepšia kvalitu stolice. Ovsené vločky sú výborný zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
 • Pitie odvaru z mäty – jeho pravidelné pitie veľmi pomáha.
 • Zaručené tipy  pomôže vám skombinovať čerstvé hrozno s mliekom alebo sušené hrozienka s teplou vodou nalačno.
 • Pohyb – odporúča sa skôr rýchla chôdza na čerstvom vzduchu, beh, plávanie alebo aerobik, nie aktivity, pri ktorých budete posilňovať.

TIP: Máte problémy s trávením? Pozrite sa ako efektívne zlepšiť trávenie.

Lekára vyhľadajte vždy, keď:

 • máte zápchu trvajúcu dlhšie ako 3 týždne
 • spozorujete v stolici krv
 • máte bolesti pri vyprázdňovaní
 • popri zápche máte aj horúčku

Na záver ešte pár odporúčaní, čo je dobré na zápchu a čo nie

Proti zápche sa dá bojovať jednoduchými, ale zato účinnými prostriedkami. V každej kuchyni nájdete všetko, čo je dobré na zápchu. Dôležitá je správna životospráva a zaradenie do jedálnička odporúčané potraviny. Najskôr si vždy pomôžte bežným potravinami a neužívajte ihneď preháňadlá.

Preháňadlá neužívajte nikdy pri bolestivej zápche s teplotou alebo s inými ťažkosťami. Príčinou takejto zápchy bývajú iné závažné ochorenia ako napríklad apendicitída. Užívanie preháňadiel môže ochorenie zhoršiť. Pri dlhšie trvajúcej zápche, kde nepomáhajú bežné prostriedky, navštívte lekára. Budeme radi, keď sa v komentári podelíte o vaše skúsenosti s tým, čo je dobré na zápchu.

4.6/5 - (15 votes)
Redakcia MojaVýživa

Máte tip na ďalší článok? Napíšte nám na info(at)mojavyziva.sk a veľmi radi spracujeme témy, ktoré vás zaujímajú.

 • 1

1 komentár

 1. juraj 17. decembra 2018

  moj tip je vyluh z aloe vera zo zdraveho nakupu nabehne rychlo a na wcku ste do polhodky 😀

  Odpovedať

Pridať komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *